Arsenal sejrer over Brighton

Førstepladsen i Premier League skifter igen hænder. Arsenal er i front efter en 3-0-sejr over Brighton.



Arsenal er nyt førerhold i Premier League efter en kontrolleret 3-0-sejr ude over Brighton lørdag aften.

Tidligere lørdag rykkede Manchester City forbi Arsenal og pointmæssigt op på siden af Liverpool. Men med sejren i Brighton er Arsenal nu et point foran både City og Liverpool.

Arsenal er på førstepladsen med 71 point. Liverpool kan søndag komme tilbage i spidsen, hvis holdet slår rivalerne fra Manchester United på udebane.

Brighton er placeret lige midt i rækken på tiendepladsen med 43 point.

De tre tophold følges mildt sagt ad i titelkampen, og Arsenal gør sit for at holde sig til i guldkampen. Holdet fra Nordlondon har vundet 10 af de seneste 11 Premier League-kampe.

Vanen tro var det Arsenal, der styrede spillet og var det farligste hold fra opgørets begyndelse. Dog turde Brighton at presse gæsterne højt i flere sekvenser, og det skabte en relativt åben affære i indledningen.

Efter en halv time fik Arsenals Bukayo Saka alle muligheder for at sende sit hold i front fra straffesparkspletten. Hjemmeholdets Tariq Lamptey havde nedlagt Arsenals Gabriel Jesus i eget felt.

Den unge englænder omsatte ganske sikkert straffesparket til en 1-0-føring. Det var 22-årige Sakas 14 sæsonmål.

Arsenal gik efter pausen et gear eller to op. Brighton havde svært ved at følge med, og det kastede endnu en scoring af sig. Efter en time sendte offensivspilleren Kai Havertz 2-0-målet ind med en flad inderside.

Med fem minutter tilbage lukkede og slukkede Arsenal begivenhederne med en 3-0-scoring af Leandro Trossard. Belgieren blev sendt i dybden og passerede køligt Bart Verbruggen i Brighton-buret, hvilket cementerede sejren.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Markant ændring i Silkeborg

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afslører: FCK ringede aldrig

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FC København jagter Romane Amane

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens