Roser Christian Eriksen: Klubbens største transfer

Thomas Frank ser tilbage på Christian Eriksens halve sæson i Brentford, hvor den danske landsholdsstjerne efterlod et særdeles positivt indtryk.



Han var med til at blive italiensk mester med Inter i sommeren 2021, men efter hjertestoppet mod Finland under EM måtte Christian Eriksen ikke længere spille i Serie A, da den danske stjerne havde fået indopereret en hjertestarter. 

Og halvanden måneds tid efter den officielle afsked med Inter stod det klart, at Christian Eriksen ville rykke retur til Premier League, da den tidligere Tottenham-profil skiftede til Brentford på en fri transfer. 

Der var tale om lidt af et scoop for danskerklubben, og her to år senere er Thomas Frank ikke i tvivl om, at Eriksens ankomst var noget helt særligt. 

– Det var nok den største signing i Brentfords nyere historie. Jeg har en personlig forbindelse til ham. Jeg trænede ham i et år på Danmarks U17-landshold, da han var 15 eller 16 år, siger Thomas Frank til Eurosport.  

– En anden god historie var, at min søn ringede til mig i oktober og sagde 'far, du bør hente ham' og jeg sagde 'ja, måske har du ret'. På det tidspunkt havde han ikke meddelt, hvad han ville gøre, og så meddelte han vist i december, at han ønskede at spille fodbold igen. Og der ringede min søn til mig igen og sagde 'far, det er nu'. Okay. 

– Når man ser en spiller, som jeg trænede, da han var 16 år, og som jeg derefter talte med og fulgte, også på landsholdet, og 14 år senere trådte han så ind ad døren, 30 år gammel. Rutineret, selvsikker, ydmyg og en leder på sin egen måde. Det var en rigtig god oplevelse. 

Efter et halvt år i Brentford skiftede Christian Eriksen til Manchester United, men Thomas Frank udtalte for nyligt til Tipsbladet og flere andre danske medier, at Christian Eriksen altid vil være velkommen tilbage i Brentford

Christian Eriksen, der har halvandet år tilbage af kontrakten med Manchester United, har ikke fået spilletid i de seneste tre ligakampe. 





Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar


Uhre kom på banen i stor skuffelse

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

“Har set ham fra OB få karantæne”

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Andreas Christensen i chokskifte?

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Superliga-legende stråler som 41-årig

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Sønderjyske slår FCM i sent drama

‘Tæt på ren elendighed’

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Brøndby-spiller afviser

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Miserabelt i Manchester

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Pogba er lettet

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby