Schmeichel revser toptræner: Jeg fatter det ikke

Peter Schmeichel er ude med riven, da den danske målmandslegende slet ikke forstår Mikel Artetas beslutning.



Aaron Ramsdale spillede samtlige af Arsenals Premier League-kampe i sidste sæson, men den engelske keeper risikerer nu at ryge ud på bænken i London-klubben. 

Arsenal har nemlig hentet David Raya i Brentford, og dermed er der lagt op til en interessant duel om rollen som førstemålmand i denne sæson. 

Ifølge Peter Schmeichel har Arsenal-cheftræner Mikel Arteta dog foretaget en yderst tvivlsom beslutning ved at hente en rival til Ramsdale. 

– Jeg fatter det virkelig ikke. Jeg forstår ikke, hvordan en træner når frem til den konklusion, at det er en glimrende ting at have konkurrence på målmandspositionen, siger Peter Schmeichel til BBC Radio 5 Live

– Målmandspositionen er meget reaktiv. Man kan ikke skabe noget selv. Man er nødt til at vente på, at tingene sker. Nu beder man sin målmand om at bevise, at han er bedre end den anden. Det betyder, at han (Ramsdale, red.) nu skal til at gøre noget aktivt. Og det ønsker man ikke. 

Ifølge Peter Schmeichel har Mikel Arteta nu skabt en situation, hvor begge målmand står i en usikker rolle. 

– Det er den eneste position på banen, hvor man bare vil have stabilitet. Når man har en konkurrencesituation, så spiller han også kampene for sig selv og for sin position. Og jeg forstår det ikke. Man skaber en masse usikkerhed i dem begge, siger den tidligere Manchester United-keeper. 

– Man har to målmand, der kæmper om pladsen, og dermed skaber man også potentielt en dårlig stemning i omklædningsrummet, fordi der er den her direkte konkurence mellem to målmænd, som enten spiller eller ikke gør. 

Peter Schmeichel argumenterer endvidere for, at både Ramsdale og Raya nu vil være bange for at begå fejl, hvilket ikke er et sundt udgangspunkt. 





Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”


‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’  

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

I chok over Nicolai Poulsen

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Aldrig nogensinde FCK

Dansk stjerne pønser på klubskifte

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Antonsens drøm slukket

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

– Når jeg var alene, græd jeg

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Han er IKKE i spil

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide