Legende til vred Klopp: Kom nu videre

Jürgen Klopp er særdeles irriteret over, at visse Premier League-klubber blokerer for, at der kan blive givet grønt lys til at foretage fem udskiftninger i hver kamp. Ifølge Arsenal-legenden Ray Parlour bør Liverpool-bossen dog droppe brokkeriet.



Premier League har været hårdt ramt af coronasmitte i de seneste uger, og derfor har flere trænere argumenteret for, at reglerne skal ændres, således at holdene kan foretage fem udskiftninger. 

Visse klubber har dog modsat sig denne idé, og det har Jürgen Klopp luftet stor irritation over. 

– Det kræver 14 stemmer at at ændre reglen, og det er skævt. Det, vi indså, på trænermødet – og vi ved, at det altid har været sådan – er hvordan 14 klubber tager en beslutning om at ændre noget. Vi er nødt til at lægge konkurrenceelementet til side. [Fem udskiftninger] er den rette beslutning, især nu, hvor du henter spillere tilbage efter coronasmitte eller efter en skade. Og på grund af de kampe, vi skal spille, risikerer du skader. Og alligevel skal de gå ud og spille måske 60 minutter igen. Det er et stort problem. Dette vidunderlige spil er vidunderligt, fordi spillerne på banen typisk er i god form, veltrænede og veludhvilede. Det er derfor, vi elsker dette spil. Nu er situationen meget mere vanskelig, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra Jürgen Klopp.

– Der er noget galt. Her er et eksempel. Med Burnley ved jeg ikke, hvor mange af deres spillere, der spiller for landshold. Når vores spillere spiller tre kampe, spiller de ingen kampe. De har 38 Premier League-kampe og tre-fire cup-kampe, hvilket giver omtrent 42 kampe i løbet af en sæson. Så vi taler om et problem, som nogle klubber og spillere utvivlsomt har, men som bliver afgjort af andre hold. Og vi laver en konkurrence ud af det. 

Ifølge Arsenal-legenden Ray Parlour bør Jürgen Klopp droppe brokkeriet og komme videre.

– Det er, som det er. Når du træner topklubber, så må du forvente at have landsholdsspillere på dit hold. Så kom nu videre. Jeg er sikker på, at Sean Dyche ville elske at træne Liverpool og have en masse landsholdsspillere at vælge mellem, lyder det således fra Parlour. 

Liverpools næste kamp er i aften, hvor Jürgen Klopps mandskab gæster Leicester. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Superliga-klub tæt på FCK’er



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afviste Premier League-klubber

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Storroser 18-årig FCK-spiller

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Frankrig – Sverige