Christian Eriksen er efter skiftet til Manchester United blevet sammenlignet med klublegenden Paul Scholes, hvilket den danske landsholdsstjerne tidligere på ugen udtrykte stor glæde over.
Og noget tyder på, at også Paul Scholes synes godt om sammenligningen. I et interview med sin tidligere holdkammerat Gary Neville har Paul Scholes således forklaret, at han har en forkærlighed for intelligente spillere. Scholes blev herefter bedt om at give sit syn på Christian Eriksen.
– Forrygende. Det perfekte eksempel på en spiller, der bruger sin intelligens og spiller med hjernen. Han ved, hvor han er på banen, og han ved, hvor andre folk er på banen, lød svaret fra Paul Scholes.
Samtalen bevægede sig herefter over i midtbanespilleres tendens til at spille bolden bagud til forsvarsspillerne.
– Det er det problem, jeg har spottet. De tabte en kamp, og det er lidt hårdt at sige om Scott [McTominay, red.] og Fred, men de spillede bare bolden bagud hele iden. Man taler om spillere, der modtager bolden med ryggen til målet, at så er det den eneste vej, de kan gå. Man bør være halvt vendt, så man kan se både sine forsvarsspillere og sine angribere. Man ser Casemiro gøre det. Eriksen gør det hele tiden, lød det fra Scholes.
– Ved det mål, de scorede imod Arsenal, modtog Eriksen bolden, mens men var halvt vendt rundt, hvorefter han afleverede til Fernandes, der også var halvt vendt, og så scorede Rashford. Det er sådan nogle små ting, der bare irriterer mig, for hvis du spiller for Manchester United, så bør du være i stand til at gøre det. Det må man kunne forvente.
Christian Eriksen er indtil videre noteret for otte kampe i Manchester United-trøjen.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
OPTAKT
Brasilien – Norge
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
Brasiliansk boost før Norge
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
Historien taler for norsk triumf
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
CUSTOM