– Ronaldo vil elske at få en som Eriksen på holdet

Ifølge den tidligere norske landsholdsspiller Jan Åge Fjørtoft vil Cristiano Ronaldo juble over at få en spillertype som Christian Eriksen ind på Manchester Uniteds hold.



Brentford eller Manchester United?

Det er tilsyneladende det valg, som Christian Eriksen står overfor i disse dage, idet danskerens kontrakt med Brentford udløber i dag. 

Manchester United er selvsagt klart den største klub af de to, men på Old Trafford er risikoen for at ende på bænken nok også større. Ifølge den tidligere norske landsholdsspiller Jan Åge Fjørtoft bør Christian Eriksen dog ikke være nervøs for at skifte til Manchester United, selvom de røde djævle i forvejen råder over mange topspillere. 

– Jeg tror absolut, at Christian Eriksen vil kunne klare det. For Christian Eriksen har noget, som det er svært for spillere at have. Jeg havde det aldrig. Det er den her følelse, hvor du altid føler, at du skal have bolden, siger Jan Åge Fjørtoft således til Viaplay.

Christian Eriksen har således noget, som Manchester United i den grad mangler, mener nordmanden.

– Uanset hvem du spiller imod. Uanset set hvor mange gange du mister bolden. Så ved du, at du har troen på, at du skal have bolden. Og hvis du ser Manchester United nu, med Fred og McTominay, så ved du, at det er muligt at blive bedre dér. Om det er De Jong eller Christian Eriksen, så ved du, at Eriksen vil tage sin helt naturlige plads. En Cristiano Ronaldo vil jo elske at få en type spiller, som er så kreativ, ind på holdet. Derfor er jeg helt sikker på, at Christian Eriksen vil kunne klare sig, siger Fjørtoft således.

Det store spørgsmål er selvfølgelig også, om Erik ten Hag vil bruge Christian Eriksen som tilbagetrukken midtbanespiller, eller om hollænderen ser danskeren som en offensiv spilfordeler.

På den sidstnævnte position råder de røde djævle som bekendt over Bruno Fernandes. Ifølge en tidligere Manchester United-spiller er der dog plads til både Fernandes og Eriksen på Erik ten Hags hold – det kan du læse mere om HER.

Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A





Nu er Brøndby IF konkret på banen




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya



LIVE

VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Kolding køber stor profil

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Han ryger 100 procent!’

USA – Bosnien-Hercegovina

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Frankrig – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Kryptisk transfermelding