Peter Schmeichel lagde ikke fingre imellem, da den danske landsholdsmålmand i sidste uge kommenterede Arsenals beslutning om at hente den spanske målmand David Raya i Brentford.
– Jeg fatter det virkelig ikke. Jeg forstår ikke, hvordan en træner når frem til den konklusion, at det er en glimrende ting at have konkurrence på målmandspositionen, lød det blandt andet fra den tidligere Manchester United-keeper i et interview med BBC.
Forud for mandagens udekamp mod Crystal Palace er Arsenal-cheftræner Mikel Arteta blevet forholdt kritikken, og her afviste spanieren blankt, at der er tale om et sats at have både David Raya og Aaron Ramsdale i truppen.
– Det er ikke et sats. Det er en nødvendighed. Der er ingen anden løsning. Forskellen mellem spillere fra den øverste hylde og det, man kalder spillere spillere fra den næstøverste hylde, er for stor, lyder det, ifølge Daily Mail, fra Mikel Arteta.
– Hvordan løser man det? Vi kan hente dygtige spillere fra vores talentafdeling, men vi har desværre ikke nogen, der er klar til at tage det skridt. Vi er nødt til at skabe det miljø. Det er ikke for at skabe konkurrence. Det er for at hæve niveauet, i forhold til de krav, vi står overfor.
– Når du ser de andre hold, hvor de har to rigtigt gode målmænd, så bruger de 60, 80 eller 85 millioner pund på målmænd. Hvad betyder det? Vi vil gerne gøre det på vores egen måde, og jeg er ekstremt glad for den trup, vi er ved at bygge.
Arsenal spiller mandag klokken 21.00 ude mod Crystal Palace.
LIVE
LIVE: Aarhus i ekstase – se de vilde billeder
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE