Brentford eller Manchester United?
Det er tilsyneladende det valg, som Christian Eriksen står overfor i disse dage, idet danskerens kontrakt med Brentford udløber i dag.
Manchester United er selvsagt klart den største klub af de to, men på Old Trafford er risikoen for at ende på bænken nok også større. Ifølge den tidligere norske landsholdsspiller Jan Åge Fjørtoft bør Christian Eriksen dog ikke være nervøs for at skifte til Manchester United, selvom de røde djævle i forvejen råder over mange topspillere.
– Jeg tror absolut, at Christian Eriksen vil kunne klare det. For Christian Eriksen har noget, som det er svært for spillere at have. Jeg havde det aldrig. Det er den her følelse, hvor du altid føler, at du skal have bolden, siger Jan Åge Fjørtoft således til Viaplay.
Christian Eriksen har således noget, som Manchester United i den grad mangler, mener nordmanden.
– Uanset hvem du spiller imod. Uanset set hvor mange gange du mister bolden. Så ved du, at du har troen på, at du skal have bolden. Og hvis du ser Manchester United nu, med Fred og McTominay, så ved du, at det er muligt at blive bedre dér. Om det er De Jong eller Christian Eriksen, så ved du, at Eriksen vil tage sin helt naturlige plads. En Cristiano Ronaldo vil jo elske at få en type spiller, som er så kreativ, ind på holdet. Derfor er jeg helt sikker på, at Christian Eriksen vil kunne klare sig, siger Fjørtoft således.
Det store spørgsmål er selvfølgelig også, om Erik ten Hag vil bruge Christian Eriksen som tilbagetrukken midtbanespiller, eller om hollænderen ser danskeren som en offensiv spilfordeler.
På den sidstnævnte position råder de røde djævle som bekendt over Bruno Fernandes. Ifølge en tidligere Manchester United-spiller er der dog plads til både Fernandes og Eriksen på Erik ten Hags hold – det kan du læse mere om HER.
Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A
LIVE
VM-LIVE: Surt show
DAGENS SPILFORSLAG
Underholdning i New Jersey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER