Regering vil bekæmpe racisme i Premier League: Klar til at øge indsatsen

Den britiske regering er klar til at øge indsatsen for at komme racisme i fodbold til livs.



En ny racistisk episode fandt sted, da topopgøret mellem Chelsea og Tottenham løb af stablen søndag eftermiddag.

Der var racistiske tilråb rettet mod Chelsea-spilleren Antonio Rüdiger, og det fik stadionspeakeren til at bede fansene om at stoppe flere gange, mens spillet også blev stoppet af dommeren.

Det fik spillerforbundet, Professional Footballers’ Association (PFA), til at bede regeringen om at skride ind, og en officiel talsperson for premierminister Boris Johnson har nu svaret i et interview med The Guardian. Talspersonen understreger, at regeringen vil hjælpe med at bekæmpe racisme i fodbold.

– Racisme har ingen plads i fodbold eller andre steder, og vi må konfrontere denne ulækre opførsel. Det er klart, at der stadig er mere arbejde, der skal gøres af fodboldmyndighederne for at tackle dette spørgsmål, og vi er opsatte på at samarbejde med dem for at udrydde det, lyder det fra talspersonen.

Regeringen vil ikke udelukke, at de vil tage yderligere skridt i kampen mod racisme i fodbold.

– Det engelske forbund og de engelske ligaer har øget deres indsats markant, men vi forventer, at de fortsætter med at prioritere dette problem og samarbejde med både spillere og fangrupper, og vi vil overvåge, hvordan fodboldmyndighederne implementerer deres planer i løbet af sæsonen. Vi vil fortsætte med at samarbejde med myndighederne om dette, herunder Professional Footballers’ Association (PFA), og vi udelukker ikke at tage yderligere skridt, hvis det kræves, lyder det. 

Chelsea vandt kampen med 2-0, og de holder fast i deres fjerdeplads i Premier League. Tottenham er nummer syv.





kenan_kodro LIVE

TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Tysk VM-chok

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afslører: Dolberg sat til salg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medier sender ham hjem til AGF

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu

Kæmper om det samme trænerjob

De jagter Henrik Meister

Tottenham henter Liverpool-profil

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De lurer på Vejle-profil

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub