Storklub kommer til at jagte Hermansen

Mads Hermansen har imponeret i denne sæson i Premier League, og han er muligvis på radaren hos Chelsea, hvor hans tidligere manager, Enzo Maresca, mangler en sikker sidste skanse.



De er vilde med at hente spillere i Chelsea.

Efter at London-klubben blev opkøbt i 2022 af Todd Boehly, er de gået transfer-amok, som var det en teenagedreng, der havde gang i et flyvende save i Football Manager.

I denne sæson har klubben haft et helt tydeligt problem på holdet, nemlig målmandsposten, hvor spanieren Robert Sánchez ikke har imponeret, mens danske Filip Jørgensen står i skyggen og venter på sin chance. Men hvis ingen af dem bryder igennem, kommer Enzo Maresca formentlig til at hente sin gamle darling, Mads Hermansen.

– Jeg tror, at Leicester forventer, at der kommer interesse for ham til sommer. Chelsea mangler en målmand, der har Mads Hermansens niveau; det er tydeligt, hvis man ser dem spille lige for tiden. Selvom Leicester kun har holdt et clean sheet denne sæson, så var Mads Hermansen deres bedste spiller, inden han blev skadet, fortæller Leicester City-journalist på The Athletic, Rob Tanner, til Tipsbladet, inden han sætter ord på den potentielle transfer til sommer.

– Enzo Maresca kommer formentlig til at banke i bordet og sige: “Jeg vil have ham her.” De skal bruge en topkeeper, hvis de skal bevæge sig i den rigtige retning, og her tror han, at Mads kan gøre det.

Det ville ikke være første gang i historien, at en af de store drenge i Premier League – eller en hvilken som helst anden liga – nupper de gode spillere hos bundholdene. Men lige mellem Chelsea og Leicester er der en særlig transferforbindelse.

– Mads Hermansen er deres mest salgbare spiller, og de har i flere sæsoner kørt et system, hvor de sælger en stor spiller hver sommer. Kiernan Dewsbury-Hall var den seneste, og han skiftede også til Chelsea, der har et godt øje til spillerne fra Leicester, såsom N’Golo Kanté, Danny Drinkwater osv. Men jeg er overbevist om, at Mads kan blive den næste, men han bliver rigtig dyr – de vil ikke have småpenge for ham.

Mads Hermansen er muligvis i spil igen for Leicester, når de lørdag eftermiddag møder Everton, efter at han har været skadet siden december.






Brøndby spiller kamp i morgen




EKSKLUSIVT

Hjulmand-bombe: ‘Alt er kaos’

Leverkusen jubler: Vi har fulgt Hjulmand længe

Jacob Friis i strid modvind i Finland

God Eriksen-besked: ‘Han får bedre tilbud snart’

Bekymret for Vingegaard: ‘Et svaghedstegn’

Ekspert: Han er bange for det

Her er Danmarks startopstilling mod Skotland

Kasper Hjulmand er ny Leverkusen-træner



STORT INTERVIEW

FCK-boss jubler over rekordsalg: ‘Vild udvikling!’

Klar med millionløn til German Onugkha

Forførte Leverkusen med foredrag i 2021

Afsløring: Vejle Boldklub tester kæmpetalent af

Kæmpe lønforhøjelse



Mette Frederiksen holder ikke længere med Brøndby

Dokument lækket – PSG er rasende!

Undrer sig over Brian Riemers valg

Tidligere Superliga-stjerne er gratis om lidt 

Vingegaard-reaktion overrasker: Det er utroligt

Afviste gigantisk tilbud



HELT VILDT

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Vildt rygte – Jess Thorup i chokskifte? 

Her er 6 bud på en ny Lyngby-træner

Skifte til storklub gik i vasken

Hjulmand beskrives som ‘et risikabelt valg’

Afsløring: Harder tjener styrtende i Leipzig

Minimal interesse for ny Brøndby-stjerne

Ændrer i truppen

Vild bedrift

Danmark møder vidunderbarn: 200 mål på én sæson

Ramt af sygdom – nu der nyt om Isaksen

FAKTA: Danmark har stort overtag mod Grækenland

Tidligere Brøndby-flop frosset ud – på vej hertil



TRANSFER

– Dansk stjerne kunne have tredoblet sin løn

Klar besked: ‘De tager fejl’

‘De gider jo ikke dømme mere, når der er VAR’

Jagter Premier League-stjerne

Nu er Danmark IKKE favoritter

Han er Hjulmands rival til jobbet i Leverkusen

Her er Conrad Harders løn i RB Leipzig

Jubler over vilde transfers

Fantastisk nyt for Roony Bardghji

Superstjerne på vej til Tottenham?

Sammenlignet med legende

Høje temperaturer venter Danmark i Athen

Bizart uheld – syet i ansigtet

Froholdt får ros og jagter startplads

Carlos Alcaraz vinder US Open

Kroatien dominerer Balkanderby

Spanien sprudler – Tyskland rejser sig

Brian Riemer imponeret: ‘Virkelig stærk offensiv’

I fremskredne forhandlinger med Kasper Hjulmand

Brian Riemer: ‘Det er en stjerne i svøb’

Sønderjyske-transfers: Kan blive en kæmpe profil

Memphis Depay slår målrekord

Magisk sejr – scorer 6,5 millioner kroner