Han var med til at blive italiensk mester med Inter i sommeren 2021, men efter hjertestoppet mod Finland under EM måtte Christian Eriksen ikke længere spille i Serie A, da den danske stjerne havde fået indopereret en hjertestarter.
Og halvanden måneds tid efter den officielle afsked med Inter stod det klart, at Christian Eriksen ville rykke retur til Premier League, da den tidligere Tottenham-profil skiftede til Brentford på en fri transfer.
Der var tale om lidt af et scoop for danskerklubben, og her to år senere er Thomas Frank ikke i tvivl om, at Eriksens ankomst var noget helt særligt.
– Det var nok den største signing i Brentfords nyere historie. Jeg har en personlig forbindelse til ham. Jeg trænede ham i et år på Danmarks U17-landshold, da han var 15 eller 16 år, siger Thomas Frank til Eurosport.
– En anden god historie var, at min søn ringede til mig i oktober og sagde 'far, du bør hente ham' og jeg sagde 'ja, måske har du ret'. På det tidspunkt havde han ikke meddelt, hvad han ville gøre, og så meddelte han vist i december, at han ønskede at spille fodbold igen. Og der ringede min søn til mig igen og sagde 'far, det er nu'. Okay.
– Når man ser en spiller, som jeg trænede, da han var 16 år, og som jeg derefter talte med og fulgte, også på landsholdet, og 14 år senere trådte han så ind ad døren, 30 år gammel. Rutineret, selvsikker, ydmyg og en leder på sin egen måde. Det var en rigtig god oplevelse.
Efter et halvt år i Brentford skiftede Christian Eriksen til Manchester United, men Thomas Frank udtalte for nyligt til Tipsbladet og flere andre danske medier, at Christian Eriksen altid vil være velkommen tilbage i Brentford.
Christian Eriksen, der har halvandet år tilbage af kontrakten med Manchester United, har ikke fået spilletid i de seneste tre ligakampe.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
Norge – Frankrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Uruguay – Spanien
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
OPTAKT
New Zealand – Belgien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyrkiet – USA
AVIS