Han var med til at blive italiensk mester med Inter i sommeren 2021, men efter hjertestoppet mod Finland under EM måtte Christian Eriksen ikke længere spille i Serie A, da den danske stjerne havde fået indopereret en hjertestarter.
Og halvanden måneds tid efter den officielle afsked med Inter stod det klart, at Christian Eriksen ville rykke retur til Premier League, da den tidligere Tottenham-profil skiftede til Brentford på en fri transfer.
Der var tale om lidt af et scoop for danskerklubben, og her to år senere er Thomas Frank ikke i tvivl om, at Eriksens ankomst var noget helt særligt.
– Det var nok den største signing i Brentfords nyere historie. Jeg har en personlig forbindelse til ham. Jeg trænede ham i et år på Danmarks U17-landshold, da han var 15 eller 16 år, siger Thomas Frank til Eurosport.
– En anden god historie var, at min søn ringede til mig i oktober og sagde 'far, du bør hente ham' og jeg sagde 'ja, måske har du ret'. På det tidspunkt havde han ikke meddelt, hvad han ville gøre, og så meddelte han vist i december, at han ønskede at spille fodbold igen. Og der ringede min søn til mig igen og sagde 'far, det er nu'. Okay.
– Når man ser en spiller, som jeg trænede, da han var 16 år, og som jeg derefter talte med og fulgte, også på landsholdet, og 14 år senere trådte han så ind ad døren, 30 år gammel. Rutineret, selvsikker, ydmyg og en leder på sin egen måde. Det var en rigtig god oplevelse.
Efter et halvt år i Brentford skiftede Christian Eriksen til Manchester United, men Thomas Frank udtalte for nyligt til Tipsbladet og flere andre danske medier, at Christian Eriksen altid vil være velkommen tilbage i Brentford.
Christian Eriksen, der har halvandet år tilbage af kontrakten med Manchester United, har ikke fået spilletid i de seneste tre ligakampe.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
EKSKLUSIVT