Smadrer Leicester 100 år gammel rekord mod Manchester City?

Vi er klar med optakts-nedslag til søndagens kamp mellem Manchester City og Leicester.



Leicester er et af fem hold med maksimumpoint efter de to første runder af Premier League-sæsonen og har sendt hele syv scoringer i kassen, hvilke sammen med oprykkerne fra Leeds er flest i ligaen.

Nu gælder det udekampen mod Manchester City, der kun er noteret for en kamp i sæsonen – 3-1-sejren ude over Wolverhampton.

Kampen har på papiret hele pakken i forhold til underholdning og ganske store chancer for flere scoringer.

Vi er klar med 10 optakts-punkter til lørdagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:

– Manchester City har vundet seks af deres seneste syv Premier League-kampe mod Leicester – seneste nederlag var 1-2 i 2018-19-sæsonen.

– Leicester har tabt de seneste fire Premier League-kampe på udebane mod Manchester City – seneste sejr var i mesterskabs-sæsonen 15/16. Den nuværende stime på fire nederlag er den længste på udebane mod et andet hold siden august 1961.

– Manchester City har aldrig tabt deres første hjemmekamp i sæsonen i de seneste 25 sæsoner i den bedste engelske række – 16 sejre og ni uafgjorte. 

Læs også:Presset Guardiola: Tvunget til at bruge akademi-spillere

– Leicester har aldrig vundet tre kampe træk fra sæsonstart i den bedste engelske række. Den seneste gang Leicester præsterede det overhovedet var tilbage i 1992/23 i Englands næst bedste række.

– Manchester City er ubesejret i de seneste 11 Premier League-hjemmekampe – 10 sejre, en uafgjort. I samtlige 11 kampe har Manchester City scoret mindst to gange.

– Manchester City har vundet de seneste syv hjemmekampe på Etihad Stadium med imponerende 26-1 i målscore.

– Manchester City har været foran med mindst to mål ved pausen i de seneste seks Premier League-kampe. Det er i sig selv en rekord for Premier League.

– Manchester Citys Kevin De Bruyne har haft part i 13 mål i hans seneste 10 Premier League-kampe fra start – syv scoringer og seks assists. Kun i to af de 10 kampe har han ikke været involveret i scoringer. En af dem var mod Leicester i februar 2020.

Manchester Citys Gabriel Jesus har scoret i fire af hans seneste fem Premier League-kampe mod Leicester (fire mål). Kun mod Everton har Jesus scoret flere mål – nemlig syv styks.

Læs også:Mandagens rygtebørs: Real Madrid og Liverpool slås om Mbappe

– Leicesters Jamie Vardy har i alt scoret fem og lavet en assist i hans seneste otte møder med Manchester City i Premier League. Han er også den eneste spiller til at score et hattrick mod et hold trænet af Pep Guardiola – det skete i 4-2-sejren over City i december 2016.

– Manchester City har vundet 34 af 35 Premier League-kampe, hvor Gabriel Jesus har scoret, hvilket svarer til 97,1 procent. I de seneste 32 kampe i træk, hvor Jesus har scoret, er det blevet til City-sejr.

Stillingen i Premier League:

Læs også:Lørdagens rygtebørs: Crystal Palace vil bruge Sørloth-penge på Brentford-profil
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Arsenal vil handle dyrt i Spanien
Læs også:Barnerumper eller veteraner: Så meget Europa-erfaring har FCM-spillerne




Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Philip Billing tabte kæben

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Helt på røven over Victor Froholdt

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danmark – Nordmakedonien



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

FCK-talenter ydmyger Brøndby



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu flytter anfører til Danmark

Divisionsforeningen med markant udmelding

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Klar besked til danske debutanter

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

– Presset er på Danmark!

Klar tale: Han bør fyres nu

Kæmpe nyhed i udlandet

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Av, FCK! Her er de værst af alle

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Dansker drillet af Mourinho

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

– Er der 120 millioner i klubkassen?

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan