Smadrer Leicester 100 år gammel rekord mod Manchester City?

Vi er klar med optakts-nedslag til søndagens kamp mellem Manchester City og Leicester.



Leicester er et af fem hold med maksimumpoint efter de to første runder af Premier League-sæsonen og har sendt hele syv scoringer i kassen, hvilke sammen med oprykkerne fra Leeds er flest i ligaen.

Nu gælder det udekampen mod Manchester City, der kun er noteret for en kamp i sæsonen – 3-1-sejren ude over Wolverhampton.

Kampen har på papiret hele pakken i forhold til underholdning og ganske store chancer for flere scoringer.

Vi er klar med 10 optakts-punkter til lørdagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:

– Manchester City har vundet seks af deres seneste syv Premier League-kampe mod Leicester – seneste nederlag var 1-2 i 2018-19-sæsonen.

– Leicester har tabt de seneste fire Premier League-kampe på udebane mod Manchester City – seneste sejr var i mesterskabs-sæsonen 15/16. Den nuværende stime på fire nederlag er den længste på udebane mod et andet hold siden august 1961.

– Manchester City har aldrig tabt deres første hjemmekamp i sæsonen i de seneste 25 sæsoner i den bedste engelske række – 16 sejre og ni uafgjorte. 

Læs også:Presset Guardiola: Tvunget til at bruge akademi-spillere

– Leicester har aldrig vundet tre kampe træk fra sæsonstart i den bedste engelske række. Den seneste gang Leicester præsterede det overhovedet var tilbage i 1992/23 i Englands næst bedste række.

– Manchester City er ubesejret i de seneste 11 Premier League-hjemmekampe – 10 sejre, en uafgjort. I samtlige 11 kampe har Manchester City scoret mindst to gange.

– Manchester City har vundet de seneste syv hjemmekampe på Etihad Stadium med imponerende 26-1 i målscore.

– Manchester City har været foran med mindst to mål ved pausen i de seneste seks Premier League-kampe. Det er i sig selv en rekord for Premier League.

– Manchester Citys Kevin De Bruyne har haft part i 13 mål i hans seneste 10 Premier League-kampe fra start – syv scoringer og seks assists. Kun i to af de 10 kampe har han ikke været involveret i scoringer. En af dem var mod Leicester i februar 2020.

Manchester Citys Gabriel Jesus har scoret i fire af hans seneste fem Premier League-kampe mod Leicester (fire mål). Kun mod Everton har Jesus scoret flere mål – nemlig syv styks.

Læs også:Mandagens rygtebørs: Real Madrid og Liverpool slås om Mbappe

– Leicesters Jamie Vardy har i alt scoret fem og lavet en assist i hans seneste otte møder med Manchester City i Premier League. Han er også den eneste spiller til at score et hattrick mod et hold trænet af Pep Guardiola – det skete i 4-2-sejren over City i december 2016.

– Manchester City har vundet 34 af 35 Premier League-kampe, hvor Gabriel Jesus har scoret, hvilket svarer til 97,1 procent. I de seneste 32 kampe i træk, hvor Jesus har scoret, er det blevet til City-sejr.

Stillingen i Premier League:

Læs også:Lørdagens rygtebørs: Crystal Palace vil bruge Sørloth-penge på Brentford-profil
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Arsenal vil handle dyrt i Spanien
Læs også:Barnerumper eller veteraner: Så meget Europa-erfaring har FCM-spillerne




FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Ny storklub jagter Roony Bardghji

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Vejle Boldklub – FC København

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fyrer landstræner to måneder før VM

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

‘Så brænder hele København ned’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Nedtur for Højlund og Napoli

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

FC Nordsjælland – Viborg FF

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Det er aldrig sket før

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

OB – Randers FC

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Fik blackout på Brøndby Stadion

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Steve Cooper storroser stjerne

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

‘Det drømmer alle om’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom