Crystal Palace kunne ikke følge op på sidste weekends flotte sejr over Tottenham, da Joachim Andersens mandskab lørdag eftermiddag tabte med 3-0 til Liverpool på Anfield.
Crystal Palace spillede ellers til tider en flot kamp, og de formåede også at skabe en del chancer mod et Liverpool-forsvar, der til tider ikke var helt afstemt.
Skarpe var de heller ikke på Liverpools hjørnespark, for samtlige af holdets tre mål blev scoret efter disse. Det irritererer også Joachim Andersen, der spillede hele kampen i Palace-defensiven. Det fortæller han til TV3+ efter kampen.
– Vi spiller en okay første halvleg. Vi havde chancen for at komme på 1-0. Den tog vi ikke, og så scorer de. Vi var under pres i midten af første halvleg et kvarter, tyve minutters tid, men det kom vi ud af.
– Vi kæmpede godt som hold, og så scorer de på et hjørnespark lige til sidst i første halvleg, som ikke er godt nok. Sådan nogle mål må vi ikke tillade imod os.
– Anden halvleg spiller vi meget bedre end første halvleg. Vi kommer godt ud og skaber nogle store chancer. Vi skal score til 1-1, og vi kan reducere til 2-1, efter de har scoret til 2-0. Så jeg synes, det var lidt uheldigt, at vi taber 3-0 i dag. For jeg synes, at vi spiller en god kamp, fortæller han.
Crystal Palace har set en stor udskiftning i denne sæson, både i spillertruppen, men også på managerposten hvor franske Patrick Vieira er blevet ny manager.
På grund af den store udskiftning vil Joachim Andersen heller ikke sætte et konkret mål for sæsonen, fortæller han.
Crystal Palace er pt placeret på 13. pladsen i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
LIVE
VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
Belgien – Senegal
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
