Revser Jürgen Klopp: Han har jamret i årevis

Andros Townsend har valgt at lange ud efter Jürgen Klopp, der ifølge den tidligere Everton-spiller nu endelig 'har fået sin vilje'.



Jürgen Klopp har flere gange brokket sig over, at Premier League-klubberne ikke har haft lov til at lave fem udskiftninger i kampene, men i stedet blot tre. 

Liverpool-bossen ser dog nu ud til at have fået sin vilje, idet Premier League forbereder en ændring af reglerne, således at klubberne vil få lov til at lave fem udskiftninger under kampene i næste sæson. 

Ovenpå denne nyhed har den tidligere Everton-spiller Andros Townsend dog valgt at stikke til Jürgen Klopp.

– Jeg elsker, hvordan Jürgen Klopp har fundet en måde til at få sin vilje igen. Han har jamret i årevis. De har stået imod, og nu har de endelig valgt at give op og give ham de fem udskiftninger, lyder det således, ifølge Talksport, fra Andros Townsend. 

– Han kommer nok stadig til at bruge to eller tre udskiftninger i de største kampe. Men hey, kan vi sige noget til det? Jeg tror, at Liverpool og City bruger en eller to udskiftninger i de største kampe. Der bruger de ikke alle tre.

– Jeg tror, at det er i kampene mod Crystal Palace eller Brentford, hvor de ikke kan nedbryde modstanderen. Hvor det står 0-0, og hvor modstanderen har 11 mand bag bolden. 'Okay, kan vi smide fem verdensklasse-landsholdsspillere ind, som har friske ben og kan ændre kampen? Kan vi smide dem ind, så vi kan nedbryde deres besværlige bagkæde?' Og det er dér, hvor jeg synes, at det bliver lidt unfair. 

Ifølge Andros Townsend giver de fem udskiftninger således topklubberne en fordel, da de har mere kvalitet på udskiftningsbænken. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Et markant problem for Silkeborg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Det ser sort ud for B.93

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder Lindstrøm helt færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’