Peter Schmeichel lagde ikke fingre imellem, da den danske landsholdsmålmand i sidste uge kommenterede Arsenals beslutning om at hente den spanske målmand David Raya i Brentford.
– Jeg fatter det virkelig ikke. Jeg forstår ikke, hvordan en træner når frem til den konklusion, at det er en glimrende ting at have konkurrence på målmandspositionen, lød det blandt andet fra den tidligere Manchester United-keeper i et interview med BBC.
Forud for mandagens udekamp mod Crystal Palace er Arsenal-cheftræner Mikel Arteta blevet forholdt kritikken, og her afviste spanieren blankt, at der er tale om et sats at have både David Raya og Aaron Ramsdale i truppen.
– Det er ikke et sats. Det er en nødvendighed. Der er ingen anden løsning. Forskellen mellem spillere fra den øverste hylde og det, man kalder spillere spillere fra den næstøverste hylde, er for stor, lyder det, ifølge Daily Mail, fra Mikel Arteta.
– Hvordan løser man det? Vi kan hente dygtige spillere fra vores talentafdeling, men vi har desværre ikke nogen, der er klar til at tage det skridt. Vi er nødt til at skabe det miljø. Det er ikke for at skabe konkurrence. Det er for at hæve niveauet, i forhold til de krav, vi står overfor.
– Når du ser de andre hold, hvor de har to rigtigt gode målmænd, så bruger de 60, 80 eller 85 millioner pund på målmænd. Hvad betyder det? Vi vil gerne gøre det på vores egen måde, og jeg er ekstremt glad for den trup, vi er ved at bygge.
Arsenal spiller mandag klokken 21.00 ude mod Crystal Palace.
LIVE
TransferLIVE: Nu er Hjulmand på alle forsiderne
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
NYHEDER
Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker