Revser Conte: Tottenham var nødt til at fyre ham

Ifølge Jamie Carragher var der ingen anden løsning for Tottenham end at sige farvel til Antonio Conte.



Lidt under halvandet år blev det til i Tottenham for Antonio Conte. 

Og ifølge den tidligere engelske landsholdsspiller Jamie Carragher er der absolut intet mærkværdigt ved, at Tottenham har valgt at afbryde samarbejdet med den italienske stjernetræner. 

– Antonio Conte er som en brandstifter. Uanset hvor han tager hen, så er der garanti for, at det ender med bål og brand flere gange om året. Tiden er løbet fra den slags trænere, i hvert fald på det øverste niveau, skriver Jamie Carragher i sin klumme for The Telegraph.

– De dræner energien ud af spillerne, ledelsen og i sidste ende også fansene. De bliver tolereret, hvis de vinder, men det vækker også lettelse i klubben, når de uundgåeligt ryger ud efter endnu en eksplosion (Antonio Contes pressemøde efter 3-3-kampen mod Southampton, red.). 

Jamie Carragher peger på, at José Mourinho i løbet af sin sidste tid i England indså, at der nu om dage er mindre accept af denne måde at være træner på. Trænere som Pep Guardiola og Jürgen Klopp går ikke på samme måde til angreb på deres egen klub og egen trup, lyder det fra Carragher. 

– Det virker selvoptaget, når man konsekvent bebrejder spillerne eller interne strategier i klubben og på den måde forsøger at fjerne opmærksomheden fra dårlige resultater og præstationer, skriver Jamie Carragher. 

Tipsbladet talte i sidste uge med Pierre-Emile Højbjerg om Antonio Contes kontroversielle pressemøde efter det, der blev italienerens sidste kamp som Tottenham-træner. Det interview kan du læse HER





Bischoff-comeback? Nu er han fyret




LIVE

LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Jess Thorup indlagt

Færdig: Nu er han rejst til København

Fortryder FC Barcelona-transfer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Hold nu kæft, hvor er han god!

Salah sender særlig besked

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Tæt på aftale med Andreas Christensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

I dialog – stor klub vil have denne dansker

AGF er mestre – her er deres vej i Europa