Storklub kommer til at jagte Hermansen

Mads Hermansen har imponeret i denne sæson i Premier League, og han er muligvis på radaren hos Chelsea, hvor hans tidligere manager, Enzo Maresca, mangler en sikker sidste skanse.



De er vilde med at hente spillere i Chelsea.

Efter at London-klubben blev opkøbt i 2022 af Todd Boehly, er de gået transfer-amok, som var det en teenagedreng, der havde gang i et flyvende save i Football Manager.

I denne sæson har klubben haft et helt tydeligt problem på holdet, nemlig målmandsposten, hvor spanieren Robert Sánchez ikke har imponeret, mens danske Filip Jørgensen står i skyggen og venter på sin chance. Men hvis ingen af dem bryder igennem, kommer Enzo Maresca formentlig til at hente sin gamle darling, Mads Hermansen.

– Jeg tror, at Leicester forventer, at der kommer interesse for ham til sommer. Chelsea mangler en målmand, der har Mads Hermansens niveau; det er tydeligt, hvis man ser dem spille lige for tiden. Selvom Leicester kun har holdt et clean sheet denne sæson, så var Mads Hermansen deres bedste spiller, inden han blev skadet, fortæller Leicester City-journalist på The Athletic, Rob Tanner, til Tipsbladet, inden han sætter ord på den potentielle transfer til sommer.

– Enzo Maresca kommer formentlig til at banke i bordet og sige: “Jeg vil have ham her.” De skal bruge en topkeeper, hvis de skal bevæge sig i den rigtige retning, og her tror han, at Mads kan gøre det.

Det ville ikke være første gang i historien, at en af de store drenge i Premier League – eller en hvilken som helst anden liga – nupper de gode spillere hos bundholdene. Men lige mellem Chelsea og Leicester er der en særlig transferforbindelse.

– Mads Hermansen er deres mest salgbare spiller, og de har i flere sæsoner kørt et system, hvor de sælger en stor spiller hver sommer. Kiernan Dewsbury-Hall var den seneste, og han skiftede også til Chelsea, der har et godt øje til spillerne fra Leicester, såsom N’Golo Kanté, Danny Drinkwater osv. Men jeg er overbevist om, at Mads kan blive den næste, men han bliver rigtig dyr – de vil ikke have småpenge for ham.

Mads Hermansen er muligvis i spil igen for Leicester, når de lørdag eftermiddag møder Everton, efter at han har været skadet siden december.






VM-LIVE: ‘De er ALT det, jeg hader i fodbold!’




LIVE

TransferLIVE: Superliga-transfer bekræftet

Historien taler for norsk triumf 

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Scorer vanvittig løn i Premier League

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Brasiliansk boost før Norge

Skyder stor FCM-historie ned

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Her er 1/8-finalerne ved VM

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Mexico – England

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Klapper i om stor Superliga-transfer

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen