På rygtebasis har Trent Alexander-Arnold længe været sat i forbindelse med Real Madrid, og tirsdag kunne både The Athletic og The Times så afsløre, at Liverpool har afvist en henvendelse fra Real Madrid om at købe højrebacken her i januar.
Intet konkret beløb er blevet nævnt, men Real Madrid har altså tilkendegivet deres interesse i Trent Alexander-Arnold, og ifølge den tidligere Liverpool- og Real Madrid-stjerne Michael Owen er det en opsigtsvækkende udvikling, da det må betyde, at der har været en hemmelig dialog mellem Real Madrid og Trent Alexander-Arnold, der er vice-anfører i Liverpool.
– Det faktum, at Real Madrid nu gjort deres intentioner om at hente Trent Alexander-Arnold tydelige, gør, at jeg nu føler mig overbevist om, at det kun er et spørgsmål om tid, før han skriver under med dem. Hvis han havde tænkt sig at underskrive en forlængelse, så ville Madrid ikke officielt have lavet dette træk. Der er foregået hemmelige samtaler. En kæmpe nyhed, skriver Michael Owen på X.
En anden tidligere Liverpool-profil, Jamie Carragher, føler sig også overbevist om, at Trent Alexander-Arnolds lejr har været i tæt kontakt med Real Madrid.
– Det vigtigste for Liverpool i 2025 er at vinde Premier League. Ingens kontrakt eller fremtid bør komme i vejen for det. Jeg elsker Trent som person og som spiller, men hans lejr må have bedt Real Madrid om at byde, og samtidig have vidst, at Liverpool ville afvise det.
– Det er for at kunne dække sig ind, når han skifter på en fri transfer. Men igen, det er noget som klubben og fansene ikke har brug for op til en kæmpe kamp, lyder det på X fra Jamie Carragher, med henvisning til søndagens Premier League-brag mod Manchester United på Anfield.
I podcasten ‘The Rest is Football’ har Gary Lineker udtrykt forståelse for, at Trent Alexander-Arnold tilsyneladende er fristet af at fortsætte karrieren i Madrid.
– Hvordan siger du nej til Real Madrid? Liverpool er en utrolig fodboldklub, men det her er en ny udfordring i udlandet. Jeg gjorde det selv (i Barcelona, red.). At spille for Real Madrid eller Barcelona er noget helt specielt. Uanset hvor stærk, magtfuld og rig Premier League er, så tager de helt store stjerner stadig til Barcelona og Real Madrid.
– Den eneste undtagelse i de seneste år er Haaland. Ellers tager de alle derned. Alexander-Arnold vil elske det dernede. Det vil blive utroligt. De vil virkelig værdsætte hans pasningsevner dernede. Han er på toppen af sin karriere, lyder det, ifølge Goal, fra Gary Lineker i podcasten.
Den 26-årige Trent Alexander-Arnold har spillet 333 kampe for Liverpool, men til sommer udløber højrebackens kontrakt med Merseyside-klubben, og meget tyder altså på, at tiden på Anfield til den tid er forbi.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
Froholdt med vild hæder i Portugal
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Salah sender særlig besked
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
OPTAKT
FC København – Randers FC
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Manchester City vinder FA Cup
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
KOMMENTAR