Erling Braut Haaland er en af de mest målfarlige fodboldspillere i verden i øjeblikket, og stort set alle verdens topklubber er blevet meldt interesserede i det norske fænomen. Det gælder også Manchester United.
At Manchester United skal være interesserede i Haaland, er der blevet skrevet meget om, men det vil cheftræner Ole Gunnar Solskjær ikke bekræfte ifølge The Guardian.
Til gengæld lægger den norske manager ikke skjul på, at han holder kontakten Erling Braut Haaland, som han kender fra Molde.
– Når du har trænet unge spillere, følger du dem, og jeg holder kontakten med Erling. Det er dejligt at se ham blive den spiller, han er blevet, og hvordan han arbejder på at forbedre sig hele tiden. Han er en Dortmund-spiller – vi ønsker ham bare held og lykke der og lad os se, hvad livet vil bringe senere, siger Ole Gunnar Solskjær ifølge The Guardian og tilføjer:
– I ved, at jeg ikke kan tale om Erling, fordi han er i Borussia Dortmund, og det er respektløst at tale for meget om det, bortset fra at jeg kender ham, og jeg taler til ham. Hvem var ikke interesseret i ham for et år siden? Alle vil sige, at man ville have de bedste spillere i verden, og Erling er en topspiller.
Ole Gunnar Solskjær var manager i Molde fra 2015 til 2018, og han var træneren, der gav Haaland seniordebut som 16-årig i 2017.
Superagenten Mino Raiola har for nylig udtalt, at kun et fåtal af klubber er interessante for Erling Braut Haaland, når han skal væk fra Borussia Dortmund – læs mere om det her.
INTERVIEW Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
MEDIE
Storklub jagter to danskere
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
