Premier League har været hårdt ramt af coronasmitte i de seneste uger, og derfor har flere trænere argumenteret for, at reglerne skal ændres, således at holdene kan foretage fem udskiftninger.
Visse klubber har dog modsat sig denne idé, og det har Jürgen Klopp luftet stor irritation over.
– Det kræver 14 stemmer at at ændre reglen, og det er skævt. Det, vi indså, på trænermødet – og vi ved, at det altid har været sådan – er hvordan 14 klubber tager en beslutning om at ændre noget. Vi er nødt til at lægge konkurrenceelementet til side. [Fem udskiftninger] er den rette beslutning, især nu, hvor du henter spillere tilbage efter coronasmitte eller efter en skade. Og på grund af de kampe, vi skal spille, risikerer du skader. Og alligevel skal de gå ud og spille måske 60 minutter igen. Det er et stort problem. Dette vidunderlige spil er vidunderligt, fordi spillerne på banen typisk er i god form, veltrænede og veludhvilede. Det er derfor, vi elsker dette spil. Nu er situationen meget mere vanskelig, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra Jürgen Klopp.
– Der er noget galt. Her er et eksempel. Med Burnley ved jeg ikke, hvor mange af deres spillere, der spiller for landshold. Når vores spillere spiller tre kampe, spiller de ingen kampe. De har 38 Premier League-kampe og tre-fire cup-kampe, hvilket giver omtrent 42 kampe i løbet af en sæson. Så vi taler om et problem, som nogle klubber og spillere utvivlsomt har, men som bliver afgjort af andre hold. Og vi laver en konkurrence ud af det.
Ifølge Arsenal-legenden Ray Parlour bør Jürgen Klopp droppe brokkeriet og komme videre.
– Det er, som det er. Når du træner topklubber, så må du forvente at have landsholdsspillere på dit hold. Så kom nu videre. Jeg er sikker på, at Sean Dyche ville elske at træne Liverpool og have en masse landsholdsspillere at vælge mellem, lyder det således fra Parlour.
Liverpools næste kamp er i aften, hvor Jürgen Klopps mandskab gæster Leicester.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Landsholdet forsinket
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
