Savler over Sonne: ‘Alle vil have ham’

I Peru er landets fodboldfans ellevilde med Oliver Sonnes klubskifte.



Oliver Sonne fik langt om længe sit udlandsskifte efter flere flotte sæsoner i Silkeborg IF.

Burnley FC fra The Championship købte kort før årsskiftet den dansk-peruvianske højreback for omkring tre millioner euro. Nyheden sendte Peru på den anden ende.

Oliver Sonne optog som bekendt peruviansk pas forrige år og står nu noteret for 10 optrædener for det sydamerikanske land. En dansker med peruvianske rødder, som ovenikøbet er nevø til supermodellen Helena Christensen, går som varmt brød i det sydamerikanske land.

Det fortæller den peruvianske journalist Isaac Montoya Chirieleison til Tipsbladet.

– De glæder sig til at se, hvornår han får, og hvordan han klarer sig i sin Championship-debut. De kan slet ikke vente på dagen. På den anden siden bliver det også en udfordring for Sonne, da han skal prøve sig af i engelsk fodbold og i en traditionsrig klub som Burnley, siger han og tilføjer:

– Men alle er glade på hans vegne og er enige om, at han har arbejdet røven ud af bukserne for at gøre sig fortjent til skiftet. Selv da han spillede på en uvant position som midtbanespiller på landsholdet, arbejdede han hårdt.

Foto: Alamy.

Ja, fodboldfolk i Peru er glade for at se Oliver Sonne i England, men hvorfor er det lige, at han er blevet så populær?

– Han er ikke kun elsket af vores kvinder for sit udseende, men også for at være meget professionel. Han er det komplet modsatte af spillere fra Perus lokale ligaer. Han har ingen dårlige vaner – drikker eller ryger ikke. Han bruger tid med sin kæreste og familie, når han har fri, og har en generel positiv indflydelse på dem omkring sig, siger Isaac Montoya Chirieleison og fortsætter:

– Han er fokuseret, moden, initiativrig og ikke bange for at være en leder. Han er engageret i sin karriere og går blandt andet op i, hvad han spiser. Han går ikke i byen og passer på sin krop, så han kan blive bedre dag for dag.

Faktisk kan Oliver Sonnes popularitet koges ned til en peruviansk maggiterning.

– Det kan faktisk siges med én sætning: “Kvinderne vil have ham som deres mand. og mændene vil være en model, atlet, kæreste, ægtefælle eller søn som ham”, siger Isaac Montoya Chirieleison.

Faktisk er Sonne-feberen nået så vidt, at to familier har navngivet deres børn efter ham. Merchandise bliver også printet med højrebackens ansigt på, men for ham selv handler det selvsagt om at holde snuden i fodbold-sporet.

– Engelsk fodbold passer perfekt til Sonne. Det er det perfekte sted for ham i forhold til at fortsætte sin udvikling som professionel fodboldspiller. Han er kun 24 og har et mål om at nå det højest mulige niveau.

– Jeg er ret sikker på, at han med sin fysik, forståelse for spillet og teknik ikke kun vil være en god forsvarsspiller, men også vil få holdet til at præstere bedre. Han vil også komme til at lave assister og endda mål, når han nærmer sig modstanderens straffesparksfelt.

Oliver Sonne, 24 år, har underskrevet en aftale frem til sommeren 2029 og har endnu sin Burnley-debut til gode. Klubben indtager andenpladsen i The Championship, hvor det klare mål er at rykke op i Premier League.



Indkalder Salah til afgørende samtale

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Neestrup erkender FCM-misundelse

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

FCM-helt fremhæver Duncan

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Storhylder Christian Nørgaard

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Et utroligt smukt mareridt!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Lothar Matthaüs storroser dansker

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Klar besked til FCK-fans