Revser Conte: Tottenham var nødt til at fyre ham

Ifølge Jamie Carragher var der ingen anden løsning for Tottenham end at sige farvel til Antonio Conte.



Lidt under halvandet år blev det til i Tottenham for Antonio Conte. 

Og ifølge den tidligere engelske landsholdsspiller Jamie Carragher er der absolut intet mærkværdigt ved, at Tottenham har valgt at afbryde samarbejdet med den italienske stjernetræner. 

– Antonio Conte er som en brandstifter. Uanset hvor han tager hen, så er der garanti for, at det ender med bål og brand flere gange om året. Tiden er løbet fra den slags trænere, i hvert fald på det øverste niveau, skriver Jamie Carragher i sin klumme for The Telegraph.

– De dræner energien ud af spillerne, ledelsen og i sidste ende også fansene. De bliver tolereret, hvis de vinder, men det vækker også lettelse i klubben, når de uundgåeligt ryger ud efter endnu en eksplosion (Antonio Contes pressemøde efter 3-3-kampen mod Southampton, red.). 

Jamie Carragher peger på, at José Mourinho i løbet af sin sidste tid i England indså, at der nu om dage er mindre accept af denne måde at være træner på. Trænere som Pep Guardiola og Jürgen Klopp går ikke på samme måde til angreb på deres egen klub og egen trup, lyder det fra Carragher. 

– Det virker selvoptaget, når man konsekvent bebrejder spillerne eller interne strategier i klubben og på den måde forsøger at fjerne opmærksomheden fra dårlige resultater og præstationer, skriver Jamie Carragher. 

Tipsbladet talte i sidste uge med Pierre-Emile Højbjerg om Antonio Contes kontroversielle pressemøde efter det, der blev italienerens sidste kamp som Tottenham-træner. Det interview kan du læse HER







LIVE

TransferLIVE: Viborg bekræfter

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Forventer klubskifte

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Schweizisk kaptajn er stolt af VM

Stor nedtur for Superliga-komet