Det kører ikke på skinner for Tottenham i øjeblikket.
Storklubben vinder heller ingen trofæer i denne sæson, og Antonio Conte langede ud efter sine spillere på et pressemøde i weekenden.
Italieneren kaldte Pierre-Emile Højbjerg og kompagni for egoistiske, efter det var blevet til 3-3 på udebane mod Southampton.
De kontroversielle ord kan ifølge mange medier i England ende med at koste Antonio Conte jobbet i London-klubben.
Men han havde måske en pointe. Sådan lyder det fra Tim Sherwood, som tidligere har været chef på sidelinjen i Tottenham.
Det skriver Daily Mail.
– Jeg elskede det. Men jeg elskede ikke, hvad han sagde om klubben. Han gav fodboldklubben en plet. Det kan du ikke gøre, hvis du vil beholde Harry Kane, som er altafgørende, og vinde trofæer. Jeg synes, han skal fyres, lyder det fra englænderen, inden han fortsætter:
– Alle andre taler om det dejlige træningsanlæg og det fantastiske stadion, som Tottenham har, men hvem går op i det? Hvis du er spiller, er jeg ligeglad. Det er super, men der er mere. Jeg vil hellere have det værste stadion og vinde nogle trofæer.
– Antonio taler om, at spillerne er for komfortable. Måske er træningsanlægget for fint. Måske er stadionet for moderne. Spillerne er i en komfortable position, hvor de kommer til London fra hele verden, hvor de kan gå i Harrods hver dag med deres koner og leve et perfekt liv.
54-årige Tim Sherwood understreger afsluttende i interviewet, at det kun handler om at vinde, og hvis Tottenham skal det, kræver det sultne spillere i førsteholdstruppen.
London-klubben indtager i øjeblikket fjerdepladsen i Premier League, som giver en plads i Champions League i næste sæson.
Pierre-Emile Højbjerg er lige nu afsted med landsholdet. Tidligere på ugen satte han nogle ord på Antonio Contes omtalte pressemøde.
Læs hele den historie lige HER.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Bayern München er i pokalfinalen
EKSKLUSIVT