Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Bruno Fernandes og Roy Keane er tilsyneladende ikke på god fod i disse dage.



To Manchester United-legender er havnet i en ordkrig. Nemlig Roy Keane og Bruno Fernandes. 

Roy Keane rettede således kritik af Bruno Fernandes’ udtalelser efter De Røde Djævles sejr over Nottingham Forest i næstsidste spillerunde af Premier League-sæsonen. 

Her mente den nordirske legende, at Manchester United-kaptajnen havde udtalt, at han gik efter at aflevere frem for at skyde for at nå rekorden for flest assister i en sæson i Premier League. 

– Wow. Hvordan dit mindset som fodboldspiller i kampen handle om individuel hæder? Han vinder ikke trofæer med det mindset, lød det fra Roy Keane i podcasten The Overlap, mens han også forklarede, at han var træt af “cirkusset omkring assistrekorden”.

Ifølge BBC var ordlyden i Bruno Fernandes’ interview dog en noget anden, end Roy Keane hævder.  

– Der var nok øjeblikke i dag, hvor jeg skulle afleveret frem for at skyde. Jeg er glad for assisten, men mest af alt er jeg glad for sejren og at slutte sæsonen godt af, sagde han ifølge mediet. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

‘En løgn’

Derfor går den portugisiske stjerne – der endte med at få rekorden for flest assister i en sæson med 21 styks efter en assist i sidste spillerunde – i rette med Roy Keanes kommentarer. 

– Det, jeg ikke kan lide, er, når folk lyver om ting. Jeg har altid taget imod kritik fra alle og enhver, og jeg har aldrig svaret på noget som helst.

– Folk har en mening. De synes, noget er godt, dårligt, hvad som helst. Men i dette tilfælde er det, Roy Keane sagde, en løgn. Heldigvis for mig bliver alt optaget.

– Tænk, hvis det ikke var det. Folk vil tænke: ‘Bruno er ham, der altid prøver at få en assist’. Jeg accepterer hans kritik, jeg accepterer, at han måske kan lide mig som spiller eller ej og måske kan lide mig som person eller ej.

– Men det, jeg ikke kan lide, er, at han lægger ord i munden på mig, som ikke er blevet sagt. Det er det eneste, jeg ikke kan lide, siger Bruno Fernandes ifølge The Sun i podcasten The Diary of a CEO.

Reagerer på Instagram

Roy Keane har siden lagt et billede op på Instagram, som mange engelske medier anser for at være en stikpille til Bruno Fernandes. 

Her ses et æsel brøle som en løve med teksten “For meget opmærksomhed får et æsel til at tro, at han er en løve.”

Roy Keane har dog ikke bekræftet, at det er en besked til Bruno Fernandes. 





Tung returkamp i Bayern




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Storklub jagter to danskere



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Højlund slutter sæsonen med bravour

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Hårdt angreb på DBU-boss



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Conte stopper i Napoli

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Topboss sviner Barça til

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning