Legende til vred Klopp: Kom nu videre

Jürgen Klopp er særdeles irriteret over, at visse Premier League-klubber blokerer for, at der kan blive givet grønt lys til at foretage fem udskiftninger i hver kamp. Ifølge Arsenal-legenden Ray Parlour bør Liverpool-bossen dog droppe brokkeriet.



Premier League har været hårdt ramt af coronasmitte i de seneste uger, og derfor har flere trænere argumenteret for, at reglerne skal ændres, således at holdene kan foretage fem udskiftninger. 

Visse klubber har dog modsat sig denne idé, og det har Jürgen Klopp luftet stor irritation over. 

– Det kræver 14 stemmer at at ændre reglen, og det er skævt. Det, vi indså, på trænermødet – og vi ved, at det altid har været sådan – er hvordan 14 klubber tager en beslutning om at ændre noget. Vi er nødt til at lægge konkurrenceelementet til side. [Fem udskiftninger] er den rette beslutning, især nu, hvor du henter spillere tilbage efter coronasmitte eller efter en skade. Og på grund af de kampe, vi skal spille, risikerer du skader. Og alligevel skal de gå ud og spille måske 60 minutter igen. Det er et stort problem. Dette vidunderlige spil er vidunderligt, fordi spillerne på banen typisk er i god form, veltrænede og veludhvilede. Det er derfor, vi elsker dette spil. Nu er situationen meget mere vanskelig, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra Jürgen Klopp.

– Der er noget galt. Her er et eksempel. Med Burnley ved jeg ikke, hvor mange af deres spillere, der spiller for landshold. Når vores spillere spiller tre kampe, spiller de ingen kampe. De har 38 Premier League-kampe og tre-fire cup-kampe, hvilket giver omtrent 42 kampe i løbet af en sæson. Så vi taler om et problem, som nogle klubber og spillere utvivlsomt har, men som bliver afgjort af andre hold. Og vi laver en konkurrence ud af det. 

Ifølge Arsenal-legenden Ray Parlour bør Jürgen Klopp droppe brokkeriet og komme videre.

– Det er, som det er. Når du træner topklubber, så må du forvente at have landsholdsspillere på dit hold. Så kom nu videre. Jeg er sikker på, at Sean Dyche ville elske at træne Liverpool og have en masse landsholdsspillere at vælge mellem, lyder det således fra Parlour. 

Liverpools næste kamp er i aften, hvor Jürgen Klopps mandskab gæster Leicester. 





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Magiske Messi slår til igen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Monstersalg: FC København-boss jubler

Hjulmand og co. taber stort skridt

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Barcelona – Real Madrid

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Atletico Madrid interesseret i dansker

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’