Officielt: FC København henter Mustapha Bundu

FC København lejer den tidligere AGF-spiller Mustapha Bundu i Anderlecht.



FC København henter Mustapha Bundu på en lejeaftale i Anderlecht. Det bekræfter de danske vicemestre tirsdag eftermiddag.

Den tidligere AGF-profil har det seneste halve år tørnet ud for Anderlecht, men opholdet i Bruxelles har ikke været den store succes, og derfor vender han nu tilbage til Danmark.

FC København har lejet offensivspilleren fra Sierra Leone for resten af indeværende sæson, og lejeaftalen indeholder en købsoption, som FCK kan benytte sig af, hvis de vil købe Bundu.

– Jeg er virkelig glad og stolt over, at FCK har ønsket mig. Det er en stor klub, ikke bare i Danmark, men også internationalt. Jeg glæder mig til at spille i Parken og gøre hvad jeg kan, for at klubben når sine store ambitioner, siger Mustapha Bundu og tilføjer:

– Det er ingen hemmelighed, at det ikke er gået, som jeg havde håbet i Anderlecht, men jeg vil hellere bruge min energi og mit fokus på at glæde mig til at komme i gang i FCK end at ærgre mig over det.

– Jeg kender mange af mine nye holdkammerater fra banen, og jeg kender selvfølgelig Jens Stage og Rubén Sellés i forvejen, ligesom jeg kender ligaen godt. Jeg ved, at der er store forventninger til FCK, og jeg håber også, at jeg kan være med til at indfri dem, og så må vi se, om jeg bliver længere end til sommer.

FC København-træner Jess Thorup er glad for tilgangen af Mustapha Bundu.

– Vi har rigtigt dygtige angribere i truppen, men vi har været på udkig efter en, der kunne supplere med fart og power i sit spil. Det har Bundu som to af sine store kompetencer, så vi ser ham som et godt supplement til de muligheder, vi har i forvejen.

– Bundu er en aggressiv og udfordrende angribertype, som både er stærk en mod en, har god tilstedeværelse i boksen og er stærk i omstillinger med sin store fart, der også hele tiden er en trussel for modstanderne i deres bagrum. Vi glæder os meget til at få ham ud på banen, siger Jess Thorup.

23-årige Mustapha Bundu tørnede ud for AGF i fire år, og han noterede sig for 101 Superliga-kampe for århusianerne. Det blev til 17 scoringer inden afrejsen til Belgien.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Martin Jørgensen lander nyt job



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Horsens kommer tættere på oprykning

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

– Vi har alle fejlet

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Brian Riemer peger på tre årsager

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’