United foran i duel om tidligere FCM-emne

Manchester United ser ud til at have de bedste kort på hånden i duellen mod Atletico.



Den marokkanske midtbanespiller Sofyan Amrabat har siden VM-slutrunden været et varmt navn på transfermarkedet, men endnu er han stadigvæk i Fiorentina. Det kan dog stadig nå at ændre sig.

Det skriver den spanske sportsavis Sport, som peger på, at det nu kun er Atletico Madrid og Manchester United, der er tilbage i kampen om ham.

Han er desuden en spiller, som efter sigende flere gange har gjort det klart for ledelsen i Firenze, at han er interesseret i at skifte væk, men da der endnu ikke har været de store tilbud på ham, så er han endnu ikke kommet videre.

En af de interesserede har tidligere været Liverpool, men der har de fået sig dækket ind ved at hente japanske Endo. Samtidig er der førnævnte Atletico Madrid, men her har man problemer med at finde penge. De er også ude efter danske Pierre Emile Højbjerg.

I Manchester United er det dog mere sandsynligt for ham. Til trods for, at de allerede har hentet Mason Mount ind, så er de stadig ude efter mere til midtbanen. Allerede er Fred videre, og McTominay skulle også være på vej ud.

Prisen på ham lader heller ikke til at være noget problem for dem, da prisen er på omkring 200 millioner kroner for ham.

I den seneste sæson var Amrabat også med til at føre Fiorentina i Conference League-finalen, hvor man dog tabte til West Ham.

Sofyan Amrabats karriere kunne dog sagtens være gået helt anderledes tidlgiere, da FC Midtjylland havde muligheden for at købe ham. Det var længe før interessen eksploderede for ham. Læs mere om det her.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Heroisk målmand sikrer point til Curacao

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Jens Stage-skifte i fare

Flere Superliga-kamp rykkes



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tordner mod VM-træner

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Marcondes afviser tilbud, men…

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Vigtigt nyt for ‘AC’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Uruguay – Kap Verde