United foran i duel om tidligere FCM-emne

Manchester United ser ud til at have de bedste kort på hånden i duellen mod Atletico.



Den marokkanske midtbanespiller Sofyan Amrabat har siden VM-slutrunden været et varmt navn på transfermarkedet, men endnu er han stadigvæk i Fiorentina. Det kan dog stadig nå at ændre sig.

Det skriver den spanske sportsavis Sport, som peger på, at det nu kun er Atletico Madrid og Manchester United, der er tilbage i kampen om ham.

Han er desuden en spiller, som efter sigende flere gange har gjort det klart for ledelsen i Firenze, at han er interesseret i at skifte væk, men da der endnu ikke har været de store tilbud på ham, så er han endnu ikke kommet videre.

En af de interesserede har tidligere været Liverpool, men der har de fået sig dækket ind ved at hente japanske Endo. Samtidig er der førnævnte Atletico Madrid, men her har man problemer med at finde penge. De er også ude efter danske Pierre Emile Højbjerg.

I Manchester United er det dog mere sandsynligt for ham. Til trods for, at de allerede har hentet Mason Mount ind, så er de stadig ude efter mere til midtbanen. Allerede er Fred videre, og McTominay skulle også være på vej ud.

Prisen på ham lader heller ikke til at være noget problem for dem, da prisen er på omkring 200 millioner kroner for ham.

I den seneste sæson var Amrabat også med til at føre Fiorentina i Conference League-finalen, hvor man dog tabte til West Ham.

Sofyan Amrabats karriere kunne dog sagtens være gået helt anderledes tidlgiere, da FC Midtjylland havde muligheden for at købe ham. Det var længe før interessen eksploderede for ham. Læs mere om det her.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spottet i København

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

De vil have Victor Nelsson

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Chok – henter første VM-point nogensinde

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny kontrakt før VM-åbner

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Stolt over dansk transfer

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Han tager hjem fra VM

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Tyskland – Curacao

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sverige – Tunesien

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren