Peter Schmeichel lagde ikke fingre imellem, da den danske landsholdsmålmand i sidste uge kommenterede Arsenals beslutning om at hente den spanske målmand David Raya i Brentford.
– Jeg fatter det virkelig ikke. Jeg forstår ikke, hvordan en træner når frem til den konklusion, at det er en glimrende ting at have konkurrence på målmandspositionen, lød det blandt andet fra den tidligere Manchester United-keeper i et interview med BBC.
Forud for mandagens udekamp mod Crystal Palace er Arsenal-cheftræner Mikel Arteta blevet forholdt kritikken, og her afviste spanieren blankt, at der er tale om et sats at have både David Raya og Aaron Ramsdale i truppen.
– Det er ikke et sats. Det er en nødvendighed. Der er ingen anden løsning. Forskellen mellem spillere fra den øverste hylde og det, man kalder spillere spillere fra den næstøverste hylde, er for stor, lyder det, ifølge Daily Mail, fra Mikel Arteta.
– Hvordan løser man det? Vi kan hente dygtige spillere fra vores talentafdeling, men vi har desværre ikke nogen, der er klar til at tage det skridt. Vi er nødt til at skabe det miljø. Det er ikke for at skabe konkurrence. Det er for at hæve niveauet, i forhold til de krav, vi står overfor.
– Når du ser de andre hold, hvor de har to rigtigt gode målmænd, så bruger de 60, 80 eller 85 millioner pund på målmænd. Hvad betyder det? Vi vil gerne gøre det på vores egen måde, og jeg er ekstremt glad for den trup, vi er ved at bygge.
Arsenal spiller mandag klokken 21.00 ude mod Crystal Palace.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT