Sheffield United tog overraskende sejr på Old Trafford

Det var top mod bund på Old Trafford onsdag aften, men alligevel formåede Shieffield United at vinde 2-1 over Manchester United.



Mens Manchester United kæmper med om det engelske mesterskab, kæmper Sheffield United en hård kamp for at undgå nedrykning. Onsdag aften mødtes de to mandskaber på Old Trafford.

Og ikke overraskende satte hjemmeholdet sig på opgøret fra kampens start.

Men også gæsterne viste sig fint frem i indledningen, og klublegenden Billy Sharp fik efter et lille kvarter en friløber, der dog blev afværget af David De Gea med en flot fodparade.

23 minutter inde i opgøret lykkedes det til gengæld Sheffield United at passere De Gea. Kean Bryan kom højest på et hjørnespark, og Manchester United-keeperen fik mistimet sig indgreb, så 24-årige Grant kunne heade Chris Wilders mandskab i front via den ene oppasser.

Læs også:Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i FCK, RFC og SJE

1-0 til Sheffield United var også stillingen ved pausen.

Få minutter inde i anden halvleg kom Mason Greenwood frem til en god mulighed efter et par gode Manchester United-kombinationer, men den unge englænder fik ikke ordentligt træf på bolden, der røg nogle meter forbi mål.

1-1 blev det derimod efter 64 minutter.

Alex Telles slog et skarpt hjørnespark ind i panden på Harry Maguire, der kom løbende, og med største selvfølgelighed sørgede Manchester United-kaptajnen for at bringe balance i regnskabet.

Læs også:Angriber bekræfter: Forlader Manchester United

Men hjemmeholdet var tydeligvis ikke færdige her, og den resterende del af kampen blev et langt tryk mod Aaron Ramsdales mål – på nær et enkelt angreb.

I det 74. minut fik Oliver Burke nemlig masser af plads til at afslutte i Manchester United-feltet, og via låret på Axel Tuanzebe og undersiden af overliggeren sparkede skotten Sheffield United på 2-1.

Ole Gunnar Solskjærs tropper havde efterfølgende et par halvfarlige forsøg, men helt tæt på kom man aldrig, og så sluttede det med en højst overraskende sejr og tre point til Sheffield United, som til gengæld stadig er sidst i Premier League. De har otte point for 20 kampe og ti point op til Brighton over nedrykningsstregen.

Manchester United har 40 point for 20 kampe.

Læs også:Tirsdagens rygtebørs: PSG tilbyder Sergio Ramos kæmpekontrakt
Læs også:Manchester City banker bundhold og indtager førsteplads
Læs også:Onsdagens rygtebørs: PL-klub lurer på Yussuf Poulsen-konkurrent




LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

Monstersalg: FC København-boss jubler

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Hjulmand og co. taber stort skridt

Silkeborg IF – FC København

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

De er tilbage i Superligaen

Iran kommer med krav før VM

Barcelona – Real Madrid

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Atletico Madrid interesseret i dansker

Køber snart Brøndby-angriber

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

FC København sælger Nathan Trott



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

City holder liv i mesterskabsdrømmen

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub