Revser Conte: Tottenham var nødt til at fyre ham

Ifølge Jamie Carragher var der ingen anden løsning for Tottenham end at sige farvel til Antonio Conte.



Lidt under halvandet år blev det til i Tottenham for Antonio Conte. 

Og ifølge den tidligere engelske landsholdsspiller Jamie Carragher er der absolut intet mærkværdigt ved, at Tottenham har valgt at afbryde samarbejdet med den italienske stjernetræner. 

– Antonio Conte er som en brandstifter. Uanset hvor han tager hen, så er der garanti for, at det ender med bål og brand flere gange om året. Tiden er løbet fra den slags trænere, i hvert fald på det øverste niveau, skriver Jamie Carragher i sin klumme for The Telegraph.

– De dræner energien ud af spillerne, ledelsen og i sidste ende også fansene. De bliver tolereret, hvis de vinder, men det vækker også lettelse i klubben, når de uundgåeligt ryger ud efter endnu en eksplosion (Antonio Contes pressemøde efter 3-3-kampen mod Southampton, red.). 

Jamie Carragher peger på, at José Mourinho i løbet af sin sidste tid i England indså, at der nu om dage er mindre accept af denne måde at være træner på. Trænere som Pep Guardiola og Jürgen Klopp går ikke på samme måde til angreb på deres egen klub og egen trup, lyder det fra Carragher. 

– Det virker selvoptaget, når man konsekvent bebrejder spillerne eller interne strategier i klubben og på den måde forsøger at fjerne opmærksomheden fra dårlige resultater og præstationer, skriver Jamie Carragher. 

Tipsbladet talte i sidste uge med Pierre-Emile Højbjerg om Antonio Contes kontroversielle pressemøde efter det, der blev italienerens sidste kamp som Tottenham-træner. Det interview kan du læse HER





Topboss sviner Barça til




LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Storkamp af Patrick Dorgu

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Forhandler med storklub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes