17 kampe på ni år og nul kampe siden 2023.
Det er de hårde tal, der beskriver Daniel Iversens ophold i Leicester City.
Som purung målmand skiftede han Esbjerg fB ud med den engelske klub, hvor han har været siden 2016.
Siden har han flere gange været udlejet til Championship, hvor han har fremvist godt målmandsspil, og han nåede også at få sit gennembrud for den tidligere engelske mesterklub, men så hentede de Mads Hermansen, der siden har sat sig tungt på posten som holdets førstekeeper.
I denne sæson kunne det så være, at den store mulighed i Premier League kom, efter Mads Hermansen i december blev skadet, men først fik Danny Ward chancen, inden han dummede sig, og derefter troede mange måske, at pilen pegede på Iversen, men i stedet er det den uprøvede Jakub Stolarczyk, der har spillet de seneste kampe for bundholdet, hvori han har imponeret, særligt i kampen mod Tottenham.
Tipsbladet har talt med journalisten på The Athletic, Rob Tanner, som gennem 16 sæsoner har dækket klubben fra nærmeste hold, om danskerens situation, der udefra set kan virke underlig, fordi han selv i foråret 2024 fortalte BBC Stoke, at han gerne ville væk den efterfølgende sommer, men intet er sket. Og danskerens seneste kamp for Leicester ligger helt tilbage i 2023.
– Daniel Iversen er fortsat i klubben, fordi man i sommer troede, at Mads Hermansen ville blive solgt til en større adresse, samtidigt med at Jakub Stolarczyk var skadet. Det, kombineret med at de ville have en relativt høj pris, gjorde det svært at sende ham afsted, forklarer han og uddyber.
– Der har været interesse for Daniel fra Championship i sommer, fordi han har imponeret flere gange på lån dertil, især da han var i Preston North End. Hans store problem i forhold til holdet lige nu er bare, at han er en dygtig klassisk keeper, men han er ikke så god med fødderne, og det har været vigtigt i Leicester i flere sæsoner. Men han er en fremragende shotstopper, og han kan få en stor karriere, hvis han skifter videre, når hans kontrakt udløber til sommer.
Selvom transfervinduet fortsat står på vid gab, kommer der formentlig ikke til at ske noget med Daniel Iversens situation, før han til sommer har kontraktudløb.
Klubben er i hvert fald ikke klar til at sende ham afsted. Ruud van Nistelrooy fortæller nemlig følgende, da han bliver spurgt ind til målmandssituationen af The Athletic-journalisten på vegne af Tipsbladet.
– Vi har en klar politik omkring vores målmandsgruppe. Så længe der ikke kommer nogen ind, kommer der ikke nogen ud, for vi har brug for dem alle.
– Det er en virkelig stærk gruppe, og vi har brug for dem alle sammen for at opfylde vores mål for resten af sæsonen. siger den hollandske manager.
Artiklen fortsætter under billedet.

God fyr at have i truppen
Spilletiden for den 27-årige dansker har bestemt ikke været stor. Udover de gange, hvor han har været sendt på udlån, har han meget kuriøst spillet flere kampe for Stoke, Rotherham, Oldham Athletic og Preston, end han har for Leicester i den tid, han har været på kontrakt hos Premier League-klubben.
Alligevel anerkendes danskeren for, at han altid leverer rigtig godt for holdet på træningsbanen.
– Han bliver beskrevet som én, der er en stor fornøjelse at have i sin trup. Han arbejder sindssygt professionelt hver eneste dag, og det er ikke det letteste i verden, når man har langt til holdet, men også noget, man skal kunne, når man er målmand, fordi der kun er én, der spiller om søndagen, siger Rob Tanner og uddyber.
– Men man skal altid stå klar i kulissen hver eneste dag, og det er han, hvilket også gør ham populær i omklædningsrummet. Han var på et tidspunkt fjerdevalg i denne sæson efter Danny Ward, men har overhalet ham igen, og det har helt sikkert været hårdt for ham.
Leicester City er lige nu akkurat over nedrykningsstregen i Premier League, hvor de har et enkelt point ned til Wolves og Ipswich, der er på den forkerte side af stregen.
Lørdag møder de Everton i et mindre bundbrag, som spilles på Goodison Park med kampstart klokken 16.
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
FCK-boss kan snart præsentere noget
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
Steve Cooper giver ingen fribilletter
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Mareridt for FC Augsburg
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE