Regering vil bekæmpe racisme i Premier League: Klar til at øge indsatsen

Den britiske regering er klar til at øge indsatsen for at komme racisme i fodbold til livs.



En ny racistisk episode fandt sted, da topopgøret mellem Chelsea og Tottenham løb af stablen søndag eftermiddag.

Der var racistiske tilråb rettet mod Chelsea-spilleren Antonio Rüdiger, og det fik stadionspeakeren til at bede fansene om at stoppe flere gange, mens spillet også blev stoppet af dommeren.

Det fik spillerforbundet, Professional Footballers’ Association (PFA), til at bede regeringen om at skride ind, og en officiel talsperson for premierminister Boris Johnson har nu svaret i et interview med The Guardian. Talspersonen understreger, at regeringen vil hjælpe med at bekæmpe racisme i fodbold.

– Racisme har ingen plads i fodbold eller andre steder, og vi må konfrontere denne ulækre opførsel. Det er klart, at der stadig er mere arbejde, der skal gøres af fodboldmyndighederne for at tackle dette spørgsmål, og vi er opsatte på at samarbejde med dem for at udrydde det, lyder det fra talspersonen.

Regeringen vil ikke udelukke, at de vil tage yderligere skridt i kampen mod racisme i fodbold.

– Det engelske forbund og de engelske ligaer har øget deres indsats markant, men vi forventer, at de fortsætter med at prioritere dette problem og samarbejde med både spillere og fangrupper, og vi vil overvåge, hvordan fodboldmyndighederne implementerer deres planer i løbet af sæsonen. Vi vil fortsætte med at samarbejde med myndighederne om dette, herunder Professional Footballers’ Association (PFA), og vi udelukker ikke at tage yderligere skridt, hvis det kræves, lyder det. 

Chelsea vandt kampen med 2-0, og de holder fast i deres fjerdeplads i Premier League. Tottenham er nummer syv.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’