Storklub kommer til at jagte Hermansen

Mads Hermansen har imponeret i denne sæson i Premier League, og han er muligvis på radaren hos Chelsea, hvor hans tidligere manager, Enzo Maresca, mangler en sikker sidste skanse.



De er vilde med at hente spillere i Chelsea.

Efter at London-klubben blev opkøbt i 2022 af Todd Boehly, er de gået transfer-amok, som var det en teenagedreng, der havde gang i et flyvende save i Football Manager.

I denne sæson har klubben haft et helt tydeligt problem på holdet, nemlig målmandsposten, hvor spanieren Robert Sánchez ikke har imponeret, mens danske Filip Jørgensen står i skyggen og venter på sin chance. Men hvis ingen af dem bryder igennem, kommer Enzo Maresca formentlig til at hente sin gamle darling, Mads Hermansen.

– Jeg tror, at Leicester forventer, at der kommer interesse for ham til sommer. Chelsea mangler en målmand, der har Mads Hermansens niveau; det er tydeligt, hvis man ser dem spille lige for tiden. Selvom Leicester kun har holdt et clean sheet denne sæson, så var Mads Hermansen deres bedste spiller, inden han blev skadet, fortæller Leicester City-journalist på The Athletic, Rob Tanner, til Tipsbladet, inden han sætter ord på den potentielle transfer til sommer.

– Enzo Maresca kommer formentlig til at banke i bordet og sige: “Jeg vil have ham her.” De skal bruge en topkeeper, hvis de skal bevæge sig i den rigtige retning, og her tror han, at Mads kan gøre det.

Det ville ikke være første gang i historien, at en af de store drenge i Premier League – eller en hvilken som helst anden liga – nupper de gode spillere hos bundholdene. Men lige mellem Chelsea og Leicester er der en særlig transferforbindelse.

– Mads Hermansen er deres mest salgbare spiller, og de har i flere sæsoner kørt et system, hvor de sælger en stor spiller hver sommer. Kiernan Dewsbury-Hall var den seneste, og han skiftede også til Chelsea, der har et godt øje til spillerne fra Leicester, såsom N’Golo Kanté, Danny Drinkwater osv. Men jeg er overbevist om, at Mads kan blive den næste, men han bliver rigtig dyr – de vil ikke have småpenge for ham.

Mads Hermansen er muligvis i spil igen for Leicester, når de lørdag eftermiddag møder Everton, efter at han har været skadet siden december.








LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Et markant problem for Silkeborg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Det ser sort ud for B.93

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Martin Jørgensen lander nyt job

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil