Christian Eriksen er efter skiftet til Manchester United blevet sammenlignet med klublegenden Paul Scholes, hvilket den danske landsholdsstjerne tidligere på ugen udtrykte stor glæde over.
Og noget tyder på, at også Paul Scholes synes godt om sammenligningen. I et interview med sin tidligere holdkammerat Gary Neville har Paul Scholes således forklaret, at han har en forkærlighed for intelligente spillere. Scholes blev herefter bedt om at give sit syn på Christian Eriksen.
– Forrygende. Det perfekte eksempel på en spiller, der bruger sin intelligens og spiller med hjernen. Han ved, hvor han er på banen, og han ved, hvor andre folk er på banen, lød svaret fra Paul Scholes.
Samtalen bevægede sig herefter over i midtbanespilleres tendens til at spille bolden bagud til forsvarsspillerne.
– Det er det problem, jeg har spottet. De tabte en kamp, og det er lidt hårdt at sige om Scott [McTominay, red.] og Fred, men de spillede bare bolden bagud hele iden. Man taler om spillere, der modtager bolden med ryggen til målet, at så er det den eneste vej, de kan gå. Man bør være halvt vendt, så man kan se både sine forsvarsspillere og sine angribere. Man ser Casemiro gøre det. Eriksen gør det hele tiden, lød det fra Scholes.
– Ved det mål, de scorede imod Arsenal, modtog Eriksen bolden, mens men var halvt vendt rundt, hvorefter han afleverede til Fernandes, der også var halvt vendt, og så scorede Rashford. Det er sådan nogle små ting, der bare irriterer mig, for hvis du spiller for Manchester United, så bør du være i stand til at gøre det. Det må man kunne forvente.
Christian Eriksen er indtil videre noteret for otte kampe i Manchester United-trøjen.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
Kæmpekøb retur til FC København?
Ståle Solbakken overvejede at sige op
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Brøndby tog vigtig overtidssejr
TIPSBLADET SPECIAL