På rygtebasis har Trent Alexander-Arnold længe været sat i forbindelse med Real Madrid, og tirsdag kunne både The Athletic og The Times så afsløre, at Liverpool har afvist en henvendelse fra Real Madrid om at købe højrebacken her i januar.
Intet konkret beløb er blevet nævnt, men Real Madrid har altså tilkendegivet deres interesse i Trent Alexander-Arnold, og ifølge den tidligere Liverpool- og Real Madrid-stjerne Michael Owen er det en opsigtsvækkende udvikling, da det må betyde, at der har været en hemmelig dialog mellem Real Madrid og Trent Alexander-Arnold, der er vice-anfører i Liverpool.
– Det faktum, at Real Madrid nu gjort deres intentioner om at hente Trent Alexander-Arnold tydelige, gør, at jeg nu føler mig overbevist om, at det kun er et spørgsmål om tid, før han skriver under med dem. Hvis han havde tænkt sig at underskrive en forlængelse, så ville Madrid ikke officielt have lavet dette træk. Der er foregået hemmelige samtaler. En kæmpe nyhed, skriver Michael Owen på X.
En anden tidligere Liverpool-profil, Jamie Carragher, føler sig også overbevist om, at Trent Alexander-Arnolds lejr har været i tæt kontakt med Real Madrid.
– Det vigtigste for Liverpool i 2025 er at vinde Premier League. Ingens kontrakt eller fremtid bør komme i vejen for det. Jeg elsker Trent som person og som spiller, men hans lejr må have bedt Real Madrid om at byde, og samtidig have vidst, at Liverpool ville afvise det.
– Det er for at kunne dække sig ind, når han skifter på en fri transfer. Men igen, det er noget som klubben og fansene ikke har brug for op til en kæmpe kamp, lyder det på X fra Jamie Carragher, med henvisning til søndagens Premier League-brag mod Manchester United på Anfield.
I podcasten ‘The Rest is Football’ har Gary Lineker udtrykt forståelse for, at Trent Alexander-Arnold tilsyneladende er fristet af at fortsætte karrieren i Madrid.
– Hvordan siger du nej til Real Madrid? Liverpool er en utrolig fodboldklub, men det her er en ny udfordring i udlandet. Jeg gjorde det selv (i Barcelona, red.). At spille for Real Madrid eller Barcelona er noget helt specielt. Uanset hvor stærk, magtfuld og rig Premier League er, så tager de helt store stjerner stadig til Barcelona og Real Madrid.
– Den eneste undtagelse i de seneste år er Haaland. Ellers tager de alle derned. Alexander-Arnold vil elske det dernede. Det vil blive utroligt. De vil virkelig værdsætte hans pasningsevner dernede. Han er på toppen af sin karriere, lyder det, ifølge Goal, fra Gary Lineker i podcasten.
Den 26-årige Trent Alexander-Arnold har spillet 333 kampe for Liverpool, men til sommer udløber højrebackens kontrakt med Merseyside-klubben, og meget tyder altså på, at tiden på Anfield til den tid er forbi.
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
OPTAKT
OB – Randers FC
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Fik blackout på Brøndby Stadion
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG