På rygtebasis har Trent Alexander-Arnold længe været sat i forbindelse med Real Madrid, og tirsdag kunne både The Athletic og The Times så afsløre, at Liverpool har afvist en henvendelse fra Real Madrid om at købe højrebacken her i januar.
Intet konkret beløb er blevet nævnt, men Real Madrid har altså tilkendegivet deres interesse i Trent Alexander-Arnold, og ifølge den tidligere Liverpool- og Real Madrid-stjerne Michael Owen er det en opsigtsvækkende udvikling, da det må betyde, at der har været en hemmelig dialog mellem Real Madrid og Trent Alexander-Arnold, der er vice-anfører i Liverpool.
– Det faktum, at Real Madrid nu gjort deres intentioner om at hente Trent Alexander-Arnold tydelige, gør, at jeg nu føler mig overbevist om, at det kun er et spørgsmål om tid, før han skriver under med dem. Hvis han havde tænkt sig at underskrive en forlængelse, så ville Madrid ikke officielt have lavet dette træk. Der er foregået hemmelige samtaler. En kæmpe nyhed, skriver Michael Owen på X.
En anden tidligere Liverpool-profil, Jamie Carragher, føler sig også overbevist om, at Trent Alexander-Arnolds lejr har været i tæt kontakt med Real Madrid.
– Det vigtigste for Liverpool i 2025 er at vinde Premier League. Ingens kontrakt eller fremtid bør komme i vejen for det. Jeg elsker Trent som person og som spiller, men hans lejr må have bedt Real Madrid om at byde, og samtidig have vidst, at Liverpool ville afvise det.
– Det er for at kunne dække sig ind, når han skifter på en fri transfer. Men igen, det er noget som klubben og fansene ikke har brug for op til en kæmpe kamp, lyder det på X fra Jamie Carragher, med henvisning til søndagens Premier League-brag mod Manchester United på Anfield.
I podcasten ‘The Rest is Football’ har Gary Lineker udtrykt forståelse for, at Trent Alexander-Arnold tilsyneladende er fristet af at fortsætte karrieren i Madrid.
– Hvordan siger du nej til Real Madrid? Liverpool er en utrolig fodboldklub, men det her er en ny udfordring i udlandet. Jeg gjorde det selv (i Barcelona, red.). At spille for Real Madrid eller Barcelona er noget helt specielt. Uanset hvor stærk, magtfuld og rig Premier League er, så tager de helt store stjerner stadig til Barcelona og Real Madrid.
– Den eneste undtagelse i de seneste år er Haaland. Ellers tager de alle derned. Alexander-Arnold vil elske det dernede. Det vil blive utroligt. De vil virkelig værdsætte hans pasningsevner dernede. Han er på toppen af sin karriere, lyder det, ifølge Goal, fra Gary Lineker i podcasten.
Den 26-årige Trent Alexander-Arnold har spillet 333 kampe for Liverpool, men til sommer udløber højrebackens kontrakt med Merseyside-klubben, og meget tyder altså på, at tiden på Anfield til den tid er forbi.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
OPTAKT