Scholes hylder Eriksen: Det perfekte eksempel

Manchester United-legenden Paul Scholes er fuld af beundring for Christian Eriksen.



Christian Eriksen er efter skiftet til Manchester United blevet sammenlignet med klublegenden Paul Scholes, hvilket den danske landsholdsstjerne tidligere på ugen udtrykte stor glæde over

Og noget tyder på, at også Paul Scholes synes godt om sammenligningen. I et interview med sin tidligere holdkammerat Gary Neville har Paul Scholes således forklaret, at han har en forkærlighed for intelligente spillere. Scholes blev herefter bedt om at give sit syn på Christian Eriksen. 

– Forrygende. Det perfekte eksempel på en spiller, der bruger sin intelligens og spiller med hjernen. Han ved, hvor han er på banen, og han ved, hvor andre folk er på banen, lød svaret fra Paul Scholes. 

Samtalen bevægede sig herefter over i midtbanespilleres tendens til at spille bolden bagud til forsvarsspillerne. 

– Det er det problem, jeg har spottet. De tabte en kamp, og det er lidt hårdt at sige om Scott [McTominay, red.] og Fred, men de spillede bare bolden bagud hele iden. Man taler om spillere, der modtager bolden med ryggen til målet, at så er det den eneste vej, de kan gå. Man bør være halvt vendt, så man kan se både sine forsvarsspillere og sine angribere. Man ser Casemiro gøre det. Eriksen gør det hele tiden, lød det fra Scholes. 

– Ved det mål, de scorede imod Arsenal, modtog Eriksen bolden, mens men var halvt vendt rundt, hvorefter han afleverede til Fernandes, der også var halvt vendt, og så scorede Rashford. Det er sådan nogle små ting, der bare irriterer mig, for hvis du spiller for Manchester United, så bør du være i stand til at gøre det. Det må man kunne forvente.

Christian Eriksen er indtil videre noteret for otte kampe i Manchester United-trøjen. 





LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender opfordring til Superliga-træner

Norge – Senegal

I dialog med Steve Cooper

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Jordan – Algeriet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’