På rygtebasis har Trent Alexander-Arnold længe været sat i forbindelse med Real Madrid, og tirsdag kunne både The Athletic og The Times så afsløre, at Liverpool har afvist en henvendelse fra Real Madrid om at købe højrebacken her i januar.
Intet konkret beløb er blevet nævnt, men Real Madrid har altså tilkendegivet deres interesse i Trent Alexander-Arnold, og ifølge den tidligere Liverpool- og Real Madrid-stjerne Michael Owen er det en opsigtsvækkende udvikling, da det må betyde, at der har været en hemmelig dialog mellem Real Madrid og Trent Alexander-Arnold, der er vice-anfører i Liverpool.
– Det faktum, at Real Madrid nu gjort deres intentioner om at hente Trent Alexander-Arnold tydelige, gør, at jeg nu føler mig overbevist om, at det kun er et spørgsmål om tid, før han skriver under med dem. Hvis han havde tænkt sig at underskrive en forlængelse, så ville Madrid ikke officielt have lavet dette træk. Der er foregået hemmelige samtaler. En kæmpe nyhed, skriver Michael Owen på X.
En anden tidligere Liverpool-profil, Jamie Carragher, føler sig også overbevist om, at Trent Alexander-Arnolds lejr har været i tæt kontakt med Real Madrid.
– Det vigtigste for Liverpool i 2025 er at vinde Premier League. Ingens kontrakt eller fremtid bør komme i vejen for det. Jeg elsker Trent som person og som spiller, men hans lejr må have bedt Real Madrid om at byde, og samtidig have vidst, at Liverpool ville afvise det.
– Det er for at kunne dække sig ind, når han skifter på en fri transfer. Men igen, det er noget som klubben og fansene ikke har brug for op til en kæmpe kamp, lyder det på X fra Jamie Carragher, med henvisning til søndagens Premier League-brag mod Manchester United på Anfield.
I podcasten ‘The Rest is Football’ har Gary Lineker udtrykt forståelse for, at Trent Alexander-Arnold tilsyneladende er fristet af at fortsætte karrieren i Madrid.
– Hvordan siger du nej til Real Madrid? Liverpool er en utrolig fodboldklub, men det her er en ny udfordring i udlandet. Jeg gjorde det selv (i Barcelona, red.). At spille for Real Madrid eller Barcelona er noget helt specielt. Uanset hvor stærk, magtfuld og rig Premier League er, så tager de helt store stjerner stadig til Barcelona og Real Madrid.
– Den eneste undtagelse i de seneste år er Haaland. Ellers tager de alle derned. Alexander-Arnold vil elske det dernede. Det vil blive utroligt. De vil virkelig værdsætte hans pasningsevner dernede. Han er på toppen af sin karriere, lyder det, ifølge Goal, fra Gary Lineker i podcasten.
Den 26-årige Trent Alexander-Arnold har spillet 333 kampe for Liverpool, men til sommer udløber højrebackens kontrakt med Merseyside-klubben, og meget tyder altså på, at tiden på Anfield til den tid er forbi.
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Superliga-profil får trænerlicens
Chok i OB – siger op efter seks dage
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
Vil bygge statue af Messi
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Kæmpestjerne angrer
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
Superligaboss om FCK: Pas på med det
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer