Rasmus Ankersen bag stort kup i FC København

Den danske forbindelse var varm i sommer, da Southampton gik på rov i FC København.



Ud af det blå mistede Jess Thorup sin højre hånd i FC København i sommer.

Southampton valgte at gå på rov hos de nykårede danske mestre, hvor man gaflede assistenttræner Rubén Sellés. Premier League-klubben skulle bygge en ny stab rundt om Ralph Hasenhüttl, hvor Sellés toppede englændernes ønskeliste.

Det lå dog ikke ligefrem i kortene, at spanieren skulle skifte FC København ud med Premier League. Fremtiden var faktisk en anden, siger Rubén Sellés til Tipsbladet.

– Min plan var faktisk at blive i FC København. Jeg syntes, at vi i halvandet år havde bygget et fundament i forhold til, hvad jeg og Jess gerne ville have holdet til. Min ide var at blive der og nyde Champions League-kvalifikationen, som forhåbentlig ville ende med et gruppespil, som det også gjorde.

– Min kontrakt udløb med FCK efter denne sæson, men da Southampton kom, så var deres tilbud i mange henseender – ikke kun det økonomiske – et skridt fremad for mig. Det er en stor rolle i verdens bedste liga, så jeg besluttede mig for at skifte, da Southampton også var meget klare i spyttet omkring, at de gerne ville have mig. Når nogen er så klare, så er det bare en fornøjelse.

Southampton blev tidligere på året opkøbt af Sport Republic, som har danske Rasmus Ankersen med ombord. Forbindelsen mellem Ankersen og Sellés ligger lige til højrebenet, da Rasmus Ankersen kender assistenttræneren fra sin tid som ejer af FC Midtjylland.

Rasmus Ankersen var også en del af kuppet i FC København, der bragte Rubén Sellés til den engelske sydkyst i sommer.

– Nogle af dem [de danske ejere, red.] har jeg haft samtaler med tidligere, så da vi færdiggjorde sæsonen i Danmark med FCK, så henvendte de sig med et meget konkret tilbud. Derefter havde vi nogle samtaler i løbet af to til tre dage, og så besluttede de sig for at tilbyde mig stillingen.

– Jeg kender godt Rasmus, men det var ikke direkte ham. Jeg talte med ham i forbindelse med de sidste detaljer omkring kontrakten. Det var Southamptons sportsdirektør, der henvendte sig til mig, så mødtes jeg med direktøren samt manageren og til sidst Rasmus, siger Rubén Sellés.

Hektisk halvt år i England
I Southampton har Rubén Sellés haft en rolle som ledende assistenttræner, hvor han ligesom i FC København har stået for klubbens defensiv. Derudover har han haft ansvaret for Southamptons dødbolde.

Kyle Walker-Peters har blandt andet rost den tidligere FCK'er, men alligevel har hans evner ikke været nok til at løfte Southampton tilstrækkeligt. Man overvintre under nedrykningsstregen og den 7. november fyrede man også cheftræner Ralph Hasenhüttl.

– Det startede mandag morgen med klubbens beslutning om at fyre Ralph. Derfra stod det også klart, at jeg skulle være den midlertidige manager. Du kan sikkert forestille dig følelsen, som vi har, efter at Ralph, der har været i klubben i fire år, er blevet fyret.

– Vi forsøgte at få styr på spillernes følelser og holde gruppen sammen. Da vi gennemgik træningen den mandag, så måtte vi forberede en solid plan til pokalkampen om onsdagen. Vi skulle inkludere nogle nye elementer til spillet, rotere nogle spillere, så det var en travl periode, men jeg vil sige tak til alle for at tage et skridt ad gangen.

I fire dage kunne 39-årige Rubén Sellés kalde sig for Premier League-manager, indtil man hentede Nathan Jones i Luton Town. En enkelt kamp nåede han i spidsen for Southampton, hvor man avancerede i Carabao Cuppen mod Sheffield Wednesday.

– Jeg kender enhver del af processen og jeg nød kampen. Det var en episk afslutning, hvor vi gik videre efter straffesparkskonkurrence. Vi burde have lukket kampen tidligere, men det skete ikke. Det var en fantastisk følelse at have alle omkring mig. Publikum var også gode.

– Det var en meget svær situation, hvor man fyrer en manager, hvorefter du har to dage til at forberede en pokalkamp. Uanset hvilken division pokalmodstanderen spiller i, så vil det altid være svært. Holdet gjorde det rigtig godt både taktisk og mentalt.

Efter det første halvår i Southampton for Rubén Sellés er klubben placeret under nedrykningsstregen med 12 point. Man er fortsat i live i Carabao Cuppen. I fjerde runde møder man Lincoln City.

Foto: Getty Images





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Den største genistreg i Superligaen?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Er det Dolbergs vilde millionløn?

FC Midtjylland – AGF

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Nedtur for Højlund og Napoli

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Steve Cooper storroser stjerne

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

OB – Randers FC

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Her spiller Lasse Schöne i dag

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie