Leicester er et af fem hold med maksimumpoint efter de to første runder af Premier League-sæsonen og har sendt hele syv scoringer i kassen, hvilke sammen med oprykkerne fra Leeds er flest i ligaen.
Nu gælder det udekampen mod Manchester City, der kun er noteret for en kamp i sæsonen – 3-1-sejren ude over Wolverhampton.
Kampen har på papiret hele pakken i forhold til underholdning og ganske store chancer for flere scoringer.
Vi er klar med 10 optakts-punkter til lørdagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:
– Manchester City har vundet seks af deres seneste syv Premier League-kampe mod Leicester – seneste nederlag var 1-2 i 2018-19-sæsonen.
– Leicester har tabt de seneste fire Premier League-kampe på udebane mod Manchester City – seneste sejr var i mesterskabs-sæsonen 15/16. Den nuværende stime på fire nederlag er den længste på udebane mod et andet hold siden august 1961.
– Manchester City har aldrig tabt deres første hjemmekamp i sæsonen i de seneste 25 sæsoner i den bedste engelske række – 16 sejre og ni uafgjorte.
Læs også:Presset Guardiola: Tvunget til at bruge akademi-spillere
– Leicester har aldrig vundet tre kampe træk fra sæsonstart i den bedste engelske række. Den seneste gang Leicester præsterede det overhovedet var tilbage i 1992/23 i Englands næst bedste række.
– Manchester City er ubesejret i de seneste 11 Premier League-hjemmekampe – 10 sejre, en uafgjort. I samtlige 11 kampe har Manchester City scoret mindst to gange.
– Manchester City har vundet de seneste syv hjemmekampe på Etihad Stadium med imponerende 26-1 i målscore.
– Manchester City har været foran med mindst to mål ved pausen i de seneste seks Premier League-kampe. Det er i sig selv en rekord for Premier League.
– Manchester Citys Kevin De Bruyne har haft part i 13 mål i hans seneste 10 Premier League-kampe fra start – syv scoringer og seks assists. Kun i to af de 10 kampe har han ikke været involveret i scoringer. En af dem var mod Leicester i februar 2020.
Manchester Citys Gabriel Jesus har scoret i fire af hans seneste fem Premier League-kampe mod Leicester (fire mål). Kun mod Everton har Jesus scoret flere mål – nemlig syv styks.
Læs også:Mandagens rygtebørs: Real Madrid og Liverpool slås om Mbappe
– Leicesters Jamie Vardy har i alt scoret fem og lavet en assist i hans seneste otte møder med Manchester City i Premier League. Han er også den eneste spiller til at score et hattrick mod et hold trænet af Pep Guardiola – det skete i 4-2-sejren over City i december 2016.
– Manchester City har vundet 34 af 35 Premier League-kampe, hvor Gabriel Jesus har scoret, hvilket svarer til 97,1 procent. I de seneste 32 kampe i træk, hvor Jesus har scoret, er det blevet til City-sejr.
Stillingen i Premier League:
Læs også:Lørdagens rygtebørs: Crystal Palace vil bruge Sørloth-penge på Brentford-profil
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Arsenal vil handle dyrt i Spanien
Læs også:Barnerumper eller veteraner: Så meget Europa-erfaring har FCM-spillerne
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
OPTAKT
FC København – OB
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADET SPECIAL
