– Ronaldo vil elske at få en som Eriksen på holdet

Ifølge den tidligere norske landsholdsspiller Jan Åge Fjørtoft vil Cristiano Ronaldo juble over at få en spillertype som Christian Eriksen ind på Manchester Uniteds hold.



Brentford eller Manchester United?

Det er tilsyneladende det valg, som Christian Eriksen står overfor i disse dage, idet danskerens kontrakt med Brentford udløber i dag. 

Manchester United er selvsagt klart den største klub af de to, men på Old Trafford er risikoen for at ende på bænken nok også større. Ifølge den tidligere norske landsholdsspiller Jan Åge Fjørtoft bør Christian Eriksen dog ikke være nervøs for at skifte til Manchester United, selvom de røde djævle i forvejen råder over mange topspillere. 

– Jeg tror absolut, at Christian Eriksen vil kunne klare det. For Christian Eriksen har noget, som det er svært for spillere at have. Jeg havde det aldrig. Det er den her følelse, hvor du altid føler, at du skal have bolden, siger Jan Åge Fjørtoft således til Viaplay.

Christian Eriksen har således noget, som Manchester United i den grad mangler, mener nordmanden.

– Uanset hvem du spiller imod. Uanset set hvor mange gange du mister bolden. Så ved du, at du har troen på, at du skal have bolden. Og hvis du ser Manchester United nu, med Fred og McTominay, så ved du, at det er muligt at blive bedre dér. Om det er De Jong eller Christian Eriksen, så ved du, at Eriksen vil tage sin helt naturlige plads. En Cristiano Ronaldo vil jo elske at få en type spiller, som er så kreativ, ind på holdet. Derfor er jeg helt sikker på, at Christian Eriksen vil kunne klare sig, siger Fjørtoft således.

Det store spørgsmål er selvfølgelig også, om Erik ten Hag vil bruge Christian Eriksen som tilbagetrukken midtbanespiller, eller om hollænderen ser danskeren som en offensiv spilfordeler.

På den sidstnævnte position råder de røde djævle som bekendt over Bruno Fernandes. Ifølge en tidligere Manchester United-spiller er der dog plads til både Fernandes og Eriksen på Erik ten Hags hold – det kan du læse mere om HER.

Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Blå må fighte benhårdt mod Himmelblå

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Manchester United – Nottingham Forest



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

De overvejer Christian Eriksen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Raser: Det er latterligt!

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’