Aaron Ramsdale spillede samtlige af Arsenals Premier League-kampe i sidste sæson, men den engelske keeper risikerer nu at ryge ud på bænken i London-klubben.
Arsenal har nemlig hentet David Raya i Brentford, og dermed er der lagt op til en interessant duel om rollen som førstemålmand i denne sæson.
Ifølge Peter Schmeichel har Arsenal-cheftræner Mikel Arteta dog foretaget en yderst tvivlsom beslutning ved at hente en rival til Ramsdale.
– Jeg fatter det virkelig ikke. Jeg forstår ikke, hvordan en træner når frem til den konklusion, at det er en glimrende ting at have konkurrence på målmandspositionen, siger Peter Schmeichel til BBC Radio 5 Live.
– Målmandspositionen er meget reaktiv. Man kan ikke skabe noget selv. Man er nødt til at vente på, at tingene sker. Nu beder man sin målmand om at bevise, at han er bedre end den anden. Det betyder, at han (Ramsdale, red.) nu skal til at gøre noget aktivt. Og det ønsker man ikke.
Ifølge Peter Schmeichel har Mikel Arteta nu skabt en situation, hvor begge målmand står i en usikker rolle.
– Det er den eneste position på banen, hvor man bare vil have stabilitet. Når man har en konkurrencesituation, så spiller han også kampene for sig selv og for sin position. Og jeg forstår det ikke. Man skaber en masse usikkerhed i dem begge, siger den tidligere Manchester United-keeper.
– Man har to målmand, der kæmper om pladsen, og dermed skaber man også potentielt en dårlig stemning i omklædningsrummet, fordi der er den her direkte konkurence mellem to målmænd, som enten spiller eller ikke gør.
Peter Schmeichel argumenterer endvidere for, at både Ramsdale og Raya nu vil være bange for at begå fejl, hvilket ikke er et sundt udgangspunkt.
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Bayern München laver vildt comeback
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Tottenham henter forløsende sejr
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
MEDIE