FC København henter Mustapha Bundu på en lejeaftale i Anderlecht. Det bekræfter de danske vicemestre tirsdag eftermiddag.
Den tidligere AGF-profil har det seneste halve år tørnet ud for Anderlecht, men opholdet i Bruxelles har ikke været den store succes, og derfor vender han nu tilbage til Danmark.
FC København har lejet offensivspilleren fra Sierra Leone for resten af indeværende sæson, og lejeaftalen indeholder en købsoption, som FCK kan benytte sig af, hvis de vil købe Bundu.
– Jeg er virkelig glad og stolt over, at FCK har ønsket mig. Det er en stor klub, ikke bare i Danmark, men også internationalt. Jeg glæder mig til at spille i Parken og gøre hvad jeg kan, for at klubben når sine store ambitioner, siger Mustapha Bundu og tilføjer:
– Det er ingen hemmelighed, at det ikke er gået, som jeg havde håbet i Anderlecht, men jeg vil hellere bruge min energi og mit fokus på at glæde mig til at komme i gang i FCK end at ærgre mig over det.
– Jeg kender mange af mine nye holdkammerater fra banen, og jeg kender selvfølgelig Jens Stage og Rubén Sellés i forvejen, ligesom jeg kender ligaen godt. Jeg ved, at der er store forventninger til FCK, og jeg håber også, at jeg kan være med til at indfri dem, og så må vi se, om jeg bliver længere end til sommer.
FC København-træner Jess Thorup er glad for tilgangen af Mustapha Bundu.
– Vi har rigtigt dygtige angribere i truppen, men vi har været på udkig efter en, der kunne supplere med fart og power i sit spil. Det har Bundu som to af sine store kompetencer, så vi ser ham som et godt supplement til de muligheder, vi har i forvejen.
– Bundu er en aggressiv og udfordrende angribertype, som både er stærk en mod en, har god tilstedeværelse i boksen og er stærk i omstillinger med sin store fart, der også hele tiden er en trussel for modstanderne i deres bagrum. Vi glæder os meget til at få ham ud på banen, siger Jess Thorup.
23-årige Mustapha Bundu tørnede ud for AGF i fire år, og han noterede sig for 101 Superliga-kampe for århusianerne. Det blev til 17 scoringer inden afrejsen til Belgien.
#fcklive pic.twitter.com/c506iCFtbG
— F.C. København (@FCKobenhavn) January 26, 2021
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
