Lidt under halvandet år blev det til i Tottenham for Antonio Conte.
Og ifølge den tidligere engelske landsholdsspiller Jamie Carragher er der absolut intet mærkværdigt ved, at Tottenham har valgt at afbryde samarbejdet med den italienske stjernetræner.
– Antonio Conte er som en brandstifter. Uanset hvor han tager hen, så er der garanti for, at det ender med bål og brand flere gange om året. Tiden er løbet fra den slags trænere, i hvert fald på det øverste niveau, skriver Jamie Carragher i sin klumme for The Telegraph.
– De dræner energien ud af spillerne, ledelsen og i sidste ende også fansene. De bliver tolereret, hvis de vinder, men det vækker også lettelse i klubben, når de uundgåeligt ryger ud efter endnu en eksplosion (Antonio Contes pressemøde efter 3-3-kampen mod Southampton, red.).
Jamie Carragher peger på, at José Mourinho i løbet af sin sidste tid i England indså, at der nu om dage er mindre accept af denne måde at være træner på. Trænere som Pep Guardiola og Jürgen Klopp går ikke på samme måde til angreb på deres egen klub og egen trup, lyder det fra Carragher.
– Det virker selvoptaget, når man konsekvent bebrejder spillerne eller interne strategier i klubben og på den måde forsøger at fjerne opmærksomheden fra dårlige resultater og præstationer, skriver Jamie Carragher.
Tipsbladet talte i sidste uge med Pierre-Emile Højbjerg om Antonio Contes kontroversielle pressemøde efter det, der blev italienerens sidste kamp som Tottenham-træner. Det interview kan du læse HER.
LIVE
LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
10. gang i træk
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
AVIS