Schwartau fremhæver Riddersholm efter første mål

Oscar Schwartau har sendt en tak til Glen Riddersholm efter dagens sejr over Millwall, hvor den unge angriber scorede sit første mål for Championship-klubben.



Efter ét point i de seneste fire kampe kom Norwich i dag tilbage på sporet med en 2-1-sejr over Millwall, og det var en sejr, der blev sikret af to danskere.

Allerede efter fire minutter bragte Emiliano Marcondes nemlig Johannes Hoff Thorups mandskab i front, og kort før pausen var det så Oscar Schwartaus tur til at komme på tavlen, da den tidligere Brøndby-spiller scorede til 2-0 med sin første fuldtræffer i Norwich-trøjen.

Millwall fik reduceret i anden halvleg, men Norwich holdt fast i føringen, og efter slutfløjtet var Oscar Schwartau selvsagt tilfreds med de tre point på kontoen for Norwich.

– Det var en hård kamp. Jeg synes, at vi var rigtig, rigtig gode i første halvleg. I anden halvleg kom der for mange dueller, men vi fik sejren i sidste ende, så det var godt. Det er en velfortjent sejr, som var hårdt tilkæmpet, lyder det ifølge Norwichs hjemmeside fra Oscar Schwartau.

Den 18-årige danske angriber, der havde sin familie på tribunen til kampen, fremhæver i samme ombæring Norwich-assistenttræner Glen Riddersholm som en vigtig faktor.

– Det (målet, red.) var rigtigt rart og noget, som jeg har set frem til. Så jeg er glad. Min familie og mine venner har alle sammen skrevet til mig, og min familie er her også, så det er rart. Jeg har været her i et stykke tid nu, og jeg kan rigtigt godt lide stedet. Jeg taler meget med Glen (Riddersholm, red.) om afslutninger og om at få scoret nogle mål. Det kom i dag, hvilket jeg er glad for. Det er en hård liga, lyder det fra Oscar Schwartau.

Også Anis Ben Slimane startede inde i dagens sejr, der sender Norwich op på 12. pladsen i Championship-tabellen, otte point efter sjettepladsen, der giver playoff-kampe om oprykning.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på vild Superliga-handel – får option

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Optakt: Mexico – Sydafrika

Succestræner forlader Premier League-klub

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han bliver cheftræner i Brøndby

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM