Spiller aldrig – vil ikke sælge PL-dansker

Ruud van Nistelrooy er umiddelbart ikke klar til at lade Daniel Iversen forlade Leicester City denne vinter.



17 kampe på ni år og nul kampe siden 2023.

Det er de hårde tal, der beskriver Daniel Iversens ophold i Leicester City.

Som purung målmand skiftede han Esbjerg fB ud med den engelske klub, hvor han har været siden 2016.

Siden har han flere gange været udlejet til Championship, hvor han har fremvist godt målmandsspil, og han nåede også at få sit gennembrud for den tidligere engelske mesterklub, men så hentede de Mads Hermansen, der siden har sat sig tungt på posten som holdets førstekeeper.

I denne sæson kunne det så være, at den store mulighed i Premier League kom, efter Mads Hermansen i december blev skadet, men først fik Danny Ward chancen, inden han dummede sig, og derefter troede mange måske, at pilen pegede på Iversen, men i stedet er det den uprøvede Jakub Stolarczyk, der har spillet de seneste kampe for bundholdet, hvori han har imponeret, særligt i kampen mod Tottenham.

Tipsbladet har talt med journalisten på The Athletic, Rob Tanner, som gennem 16 sæsoner har dækket klubben fra nærmeste hold, om danskerens situation, der udefra set kan virke underlig, fordi han selv i foråret 2024 fortalte BBC Stoke, at han gerne ville væk den efterfølgende sommer, men intet er sket. Og danskerens seneste kamp for Leicester ligger helt tilbage i 2023.

– Daniel Iversen er fortsat i klubben, fordi man i sommer troede, at Mads Hermansen ville blive solgt til en større adresse, samtidigt med at Jakub Stolarczyk var skadet. Det, kombineret med at de ville have en relativt høj pris, gjorde det svært at sende ham afsted, forklarer han og uddyber.

– Der har været interesse for Daniel fra Championship i sommer, fordi han har imponeret flere gange på lån dertil, især da han var i Preston North End. Hans store problem i forhold til holdet lige nu er bare, at han er en dygtig klassisk keeper, men han er ikke så god med fødderne, og det har været vigtigt i Leicester i flere sæsoner. Men han er en fremragende shotstopper, og han kan få en stor karriere, hvis han skifter videre, når hans kontrakt udløber til sommer.

Selvom transfervinduet fortsat står på vid gab, kommer der formentlig ikke til at ske noget med Daniel Iversens situation, før han til sommer har kontraktudløb.

Klubben er i hvert fald ikke klar til at sende ham afsted. Ruud van Nistelrooy fortæller nemlig følgende, da han bliver spurgt ind til målmandssituationen af The Athletic-journalisten på vegne af Tipsbladet.

– Vi har en klar politik omkring vores målmandsgruppe. Så længe der ikke kommer nogen ind, kommer der ikke nogen ud, for vi har brug for dem alle.

– Det er en virkelig stærk gruppe, og vi har brug for dem alle sammen for at opfylde vores mål for resten af sæsonen. siger den hollandske manager.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

God fyr at have i truppen
Spilletiden for den 27-årige dansker har bestemt ikke været stor. Udover de gange, hvor han har været sendt på udlån, har han meget kuriøst spillet flere kampe for Stoke, Rotherham, Oldham Athletic og Preston, end han har for Leicester i den tid, han har været på kontrakt hos Premier League-klubben.

Alligevel anerkendes danskeren for, at han altid leverer rigtig godt for holdet på træningsbanen.

– Han bliver beskrevet som én, der er en stor fornøjelse at have i sin trup. Han arbejder sindssygt professionelt hver eneste dag, og det er ikke det letteste i verden, når man har langt til holdet, men også noget, man skal kunne, når man er målmand, fordi der kun er én, der spiller om søndagen, siger Rob Tanner og uddyber.

– Men man skal altid stå klar i kulissen hver eneste dag, og det er han, hvilket også gør ham populær i omklædningsrummet. Han var på et tidspunkt fjerdevalg i denne sæson efter Danny Ward, men har overhalet ham igen, og det har helt sikkert været hårdt for ham.

Leicester City er lige nu akkurat over nedrykningsstregen i Premier League, hvor de har et enkelt point ned til Wolves og Ipswich, der er på den forkerte side af stregen.

Lørdag møder de Everton i et mindre bundbrag, som spilles på Goodison Park med kampstart klokken 16.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

I svime over Oscar Schwartau

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Store navne kan forlade Brøndby IF

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

To danskere færdige i norsk klub

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Det kommer til at trække ud

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Vild Diant Ramaj-historie

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Intet aftryk!

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom