United foran i duel om tidligere FCM-emne

Manchester United ser ud til at have de bedste kort på hånden i duellen mod Atletico.



Den marokkanske midtbanespiller Sofyan Amrabat har siden VM-slutrunden været et varmt navn på transfermarkedet, men endnu er han stadigvæk i Fiorentina. Det kan dog stadig nå at ændre sig.

Det skriver den spanske sportsavis Sport, som peger på, at det nu kun er Atletico Madrid og Manchester United, der er tilbage i kampen om ham.

Han er desuden en spiller, som efter sigende flere gange har gjort det klart for ledelsen i Firenze, at han er interesseret i at skifte væk, men da der endnu ikke har været de store tilbud på ham, så er han endnu ikke kommet videre.

En af de interesserede har tidligere været Liverpool, men der har de fået sig dækket ind ved at hente japanske Endo. Samtidig er der førnævnte Atletico Madrid, men her har man problemer med at finde penge. De er også ude efter danske Pierre Emile Højbjerg.

I Manchester United er det dog mere sandsynligt for ham. Til trods for, at de allerede har hentet Mason Mount ind, så er de stadig ude efter mere til midtbanen. Allerede er Fred videre, og McTominay skulle også være på vej ud.

Prisen på ham lader heller ikke til at være noget problem for dem, da prisen er på omkring 200 millioner kroner for ham.

I den seneste sæson var Amrabat også med til at føre Fiorentina i Conference League-finalen, hvor man dog tabte til West Ham.

Sofyan Amrabats karriere kunne dog sagtens være gået helt anderledes tidlgiere, da FC Midtjylland havde muligheden for at købe ham. Det var længe før interessen eksploderede for ham. Læs mere om det her.





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Markant ændring i Silkeborg

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ståle Solbakken i stort forsvar

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København jagter Romane Amane

Stefan Gartenmann testes i ny klub

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Kroatien – Ghana

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage