Brentford eller Manchester United?
Det er tilsyneladende det valg, som Christian Eriksen står overfor i disse dage, idet danskerens kontrakt med Brentford udløber i dag.
Manchester United er selvsagt klart den største klub af de to, men på Old Trafford er risikoen for at ende på bænken nok også større. Ifølge den tidligere norske landsholdsspiller Jan Åge Fjørtoft bør Christian Eriksen dog ikke være nervøs for at skifte til Manchester United, selvom de røde djævle i forvejen råder over mange topspillere.
– Jeg tror absolut, at Christian Eriksen vil kunne klare det. For Christian Eriksen har noget, som det er svært for spillere at have. Jeg havde det aldrig. Det er den her følelse, hvor du altid føler, at du skal have bolden, siger Jan Åge Fjørtoft således til Viaplay.
Christian Eriksen har således noget, som Manchester United i den grad mangler, mener nordmanden.
– Uanset hvem du spiller imod. Uanset set hvor mange gange du mister bolden. Så ved du, at du har troen på, at du skal have bolden. Og hvis du ser Manchester United nu, med Fred og McTominay, så ved du, at det er muligt at blive bedre dér. Om det er De Jong eller Christian Eriksen, så ved du, at Eriksen vil tage sin helt naturlige plads. En Cristiano Ronaldo vil jo elske at få en type spiller, som er så kreativ, ind på holdet. Derfor er jeg helt sikker på, at Christian Eriksen vil kunne klare sig, siger Fjørtoft således.
Det store spørgsmål er selvfølgelig også, om Erik ten Hag vil bruge Christian Eriksen som tilbagetrukken midtbanespiller, eller om hollænderen ser danskeren som en offensiv spilfordeler.
På den sidstnævnte position råder de røde djævle som bekendt over Bruno Fernandes. Ifølge en tidligere Manchester United-spiller er der dog plads til både Fernandes og Eriksen på Erik ten Hags hold – det kan du læse mere om HER.
Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
Supercomputer: De vinder VM
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TIPSBLADET SPECIAL