Solskjær lover nye spillere: Vi skal forstærke os

Selvom de var næstbedst i Premier League, så er de for langt væk fra topholdet Manchester City, men Solskjær.



En andenplads i Premier League var hvad det kunne blive til for Manchester United den forgangne sæson.

Det er ikke godt nok, og det får klubbens træner, Ole Gunnar Solskjær, til at love nye ansigter i truppen.

Det fortæller han til norske TV2.

– Selvfølgelig skal der ske noget i transfervinduet. Verden er meget anderledes, end den var for 15-16 måneder siden, men vi skal være aktive i transfervinduet. Det er ikke en mulighed at være afventende. Vi kigger konstant på forbedringsmuligheder. Fodbold er dynamisk, så uventede situationer som for eksempel skader, sygdom eller spillere, der ønsker at skifte, kan opstå hele tiden.

– Vi er nødt til at overveje alle muligheder og reflektere over dem. Jeg sætter mig aldrig ned og siger, “nu er holdet, som jeg vil have det”, for der er altid en spiller, du vil have, eller et hold der gør noget, du vil.

Ole Gunnar Solskjær forholder sig ikke til konkrete rygter, men Manchester United er sat i forbindelse med forskellige spillere som Jadon Sancho, Harry Kane og Raphael Varane.

Omvendt skal han også undgå at miste nogle af sine mest profilerede spillere som David de Gea og Paul Pogba, hvis ikke der kommer noget bedre ind.

– Vi vil have de bedste spillere, og det ved klubben. Jeg ved ikke, hvordan samtalerne går, men hvis vi vil kæmpe med om de største trofæer, så skal vi have de bedste spillere, slår den norske træner fast.

Manchester Uniteds sæson blev uden sølvtøj, da de akkurat glippede Europa League-titlen, da de tabte til Villarreal efter et sandt straffesparksdrama.





Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser




LIVE

TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

‘Det er slut’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Han bliver cheftræner i Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Storklub har kontaktet Brøndby

Afslører: Storklub missede Højlund



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Supercomputer: De vinder VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Bud på 1,12 milliard afvist

Jonas Wind til danskerklub?

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne