United foran i duel om tidligere FCM-emne

Manchester United ser ud til at have de bedste kort på hånden i duellen mod Atletico.



Den marokkanske midtbanespiller Sofyan Amrabat har siden VM-slutrunden været et varmt navn på transfermarkedet, men endnu er han stadigvæk i Fiorentina. Det kan dog stadig nå at ændre sig.

Det skriver den spanske sportsavis Sport, som peger på, at det nu kun er Atletico Madrid og Manchester United, der er tilbage i kampen om ham.

Han er desuden en spiller, som efter sigende flere gange har gjort det klart for ledelsen i Firenze, at han er interesseret i at skifte væk, men da der endnu ikke har været de store tilbud på ham, så er han endnu ikke kommet videre.

En af de interesserede har tidligere været Liverpool, men der har de fået sig dækket ind ved at hente japanske Endo. Samtidig er der førnævnte Atletico Madrid, men her har man problemer med at finde penge. De er også ude efter danske Pierre Emile Højbjerg.

I Manchester United er det dog mere sandsynligt for ham. Til trods for, at de allerede har hentet Mason Mount ind, så er de stadig ude efter mere til midtbanen. Allerede er Fred videre, og McTominay skulle også være på vej ud.

Prisen på ham lader heller ikke til at være noget problem for dem, da prisen er på omkring 200 millioner kroner for ham.

I den seneste sæson var Amrabat også med til at føre Fiorentina i Conference League-finalen, hvor man dog tabte til West Ham.

Sofyan Amrabats karriere kunne dog sagtens være gået helt anderledes tidlgiere, da FC Midtjylland havde muligheden for at købe ham. Det var længe før interessen eksploderede for ham. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Ny cheftræner på plads

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Medie: FC København jagter Michael Parker



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt transferrygte skydes ned

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

De 10 største stjerner, der misser VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-træner tilknytter agent

Uventet skifte?