Officielt: FC København henter Mustapha Bundu

FC København lejer den tidligere AGF-spiller Mustapha Bundu i Anderlecht.



FC København henter Mustapha Bundu på en lejeaftale i Anderlecht. Det bekræfter de danske vicemestre tirsdag eftermiddag.

Den tidligere AGF-profil har det seneste halve år tørnet ud for Anderlecht, men opholdet i Bruxelles har ikke været den store succes, og derfor vender han nu tilbage til Danmark.

FC København har lejet offensivspilleren fra Sierra Leone for resten af indeværende sæson, og lejeaftalen indeholder en købsoption, som FCK kan benytte sig af, hvis de vil købe Bundu.

– Jeg er virkelig glad og stolt over, at FCK har ønsket mig. Det er en stor klub, ikke bare i Danmark, men også internationalt. Jeg glæder mig til at spille i Parken og gøre hvad jeg kan, for at klubben når sine store ambitioner, siger Mustapha Bundu og tilføjer:

– Det er ingen hemmelighed, at det ikke er gået, som jeg havde håbet i Anderlecht, men jeg vil hellere bruge min energi og mit fokus på at glæde mig til at komme i gang i FCK end at ærgre mig over det.

– Jeg kender mange af mine nye holdkammerater fra banen, og jeg kender selvfølgelig Jens Stage og Rubén Sellés i forvejen, ligesom jeg kender ligaen godt. Jeg ved, at der er store forventninger til FCK, og jeg håber også, at jeg kan være med til at indfri dem, og så må vi se, om jeg bliver længere end til sommer.

FC København-træner Jess Thorup er glad for tilgangen af Mustapha Bundu.

– Vi har rigtigt dygtige angribere i truppen, men vi har været på udkig efter en, der kunne supplere med fart og power i sit spil. Det har Bundu som to af sine store kompetencer, så vi ser ham som et godt supplement til de muligheder, vi har i forvejen.

– Bundu er en aggressiv og udfordrende angribertype, som både er stærk en mod en, har god tilstedeværelse i boksen og er stærk i omstillinger med sin store fart, der også hele tiden er en trussel for modstanderne i deres bagrum. Vi glæder os meget til at få ham ud på banen, siger Jess Thorup.

23-årige Mustapha Bundu tørnede ud for AGF i fire år, og han noterede sig for 101 Superliga-kampe for århusianerne. Det blev til 17 scoringer inden afrejsen til Belgien.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

17 minutter for United – nu skal han til VM

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

De vil gerne have Jens Jønsson

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner