Schmeichel revser toptræner: Jeg fatter det ikke

Peter Schmeichel er ude med riven, da den danske målmandslegende slet ikke forstår Mikel Artetas beslutning.



Aaron Ramsdale spillede samtlige af Arsenals Premier League-kampe i sidste sæson, men den engelske keeper risikerer nu at ryge ud på bænken i London-klubben. 

Arsenal har nemlig hentet David Raya i Brentford, og dermed er der lagt op til en interessant duel om rollen som førstemålmand i denne sæson. 

Ifølge Peter Schmeichel har Arsenal-cheftræner Mikel Arteta dog foretaget en yderst tvivlsom beslutning ved at hente en rival til Ramsdale. 

– Jeg fatter det virkelig ikke. Jeg forstår ikke, hvordan en træner når frem til den konklusion, at det er en glimrende ting at have konkurrence på målmandspositionen, siger Peter Schmeichel til BBC Radio 5 Live

– Målmandspositionen er meget reaktiv. Man kan ikke skabe noget selv. Man er nødt til at vente på, at tingene sker. Nu beder man sin målmand om at bevise, at han er bedre end den anden. Det betyder, at han (Ramsdale, red.) nu skal til at gøre noget aktivt. Og det ønsker man ikke. 

Ifølge Peter Schmeichel har Mikel Arteta nu skabt en situation, hvor begge målmand står i en usikker rolle. 

– Det er den eneste position på banen, hvor man bare vil have stabilitet. Når man har en konkurrencesituation, så spiller han også kampene for sig selv og for sin position. Og jeg forstår det ikke. Man skaber en masse usikkerhed i dem begge, siger den tidligere Manchester United-keeper. 

– Man har to målmand, der kæmper om pladsen, og dermed skaber man også potentielt en dårlig stemning i omklædningsrummet, fordi der er den her direkte konkurence mellem to målmænd, som enten spiller eller ikke gør. 

Peter Schmeichel argumenterer endvidere for, at både Ramsdale og Raya nu vil være bange for at begå fejl, hvilket ikke er et sundt udgangspunkt. 





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Andreas Christensen afviser tilbud

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Er det Dolbergs vilde millionløn?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Offentliggøres i dag

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Steve Cooper storroser stjerne



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Legende scorer landstrænerjob