Han var med til at blive italiensk mester med Inter i sommeren 2021, men efter hjertestoppet mod Finland under EM måtte Christian Eriksen ikke længere spille i Serie A, da den danske stjerne havde fået indopereret en hjertestarter.
Og halvanden måneds tid efter den officielle afsked med Inter stod det klart, at Christian Eriksen ville rykke retur til Premier League, da den tidligere Tottenham-profil skiftede til Brentford på en fri transfer.
Der var tale om lidt af et scoop for danskerklubben, og her to år senere er Thomas Frank ikke i tvivl om, at Eriksens ankomst var noget helt særligt.
– Det var nok den største signing i Brentfords nyere historie. Jeg har en personlig forbindelse til ham. Jeg trænede ham i et år på Danmarks U17-landshold, da han var 15 eller 16 år, siger Thomas Frank til Eurosport.
– En anden god historie var, at min søn ringede til mig i oktober og sagde 'far, du bør hente ham' og jeg sagde 'ja, måske har du ret'. På det tidspunkt havde han ikke meddelt, hvad han ville gøre, og så meddelte han vist i december, at han ønskede at spille fodbold igen. Og der ringede min søn til mig igen og sagde 'far, det er nu'. Okay.
– Når man ser en spiller, som jeg trænede, da han var 16 år, og som jeg derefter talte med og fulgte, også på landsholdet, og 14 år senere trådte han så ind ad døren, 30 år gammel. Rutineret, selvsikker, ydmyg og en leder på sin egen måde. Det var en rigtig god oplevelse.
Efter et halvt år i Brentford skiftede Christian Eriksen til Manchester United, men Thomas Frank udtalte for nyligt til Tipsbladet og flere andre danske medier, at Christian Eriksen altid vil være velkommen tilbage i Brentford.
Christian Eriksen, der har halvandet år tilbage af kontrakten med Manchester United, har ikke fået spilletid i de seneste tre ligakampe.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
LIVE
VM-LIVE: Nagelsmann er færdig
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Her kan man se La Liga fremover
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
OPTAKT
Australien – Egypten
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER