Han har været afgørende for Brentford i denne sæson, men spørgsmålet er, hvor Christian Eriksen spiller i næste.
Den danske landsholdsspiller er kommet imponerende tilbage efter sit kollaps i sommer, men med kontraktudløb om en måned og store sportslige ambitioner, er det svært at sige, hvor karrieren skal fortsætte for den 30-årige dansker, der selv har holdt kortene tæt ind til kroppen.
Newcastle, Manchester United, Tottenham og West Ham er bare nogle af de klubber, der på rygtebasis er meldt interesseret, og så er der altså også muligheden for at blive i det vestlige London, hvor han kan fortsætte med at være en stor fisk i en lille dam hos Brentford.
Thomas Frank håber og tror stadig på, at Eriksen har en fremtid i Brentford.
– Jeg ville elske at kunne sige det 100 procent, men jeg er overbevist om, at der er en god chance for, at han også spiller for Brentford i den kommende sæson.
– Jeg siger til ham, at jeg vil give ham et kram og et kys hver eneste dag, hvis han bliver. Jeg er ikke sikker på, at det kommer til at fungere (med et kram og et kys, red.), men der er ingen tvivl om, at han har løftet hele holdet med den måde, han har spillet på, siger Thomas Frank ifølge engelske medier på et pressemøde og forklarer, hvordan fansene måske også kan hjælpe med at holde på Eriksen:
– For Eriksen er det win-win. Enten skriver han en ny aftale med os, og alle vil være glade, og fansene vil bygge en statue af ham ude foran stadion om to-tre år, eller også spiller han på et meget højere niveau, og fansene vil hylde ham, og vi kommer alle til at sige tak for tiden, og så bevæger vi os fremad. Vi må se.
Christian Eriksen har gjort det klart over for Viaplay, at han har tilbud liggende på bordet, og at han gerne vil spille Champions League igen, men døren til Brentford lader ikke til at være lukket.
Brenford spiller sidste kamp på søndag, og man har allerede sikret sig en ny sæson i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Officielt: FCM henter landsholdsspiller
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
NYHEDER
VM-Vækkeuret: Giganternes fald
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
