Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i FCK, RFC og SJE

Hvordan gik det handlerne i seneste transfervindue i Superligaen? Gennem januar tager vi hver fredag et hurtigt kig på tre Superliga-klubber og de aftaler, de lavede i transfervinduet fra august til start-oktober.



Transfervurderingen er et smugkig i fredagens Tipsbladet. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen, du kan også tegne abonnement. Klik her for at se mere.

FC KØBENHAVN
2 af 6 bolde

Marios Ikonomou var vel hentet til som rotationsspiller, mens Kamil Wilczek, Peter Ankersen og Mathias ”Zanka” Jørgensen skulle spille fra start og også har gjort det.

På den måde har FC Københavns nye spillere fra sommer spillet det, man kunne forvente, men med tanke på de meget store udsving på banen siden Europa League-kvartfinalen mod Manchester United er det svært at svinge sig op til, at de handler endnu har været en succes for FC København, der lige nu med en lille margin er seedet treer til Superliga-slutstillingen AGF, lige efter Brøndby IF og et stykke efter FC Midtjylland.

33-årige Kamil Wilczek vil blive forfulgt af det spørgsmål, der altid stilles til angribere i hans alderskategori: Er måltørken i slutningen af efteråret blivende? For så er en kontrakt indtil juni 2023 lang tid. Mathias ”Zanka” var med til at stabilisere forsvaret, mens Peter Ankersen stadig skal genfinde landsholdsformen.

RANDERS FC
3 af 6 bolde

Tosin Kehinde er lovende og bør blive en gevinst, hvis Randers for alvor finder en måde at bruge og integrere ham i offensiven. Ellers hentede Randers den meget hurtige australier Nikolas Mileusnic fra Adelaide United, en spiller, vi endnu ikke har set det store til, og angrebsalternativet Bassala Sambou fra Fortuna Sittard på leje, en mand der har stået entydigt i skyggen af Alhaji Kamara og Marvin Egho.

Det var ikke de store penge, Randers FC brugte sidste sommer trods salget af Emil Riis til Preston North End i slutningen af transfervinduet, og på den baggrund slap den nuværende Superliga-firer ok fra sommerens og efterårets transfervindue.

Læs også:FCK kan købe lejesvenden Bundu: Det er oplagt

SØNDERJYSKE
5 af 6 bolde

Haji Wright, Marc Dal Hende, Lawrence Thomas og Philipp Schmidgal hentet i ét og samme transfervindue. Det var slet ikke så ringe endda, og pokalvinderne har nu en trup, hvor man på mange positioner har flyttet sig væk fra den farlige nedrykningszone og aktuelt kan fokusere lige så meget på Top 6 som rivalerne i de større byer Aalborg og Odense.

SønderjyskE har ellers ikke haft det vilde held på transfermarkedet de seneste år med relativt få spillersalg, men i Haji Wright har man fundet en angriber, der givetvis også kan finde et udenlandsk, og købestærkt, publikum, hvis han bomber i en halvsæson eller to til. Sidste års transfervindue ser solidt ud, når vi i dag ser tilbage, og med en pengestærk amerikansk ejer tegner fremtiden lys.

Læs også:Officielt: FC København henter Mustapha Bundu
Læs også:Avis: Her er FC Københavns købsoption på Mustapha Bundu
Læs også:Officielt: AGF henter midtbanespiller fra Manchester City




Medie afslører stort skænderi i Real Madrid




LIVE

LIVE: Skriver kontrakt med FC Nordsjælland

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Nu er han tilbage for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

AGF – FC Nordsjælland

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Det er en katastrofe for Brøndby

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Hård kritik af FCM-profil

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

‘De har grinet deres røv i laser’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Robert trækker overskrifter i udlandet

Nu er han pludselig syg

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Liverpool – Fulham



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Har været uenig med Steve Cooper

Gift Links hylder FCK-legende

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Han er Superligaens ringeste målmand!

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Mathias Zanka går viralt

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Superliga-klub bedst i hele verden

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’