Stor nedtur: Jeg lå på jorden og begyndte at græde

Anders Lindegaard havde netop fået at vide, at han var Manchester Uniteds førstemålmand, da hans verden faldt sammen om ørene på ham.



Man siger, at timing betyder alt, men få har mærket forskellen på god og dårlig timing så hårdt som Anders Lindegaard. Samme dag som han fik at vide, at han ville være førstemålmand i Manchester United, fik han en skade, der holdt ham ude i et halvt år.

Det fortæller den danske målmand i et interview med The Guardian. Her ser han blandt andet tilbage på den skæbnesvangre dag i januar 2012. Lingegaard havde spillet Uniteds tre seneste Premier League-kampe, og forud for en træning talte han med målmandstræner Eric Steele.

– Eric kom hen til mig på Carrington (træningsanlægget, red.) og sagde: “Manageren er meget tilfreds med dig. Du kommer til at spille resten af sæsonen i Premier League. David (de Gea, red.) kommer til at spille i Europa.”

– Jeg var ellevild, men til træning samme morgen skulle jeg bokse til en bold over en mannequin, og min fod sad fast, så min ankel blev vredet rundt. Jeg lå på jorden og begyndte at græde. Hele min verden faldt sammen, siger Lindegaard i Guardian-interviewet.

I stedet for at spille resten af sæsonen endte han med at sidde ude med en skade helt til sommerpausen. I den følgende sæson fik han igen chancen ad et par omgange, men ifølge Anders Lindegaard selv voldte hans fod ham stadig problemer, når han skulle sætte af og sparke til bolden.

I sidste ende genvandt han aldrig den status som førstemålmand, som han netop havde erobret, da skaden indtraf. Mens David de Gea udviklede sig til en af verdens bedste målmænd, forlod Lindegaard United i 2015.

Herefter fulgte en årrække i West Bromwich Albion, Preston North End og Burnley, inden han i 2019 landede i sin nuværende klub, Helsingborgs IF.



Spanske medier i ekstase

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Tullberg skifter fire mand

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

– De skal skille sig af med ham!

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

FC København – Sønderjyske

Randers FC – AGF

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Viborg FF – FC Midtjylland

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Trækker overskrifter i Sydkorea

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

De er klar til at købe Mohamed Salah

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Kæmpe triumf for Frank

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Stjerner sender besked til Froholdt

Danskerscoringerne væltede ind

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten