På rygtebasis har Trent Alexander-Arnold længe været sat i forbindelse med Real Madrid, og tirsdag kunne både The Athletic og The Times så afsløre, at Liverpool har afvist en henvendelse fra Real Madrid om at købe højrebacken her i januar.
Intet konkret beløb er blevet nævnt, men Real Madrid har altså tilkendegivet deres interesse i Trent Alexander-Arnold, og ifølge den tidligere Liverpool- og Real Madrid-stjerne Michael Owen er det en opsigtsvækkende udvikling, da det må betyde, at der har været en hemmelig dialog mellem Real Madrid og Trent Alexander-Arnold, der er vice-anfører i Liverpool.
– Det faktum, at Real Madrid nu gjort deres intentioner om at hente Trent Alexander-Arnold tydelige, gør, at jeg nu føler mig overbevist om, at det kun er et spørgsmål om tid, før han skriver under med dem. Hvis han havde tænkt sig at underskrive en forlængelse, så ville Madrid ikke officielt have lavet dette træk. Der er foregået hemmelige samtaler. En kæmpe nyhed, skriver Michael Owen på X.
En anden tidligere Liverpool-profil, Jamie Carragher, føler sig også overbevist om, at Trent Alexander-Arnolds lejr har været i tæt kontakt med Real Madrid.
– Det vigtigste for Liverpool i 2025 er at vinde Premier League. Ingens kontrakt eller fremtid bør komme i vejen for det. Jeg elsker Trent som person og som spiller, men hans lejr må have bedt Real Madrid om at byde, og samtidig have vidst, at Liverpool ville afvise det.
– Det er for at kunne dække sig ind, når han skifter på en fri transfer. Men igen, det er noget som klubben og fansene ikke har brug for op til en kæmpe kamp, lyder det på X fra Jamie Carragher, med henvisning til søndagens Premier League-brag mod Manchester United på Anfield.
I podcasten ‘The Rest is Football’ har Gary Lineker udtrykt forståelse for, at Trent Alexander-Arnold tilsyneladende er fristet af at fortsætte karrieren i Madrid.
– Hvordan siger du nej til Real Madrid? Liverpool er en utrolig fodboldklub, men det her er en ny udfordring i udlandet. Jeg gjorde det selv (i Barcelona, red.). At spille for Real Madrid eller Barcelona er noget helt specielt. Uanset hvor stærk, magtfuld og rig Premier League er, så tager de helt store stjerner stadig til Barcelona og Real Madrid.
– Den eneste undtagelse i de seneste år er Haaland. Ellers tager de alle derned. Alexander-Arnold vil elske det dernede. Det vil blive utroligt. De vil virkelig værdsætte hans pasningsevner dernede. Han er på toppen af sin karriere, lyder det, ifølge Goal, fra Gary Lineker i podcasten.
Den 26-årige Trent Alexander-Arnold har spillet 333 kampe for Liverpool, men til sommer udløber højrebackens kontrakt med Merseyside-klubben, og meget tyder altså på, at tiden på Anfield til den tid er forbi.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
TOPNYHED