Christian Eriksen har i den seneste periode strålet både for Brentford og det danske landshold, og han har vist, at han er tilbage som en sand verdensklassespiller.
Det har imidlertid også sat gang i spekulationerne, om hvor Christian Eriksen spiller til næste sæson. Hans aftale med Brentford udløber til sommer, og både Tottenham, Manchester United og Newcastle United er blevet nævnt blandt bejlerne.
På et pressemøde med danske journalister blev Brentfords danske cheftræner, Thomas Frank, spurgt ind til den danske stjernes fremtid. Han blev direkte adspurgt, om Christian Eriksen ganske enkelt er for god til Brentford.
– Det må andre vurdere. Jeg tror, jeg er en lille smule farvet, svarede Thomas Frank med et smil og fortsatte:
– Jeg synes, han gør det glimrende for os. Men altså… Jeg kigger på Christian hver dag, og han træner og spiller med et stort smil. Det lyser ud af ham, hvor meget han har savnet at spille fodbold. Det er super fedt at se og være en del af, og det er rart, at det hjælper på præstationerne og holdet. Jeg ser en person, der er glad for at gå på arbejde hver dag og bidrage. Det kan jeg ikke forestille mig andet, end at han også vil fortsætte med at gøre fremadrettet i Brentford. Det er klart, at jeg er opmærksom på, at der ikke er en kontrakt, og at andre kan komme til buddet.
– Vi håber på, at vi kan lave en aftale med ham, men der besluttes ikke noget før i slutningen af sæsonen. Jeg vil sige, at jeg slet ikke er i tvivl om, at han overvejer det kraftigt. Om det ender med det, må vi se.
Hvad kan I tilbyde Eriksen?
– Jeg tror, der er flere ting, der spiller ind. Han har været udsat for en situation, som de færreste vil opleve. Det kan være, at det sætter tingene lidt i perspektiv. Nogle af de bokse, vi krydser af, er, at vi spiller Premier League, og at vi er i London, som betyder noget, da familien er glad her.
– At der er en del danskere og skandinavere, tror jeg også, at han sætter pris på. Det passer ham godt. Selvfølgelig er det altid godt, at han har en god relation til cheftræneren i mig, og at vi ser ud til at gå i den rigtige retning i forhold til at blive i Premier League, og at han kan få en stor rolle her.
Er det en spiller, som Brentford er klar til at sprænge banken for?
– Det er det gode ved, at jeg har en sportschef, for så er der andre, der tager sig af det, så den kan jeg roligt bare lige parkere, siger Thomas Frank med et grin og tilføjer:
– Jeg kan sige, vi håber, at vi signer ham, og det ved jeg ikke, hvad skal koste. Men det bliver heldigvis mellem vores sportschef, agenten og Christian.
Christian Eriksen har spillet fem af de seneste seks kampe for Brentford, og det er faldet sammen med, at Brentford har fået vendt skuden. Efter en periode med otte kampe uden sejr har de vundet fire af seks, siden den 30-årige danskers debut.
Thomas Frank erkender, at Eriksen har en aktie i det, men holder fast i, at andre faktorer også spiller ind.
– Jeg er nødt til at tro på, at vi havde vundet nogle af kampene uden Christian, men det er klart, at Christian har en kæmpe betydning. Han er en spiller, der er rolig på og uden for banen, og det er en god ting i et meget stressfyldt miljø. Vi prøver at finde en rolle, hvor han kan komme så meget på bolden som muligt, så det kan skabe nogle flere chancer for os.
– Det betyder meget. Det siver ud til holdet, at hvis man giver den til ham, holder han nok fast i bolden, og så er der mulighed for at få bolden igen, hvis man løber dybt og sådan nogle ting. Det betyder meget. Så er han en spiller, der arbejder rigtig hårdt. Det er nogle gange underkendt, hvor store områder han dækker, og hvor dygtig en presspiller han er, siger træneren.
Næste kamp for Brentford er lørdag mod Watford.
Legende med chokmelding
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
HELT VILDT
– De lignede lort!
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TOPNYHED
