17 kampe på ni år og nul kampe siden 2023.
Det er de hårde tal, der beskriver Daniel Iversens ophold i Leicester City.
Som purung målmand skiftede han Esbjerg fB ud med den engelske klub, hvor han har været siden 2016.
Siden har han flere gange været udlejet til Championship, hvor han har fremvist godt målmandsspil, og han nåede også at få sit gennembrud for den tidligere engelske mesterklub, men så hentede de Mads Hermansen, der siden har sat sig tungt på posten som holdets førstekeeper.
I denne sæson kunne det så være, at den store mulighed i Premier League kom, efter Mads Hermansen i december blev skadet, men først fik Danny Ward chancen, inden han dummede sig, og derefter troede mange måske, at pilen pegede på Iversen, men i stedet er det den uprøvede Jakub Stolarczyk, der har spillet de seneste kampe for bundholdet, hvori han har imponeret, særligt i kampen mod Tottenham.
Tipsbladet har talt med journalisten på The Athletic, Rob Tanner, som gennem 16 sæsoner har dækket klubben fra nærmeste hold, om danskerens situation, der udefra set kan virke underlig, fordi han selv i foråret 2024 fortalte BBC Stoke, at han gerne ville væk den efterfølgende sommer, men intet er sket. Og danskerens seneste kamp for Leicester ligger helt tilbage i 2023.
– Daniel Iversen er fortsat i klubben, fordi man i sommer troede, at Mads Hermansen ville blive solgt til en større adresse, samtidigt med at Jakub Stolarczyk var skadet. Det, kombineret med at de ville have en relativt høj pris, gjorde det svært at sende ham afsted, forklarer han og uddyber.
– Der har været interesse for Daniel fra Championship i sommer, fordi han har imponeret flere gange på lån dertil, især da han var i Preston North End. Hans store problem i forhold til holdet lige nu er bare, at han er en dygtig klassisk keeper, men han er ikke så god med fødderne, og det har været vigtigt i Leicester i flere sæsoner. Men han er en fremragende shotstopper, og han kan få en stor karriere, hvis han skifter videre, når hans kontrakt udløber til sommer.
Selvom transfervinduet fortsat står på vid gab, kommer der formentlig ikke til at ske noget med Daniel Iversens situation, før han til sommer har kontraktudløb.
Klubben er i hvert fald ikke klar til at sende ham afsted. Ruud van Nistelrooy fortæller nemlig følgende, da han bliver spurgt ind til målmandssituationen af The Athletic-journalisten på vegne af Tipsbladet.
– Vi har en klar politik omkring vores målmandsgruppe. Så længe der ikke kommer nogen ind, kommer der ikke nogen ud, for vi har brug for dem alle.
– Det er en virkelig stærk gruppe, og vi har brug for dem alle sammen for at opfylde vores mål for resten af sæsonen. siger den hollandske manager.
Artiklen fortsætter under billedet.

God fyr at have i truppen
Spilletiden for den 27-årige dansker har bestemt ikke været stor. Udover de gange, hvor han har været sendt på udlån, har han meget kuriøst spillet flere kampe for Stoke, Rotherham, Oldham Athletic og Preston, end han har for Leicester i den tid, han har været på kontrakt hos Premier League-klubben.
Alligevel anerkendes danskeren for, at han altid leverer rigtig godt for holdet på træningsbanen.
– Han bliver beskrevet som én, der er en stor fornøjelse at have i sin trup. Han arbejder sindssygt professionelt hver eneste dag, og det er ikke det letteste i verden, når man har langt til holdet, men også noget, man skal kunne, når man er målmand, fordi der kun er én, der spiller om søndagen, siger Rob Tanner og uddyber.
– Men man skal altid stå klar i kulissen hver eneste dag, og det er han, hvilket også gør ham populær i omklædningsrummet. Han var på et tidspunkt fjerdevalg i denne sæson efter Danny Ward, men har overhalet ham igen, og det har helt sikkert været hårdt for ham.
Leicester City er lige nu akkurat over nedrykningsstregen i Premier League, hvor de har et enkelt point ned til Wolves og Ipswich, der er på den forkerte side af stregen.
Lørdag møder de Everton i et mindre bundbrag, som spilles på Goodison Park med kampstart klokken 16.
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
Aldrig set før
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
Målmand håber på Brøndby-transfer
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Julebold? Køb billetter til Premier League
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!
Chok i NFL
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
DAGENS SPILFORSLAG
Få mandagsmål i Glasgow
NYHEDER