En ny racistisk episode fandt sted, da topopgøret mellem Chelsea og Tottenham løb af stablen søndag eftermiddag.
Der var racistiske tilråb rettet mod Chelsea-spilleren Antonio Rüdiger, og det fik stadionspeakeren til at bede fansene om at stoppe flere gange, mens spillet også blev stoppet af dommeren.
Det fik spillerforbundet, Professional Footballers’ Association (PFA), til at bede regeringen om at skride ind, og en officiel talsperson for premierminister Boris Johnson har nu svaret i et interview med The Guardian. Talspersonen understreger, at regeringen vil hjælpe med at bekæmpe racisme i fodbold.
– Racisme har ingen plads i fodbold eller andre steder, og vi må konfrontere denne ulækre opførsel. Det er klart, at der stadig er mere arbejde, der skal gøres af fodboldmyndighederne for at tackle dette spørgsmål, og vi er opsatte på at samarbejde med dem for at udrydde det, lyder det fra talspersonen.
Regeringen vil ikke udelukke, at de vil tage yderligere skridt i kampen mod racisme i fodbold.
– Det engelske forbund og de engelske ligaer har øget deres indsats markant, men vi forventer, at de fortsætter med at prioritere dette problem og samarbejde med både spillere og fangrupper, og vi vil overvåge, hvordan fodboldmyndighederne implementerer deres planer i løbet af sæsonen. Vi vil fortsætte med at samarbejde med myndighederne om dette, herunder Professional Footballers’ Association (PFA), og vi udelukker ikke at tage yderligere skridt, hvis det kræves, lyder det.
Chelsea vandt kampen med 2-0, og de holder fast i deres fjerdeplads i Premier League. Tottenham er nummer syv.
LIVE
LIVE: Superliga-oprykker forlænger
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Esbjerg er tilbage i oprykningskampen
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Tager skylden for misset Champions League
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
BIZART
