Revser Conte: Tottenham var nødt til at fyre ham

Ifølge Jamie Carragher var der ingen anden løsning for Tottenham end at sige farvel til Antonio Conte.



Lidt under halvandet år blev det til i Tottenham for Antonio Conte. 

Og ifølge den tidligere engelske landsholdsspiller Jamie Carragher er der absolut intet mærkværdigt ved, at Tottenham har valgt at afbryde samarbejdet med den italienske stjernetræner. 

– Antonio Conte er som en brandstifter. Uanset hvor han tager hen, så er der garanti for, at det ender med bål og brand flere gange om året. Tiden er løbet fra den slags trænere, i hvert fald på det øverste niveau, skriver Jamie Carragher i sin klumme for The Telegraph.

– De dræner energien ud af spillerne, ledelsen og i sidste ende også fansene. De bliver tolereret, hvis de vinder, men det vækker også lettelse i klubben, når de uundgåeligt ryger ud efter endnu en eksplosion (Antonio Contes pressemøde efter 3-3-kampen mod Southampton, red.). 

Jamie Carragher peger på, at José Mourinho i løbet af sin sidste tid i England indså, at der nu om dage er mindre accept af denne måde at være træner på. Trænere som Pep Guardiola og Jürgen Klopp går ikke på samme måde til angreb på deres egen klub og egen trup, lyder det fra Carragher. 

– Det virker selvoptaget, når man konsekvent bebrejder spillerne eller interne strategier i klubben og på den måde forsøger at fjerne opmærksomheden fra dårlige resultater og præstationer, skriver Jamie Carragher. 

Tipsbladet talte i sidste uge med Pierre-Emile Højbjerg om Antonio Contes kontroversielle pressemøde efter det, der blev italienerens sidste kamp som Tottenham-træner. Det interview kan du læse HER





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Colombia – Portugal

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

FC København jagter Romane Amane

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-profil med hattrick i målfest

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

På vej til storklub?

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

DR Congo – Uzbekistan

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

Supercomputer: Her er VM-finalen

Jordan – Argentina