Raser: Så må han stoppe på Englands landshold

Hvis Trent Alexander-Arnold ikke bliver udtaget til VM, bør han stoppe på det engelske landshold, lyder det fra Aston Villa-legende.



De fleste på Wembley havde en forrygende mandag aften, da England og Tyskland spillede 3-3 i et hæsblæsende Nations League-brag, men Trent Alexander-Arnold har formentlig siddet et sted og hængt med skuffen.

Inden kampen var Liverpool-stjernen nemlig blevet siet fra truppen af landstræner Gareth Southgate, der tre dage forinden også lod højrebacken stege på bænken i hele kampen mod Italien. I årets seks Nations League-kampe noterede Alexander-Arnold sig blot for 62 minutters spilletid. 

Ja, Liverpool-backen er bestemt ikke landstrænerens kop te, og det bør Trent Alexander-Arnold tage konsekvensen af, mener den mangeårige Aston Villa-angriber Gabriel Agbonlahor.

Efter hans mening var det en direkte "fornærmelse" af Liverpool-stjernen, da Southgate udtalte, at Kevin Trippier er en bedre allround-spiller end Alexander-Arnold.

– Hvis jeg var Trent, ville jeg stoppe på landsholdet, hvis han ikke bliver udtaget til VM-truppen. Jeg ville stoppe, indtil der kommer en ny landstræner. Det er 100 procent sikkert, siger Agbonlahor til TalkSport og fortsætter:

– Hvad er pointen i at tage afsted med landsholdet? Så må han hellere blive hjemme i klubben, restituere og gøre sig klar til at spille for Liverpool. Når Southgate siger, at Trippier er bedre allround, er det en fornærmelse. 

Trent Alexander-Arnold var også fraværende, da England nåede hele vejen til finalen ved EM sidste år. Dette dog på grund af en skade. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Magiske Messi slår til igen

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Parken kåret til Superligaens bedste bane

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Superliga-profiler topper international liste

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Brøndby-flop færdig i danskerklub

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde