En ny racistisk episode fandt sted, da topopgøret mellem Chelsea og Tottenham løb af stablen søndag eftermiddag.
Der var racistiske tilråb rettet mod Chelsea-spilleren Antonio Rüdiger, og det fik stadionspeakeren til at bede fansene om at stoppe flere gange, mens spillet også blev stoppet af dommeren.
Det fik spillerforbundet, Professional Footballers’ Association (PFA), til at bede regeringen om at skride ind, og en officiel talsperson for premierminister Boris Johnson har nu svaret i et interview med The Guardian. Talspersonen understreger, at regeringen vil hjælpe med at bekæmpe racisme i fodbold.
– Racisme har ingen plads i fodbold eller andre steder, og vi må konfrontere denne ulækre opførsel. Det er klart, at der stadig er mere arbejde, der skal gøres af fodboldmyndighederne for at tackle dette spørgsmål, og vi er opsatte på at samarbejde med dem for at udrydde det, lyder det fra talspersonen.
Regeringen vil ikke udelukke, at de vil tage yderligere skridt i kampen mod racisme i fodbold.
– Det engelske forbund og de engelske ligaer har øget deres indsats markant, men vi forventer, at de fortsætter med at prioritere dette problem og samarbejde med både spillere og fangrupper, og vi vil overvåge, hvordan fodboldmyndighederne implementerer deres planer i løbet af sæsonen. Vi vil fortsætte med at samarbejde med myndighederne om dette, herunder Professional Footballers’ Association (PFA), og vi udelukker ikke at tage yderligere skridt, hvis det kræves, lyder det.
Chelsea vandt kampen med 2-0, og de holder fast i deres fjerdeplads i Premier League. Tottenham er nummer syv.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Her er Tysklands vej til VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT
Jordan – Argentina
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
MEDIE
