Roser Christian Eriksen: Klubbens største transfer

Thomas Frank ser tilbage på Christian Eriksens halve sæson i Brentford, hvor den danske landsholdsstjerne efterlod et særdeles positivt indtryk.



Han var med til at blive italiensk mester med Inter i sommeren 2021, men efter hjertestoppet mod Finland under EM måtte Christian Eriksen ikke længere spille i Serie A, da den danske stjerne havde fået indopereret en hjertestarter. 

Og halvanden måneds tid efter den officielle afsked med Inter stod det klart, at Christian Eriksen ville rykke retur til Premier League, da den tidligere Tottenham-profil skiftede til Brentford på en fri transfer. 

Der var tale om lidt af et scoop for danskerklubben, og her to år senere er Thomas Frank ikke i tvivl om, at Eriksens ankomst var noget helt særligt. 

– Det var nok den største signing i Brentfords nyere historie. Jeg har en personlig forbindelse til ham. Jeg trænede ham i et år på Danmarks U17-landshold, da han var 15 eller 16 år, siger Thomas Frank til Eurosport.  

– En anden god historie var, at min søn ringede til mig i oktober og sagde 'far, du bør hente ham' og jeg sagde 'ja, måske har du ret'. På det tidspunkt havde han ikke meddelt, hvad han ville gøre, og så meddelte han vist i december, at han ønskede at spille fodbold igen. Og der ringede min søn til mig igen og sagde 'far, det er nu'. Okay. 

– Når man ser en spiller, som jeg trænede, da han var 16 år, og som jeg derefter talte med og fulgte, også på landsholdet, og 14 år senere trådte han så ind ad døren, 30 år gammel. Rutineret, selvsikker, ydmyg og en leder på sin egen måde. Det var en rigtig god oplevelse. 

Efter et halvt år i Brentford skiftede Christian Eriksen til Manchester United, men Thomas Frank udtalte for nyligt til Tipsbladet og flere andre danske medier, at Christian Eriksen altid vil være velkommen tilbage i Brentford

Christian Eriksen, der har halvandet år tilbage af kontrakten med Manchester United, har ikke fået spilletid i de seneste tre ligakampe. 





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

FC Midtjylland – AGF

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Den største genistreg i Superligaen?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Er det Dolbergs vilde millionløn?

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Nedtur for Højlund og Napoli

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Stor dramatik: Liverpool slår Everton



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Steve Cooper storroser stjerne

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

Mål i begge ender i Farum