17 kampe på ni år og nul kampe siden 2023.
Det er de hårde tal, der beskriver Daniel Iversens ophold i Leicester City.
Som purung målmand skiftede han Esbjerg fB ud med den engelske klub, hvor han har været siden 2016.
Siden har han flere gange været udlejet til Championship, hvor han har fremvist godt målmandsspil, og han nåede også at få sit gennembrud for den tidligere engelske mesterklub, men så hentede de Mads Hermansen, der siden har sat sig tungt på posten som holdets førstekeeper.
I denne sæson kunne det så være, at den store mulighed i Premier League kom, efter Mads Hermansen i december blev skadet, men først fik Danny Ward chancen, inden han dummede sig, og derefter troede mange måske, at pilen pegede på Iversen, men i stedet er det den uprøvede Jakub Stolarczyk, der har spillet de seneste kampe for bundholdet, hvori han har imponeret, særligt i kampen mod Tottenham.
Tipsbladet har talt med journalisten på The Athletic, Rob Tanner, som gennem 16 sæsoner har dækket klubben fra nærmeste hold, om danskerens situation, der udefra set kan virke underlig, fordi han selv i foråret 2024 fortalte BBC Stoke, at han gerne ville væk den efterfølgende sommer, men intet er sket. Og danskerens seneste kamp for Leicester ligger helt tilbage i 2023.
– Daniel Iversen er fortsat i klubben, fordi man i sommer troede, at Mads Hermansen ville blive solgt til en større adresse, samtidigt med at Jakub Stolarczyk var skadet. Det, kombineret med at de ville have en relativt høj pris, gjorde det svært at sende ham afsted, forklarer han og uddyber.
– Der har været interesse for Daniel fra Championship i sommer, fordi han har imponeret flere gange på lån dertil, især da han var i Preston North End. Hans store problem i forhold til holdet lige nu er bare, at han er en dygtig klassisk keeper, men han er ikke så god med fødderne, og det har været vigtigt i Leicester i flere sæsoner. Men han er en fremragende shotstopper, og han kan få en stor karriere, hvis han skifter videre, når hans kontrakt udløber til sommer.
Selvom transfervinduet fortsat står på vid gab, kommer der formentlig ikke til at ske noget med Daniel Iversens situation, før han til sommer har kontraktudløb.
Klubben er i hvert fald ikke klar til at sende ham afsted. Ruud van Nistelrooy fortæller nemlig følgende, da han bliver spurgt ind til målmandssituationen af The Athletic-journalisten på vegne af Tipsbladet.
– Vi har en klar politik omkring vores målmandsgruppe. Så længe der ikke kommer nogen ind, kommer der ikke nogen ud, for vi har brug for dem alle.
– Det er en virkelig stærk gruppe, og vi har brug for dem alle sammen for at opfylde vores mål for resten af sæsonen. siger den hollandske manager.
Artiklen fortsætter under billedet.

God fyr at have i truppen
Spilletiden for den 27-årige dansker har bestemt ikke været stor. Udover de gange, hvor han har været sendt på udlån, har han meget kuriøst spillet flere kampe for Stoke, Rotherham, Oldham Athletic og Preston, end han har for Leicester i den tid, han har været på kontrakt hos Premier League-klubben.
Alligevel anerkendes danskeren for, at han altid leverer rigtig godt for holdet på træningsbanen.
– Han bliver beskrevet som én, der er en stor fornøjelse at have i sin trup. Han arbejder sindssygt professionelt hver eneste dag, og det er ikke det letteste i verden, når man har langt til holdet, men også noget, man skal kunne, når man er målmand, fordi der kun er én, der spiller om søndagen, siger Rob Tanner og uddyber.
– Men man skal altid stå klar i kulissen hver eneste dag, og det er han, hvilket også gør ham populær i omklædningsrummet. Han var på et tidspunkt fjerdevalg i denne sæson efter Danny Ward, men har overhalet ham igen, og det har helt sikkert været hårdt for ham.
Leicester City er lige nu akkurat over nedrykningsstregen i Premier League, hvor de har et enkelt point ned til Wolves og Ipswich, der er på den forkerte side af stregen.
Lørdag møder de Everton i et mindre bundbrag, som spilles på Goodison Park med kampstart klokken 16.
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
NYHEDER
Slagter FCK efter gigantisk nedtur
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER