Peter Schmeichel lagde ikke fingre imellem, da den danske landsholdsmålmand i sidste uge kommenterede Arsenals beslutning om at hente den spanske målmand David Raya i Brentford.
– Jeg fatter det virkelig ikke. Jeg forstår ikke, hvordan en træner når frem til den konklusion, at det er en glimrende ting at have konkurrence på målmandspositionen, lød det blandt andet fra den tidligere Manchester United-keeper i et interview med BBC.
Forud for mandagens udekamp mod Crystal Palace er Arsenal-cheftræner Mikel Arteta blevet forholdt kritikken, og her afviste spanieren blankt, at der er tale om et sats at have både David Raya og Aaron Ramsdale i truppen.
– Det er ikke et sats. Det er en nødvendighed. Der er ingen anden løsning. Forskellen mellem spillere fra den øverste hylde og det, man kalder spillere spillere fra den næstøverste hylde, er for stor, lyder det, ifølge Daily Mail, fra Mikel Arteta.
– Hvordan løser man det? Vi kan hente dygtige spillere fra vores talentafdeling, men vi har desværre ikke nogen, der er klar til at tage det skridt. Vi er nødt til at skabe det miljø. Det er ikke for at skabe konkurrence. Det er for at hæve niveauet, i forhold til de krav, vi står overfor.
– Når du ser de andre hold, hvor de har to rigtigt gode målmænd, så bruger de 60, 80 eller 85 millioner pund på målmænd. Hvad betyder det? Vi vil gerne gøre det på vores egen måde, og jeg er ekstremt glad for den trup, vi er ved at bygge.
Arsenal spiller mandag klokken 21.00 ude mod Crystal Palace.
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Snart kan det give rødt kort
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Bo Svensson skriver Superliga-historie
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER