Den marokkanske midtbanespiller Sofyan Amrabat har siden VM-slutrunden været et varmt navn på transfermarkedet, men endnu er han stadigvæk i Fiorentina. Det kan dog stadig nå at ændre sig.
Det skriver den spanske sportsavis Sport, som peger på, at det nu kun er Atletico Madrid og Manchester United, der er tilbage i kampen om ham.
Han er desuden en spiller, som efter sigende flere gange har gjort det klart for ledelsen i Firenze, at han er interesseret i at skifte væk, men da der endnu ikke har været de store tilbud på ham, så er han endnu ikke kommet videre.
En af de interesserede har tidligere været Liverpool, men der har de fået sig dækket ind ved at hente japanske Endo. Samtidig er der førnævnte Atletico Madrid, men her har man problemer med at finde penge. De er også ude efter danske Pierre Emile Højbjerg.
I Manchester United er det dog mere sandsynligt for ham. Til trods for, at de allerede har hentet Mason Mount ind, så er de stadig ude efter mere til midtbanen. Allerede er Fred videre, og McTominay skulle også være på vej ud.
Prisen på ham lader heller ikke til at være noget problem for dem, da prisen er på omkring 200 millioner kroner for ham.
I den seneste sæson var Amrabat også med til at føre Fiorentina i Conference League-finalen, hvor man dog tabte til West Ham.
Sofyan Amrabats karriere kunne dog sagtens være gået helt anderledes tidlgiere, da FC Midtjylland havde muligheden for at købe ham. Det var længe før interessen eksploderede for ham. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Elias Jelert færdig
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED