17 kampe på ni år og nul kampe siden 2023.
Det er de hårde tal, der beskriver Daniel Iversens ophold i Leicester City.
Som purung målmand skiftede han Esbjerg fB ud med den engelske klub, hvor han har været siden 2016.
Siden har han flere gange været udlejet til Championship, hvor han har fremvist godt målmandsspil, og han nåede også at få sit gennembrud for den tidligere engelske mesterklub, men så hentede de Mads Hermansen, der siden har sat sig tungt på posten som holdets førstekeeper.
I denne sæson kunne det så være, at den store mulighed i Premier League kom, efter Mads Hermansen i december blev skadet, men først fik Danny Ward chancen, inden han dummede sig, og derefter troede mange måske, at pilen pegede på Iversen, men i stedet er det den uprøvede Jakub Stolarczyk, der har spillet de seneste kampe for bundholdet, hvori han har imponeret, særligt i kampen mod Tottenham.
Tipsbladet har talt med journalisten på The Athletic, Rob Tanner, som gennem 16 sæsoner har dækket klubben fra nærmeste hold, om danskerens situation, der udefra set kan virke underlig, fordi han selv i foråret 2024 fortalte BBC Stoke, at han gerne ville væk den efterfølgende sommer, men intet er sket. Og danskerens seneste kamp for Leicester ligger helt tilbage i 2023.
– Daniel Iversen er fortsat i klubben, fordi man i sommer troede, at Mads Hermansen ville blive solgt til en større adresse, samtidigt med at Jakub Stolarczyk var skadet. Det, kombineret med at de ville have en relativt høj pris, gjorde det svært at sende ham afsted, forklarer han og uddyber.
– Der har været interesse for Daniel fra Championship i sommer, fordi han har imponeret flere gange på lån dertil, især da han var i Preston North End. Hans store problem i forhold til holdet lige nu er bare, at han er en dygtig klassisk keeper, men han er ikke så god med fødderne, og det har været vigtigt i Leicester i flere sæsoner. Men han er en fremragende shotstopper, og han kan få en stor karriere, hvis han skifter videre, når hans kontrakt udløber til sommer.
Selvom transfervinduet fortsat står på vid gab, kommer der formentlig ikke til at ske noget med Daniel Iversens situation, før han til sommer har kontraktudløb.
Klubben er i hvert fald ikke klar til at sende ham afsted. Ruud van Nistelrooy fortæller nemlig følgende, da han bliver spurgt ind til målmandssituationen af The Athletic-journalisten på vegne af Tipsbladet.
– Vi har en klar politik omkring vores målmandsgruppe. Så længe der ikke kommer nogen ind, kommer der ikke nogen ud, for vi har brug for dem alle.
– Det er en virkelig stærk gruppe, og vi har brug for dem alle sammen for at opfylde vores mål for resten af sæsonen. siger den hollandske manager.
Artiklen fortsætter under billedet.

God fyr at have i truppen
Spilletiden for den 27-årige dansker har bestemt ikke været stor. Udover de gange, hvor han har været sendt på udlån, har han meget kuriøst spillet flere kampe for Stoke, Rotherham, Oldham Athletic og Preston, end han har for Leicester i den tid, han har været på kontrakt hos Premier League-klubben.
Alligevel anerkendes danskeren for, at han altid leverer rigtig godt for holdet på træningsbanen.
– Han bliver beskrevet som én, der er en stor fornøjelse at have i sin trup. Han arbejder sindssygt professionelt hver eneste dag, og det er ikke det letteste i verden, når man har langt til holdet, men også noget, man skal kunne, når man er målmand, fordi der kun er én, der spiller om søndagen, siger Rob Tanner og uddyber.
– Men man skal altid stå klar i kulissen hver eneste dag, og det er han, hvilket også gør ham populær i omklædningsrummet. Han var på et tidspunkt fjerdevalg i denne sæson efter Danny Ward, men har overhalet ham igen, og det har helt sikkert været hårdt for ham.
Leicester City er lige nu akkurat over nedrykningsstregen i Premier League, hvor de har et enkelt point ned til Wolves og Ipswich, der er på den forkerte side af stregen.
Lørdag møder de Everton i et mindre bundbrag, som spilles på Goodison Park med kampstart klokken 16.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
Moukoko vækker opsigt i udlandet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
Færdig i Manchester City
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
OPTAKT
Viborg FF – AGF
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT