Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i FCK, RFC og SJE

Hvordan gik det handlerne i seneste transfervindue i Superligaen? Gennem januar tager vi hver fredag et hurtigt kig på tre Superliga-klubber og de aftaler, de lavede i transfervinduet fra august til start-oktober.



Transfervurderingen er et smugkig i fredagens Tipsbladet. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen, du kan også tegne abonnement. Klik her for at se mere.

FC KØBENHAVN
2 af 6 bolde

Marios Ikonomou var vel hentet til som rotationsspiller, mens Kamil Wilczek, Peter Ankersen og Mathias ”Zanka” Jørgensen skulle spille fra start og også har gjort det.

På den måde har FC Københavns nye spillere fra sommer spillet det, man kunne forvente, men med tanke på de meget store udsving på banen siden Europa League-kvartfinalen mod Manchester United er det svært at svinge sig op til, at de handler endnu har været en succes for FC København, der lige nu med en lille margin er seedet treer til Superliga-slutstillingen AGF, lige efter Brøndby IF og et stykke efter FC Midtjylland.

33-årige Kamil Wilczek vil blive forfulgt af det spørgsmål, der altid stilles til angribere i hans alderskategori: Er måltørken i slutningen af efteråret blivende? For så er en kontrakt indtil juni 2023 lang tid. Mathias ”Zanka” var med til at stabilisere forsvaret, mens Peter Ankersen stadig skal genfinde landsholdsformen.

RANDERS FC
3 af 6 bolde

Tosin Kehinde er lovende og bør blive en gevinst, hvis Randers for alvor finder en måde at bruge og integrere ham i offensiven. Ellers hentede Randers den meget hurtige australier Nikolas Mileusnic fra Adelaide United, en spiller, vi endnu ikke har set det store til, og angrebsalternativet Bassala Sambou fra Fortuna Sittard på leje, en mand der har stået entydigt i skyggen af Alhaji Kamara og Marvin Egho.

Det var ikke de store penge, Randers FC brugte sidste sommer trods salget af Emil Riis til Preston North End i slutningen af transfervinduet, og på den baggrund slap den nuværende Superliga-firer ok fra sommerens og efterårets transfervindue.

Læs også:FCK kan købe lejesvenden Bundu: Det er oplagt

SØNDERJYSKE
5 af 6 bolde

Haji Wright, Marc Dal Hende, Lawrence Thomas og Philipp Schmidgal hentet i ét og samme transfervindue. Det var slet ikke så ringe endda, og pokalvinderne har nu en trup, hvor man på mange positioner har flyttet sig væk fra den farlige nedrykningszone og aktuelt kan fokusere lige så meget på Top 6 som rivalerne i de større byer Aalborg og Odense.

SønderjyskE har ellers ikke haft det vilde held på transfermarkedet de seneste år med relativt få spillersalg, men i Haji Wright har man fundet en angriber, der givetvis også kan finde et udenlandsk, og købestærkt, publikum, hvis han bomber i en halvsæson eller to til. Sidste års transfervindue ser solidt ud, når vi i dag ser tilbage, og med en pengestærk amerikansk ejer tegner fremtiden lys.

Læs også:Officielt: FC København henter Mustapha Bundu
Læs også:Avis: Her er FC Københavns købsoption på Mustapha Bundu
Læs også:Officielt: AGF henter midtbanespiller fra Manchester City




Thomas Frank var et emne i storklub



LIVE

TransferLIVE: I dialog med Lebogang Phiri


De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Nu går de all-in på Højlund

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

Morten Hjulmand til storklub?

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Kaoskamp ved klub-VM


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg



Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

U19-landsholdet smadrer Montenegro

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

Gareth Southgate i chokskifte?

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!



Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Klar melding om Morten Karlsen

Monstertransfer i Premier League?

Tung kampstart i Trencin

Nu bekræfter FCK

In or out? FCK har brug for klarhed!

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt



Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Tour de France 2025: Se spritnyt show

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’