Christian Eriksen er efter skiftet til Manchester United blevet sammenlignet med klublegenden Paul Scholes, hvilket den danske landsholdsstjerne tidligere på ugen udtrykte stor glæde over.
Og noget tyder på, at også Paul Scholes synes godt om sammenligningen. I et interview med sin tidligere holdkammerat Gary Neville har Paul Scholes således forklaret, at han har en forkærlighed for intelligente spillere. Scholes blev herefter bedt om at give sit syn på Christian Eriksen.
– Forrygende. Det perfekte eksempel på en spiller, der bruger sin intelligens og spiller med hjernen. Han ved, hvor han er på banen, og han ved, hvor andre folk er på banen, lød svaret fra Paul Scholes.
Samtalen bevægede sig herefter over i midtbanespilleres tendens til at spille bolden bagud til forsvarsspillerne.
– Det er det problem, jeg har spottet. De tabte en kamp, og det er lidt hårdt at sige om Scott [McTominay, red.] og Fred, men de spillede bare bolden bagud hele iden. Man taler om spillere, der modtager bolden med ryggen til målet, at så er det den eneste vej, de kan gå. Man bør være halvt vendt, så man kan se både sine forsvarsspillere og sine angribere. Man ser Casemiro gøre det. Eriksen gør det hele tiden, lød det fra Scholes.
– Ved det mål, de scorede imod Arsenal, modtog Eriksen bolden, mens men var halvt vendt rundt, hvorefter han afleverede til Fernandes, der også var halvt vendt, og så scorede Rashford. Det er sådan nogle små ting, der bare irriterer mig, for hvis du spiller for Manchester United, så bør du være i stand til at gøre det. Det må man kunne forvente.
Christian Eriksen er indtil videre noteret for otte kampe i Manchester United-trøjen.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Sprudler i MLS
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
HELT VILDT
En voldsom ulighed
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?