Storklub kommer til at jagte Hermansen

Mads Hermansen har imponeret i denne sæson i Premier League, og han er muligvis på radaren hos Chelsea, hvor hans tidligere manager, Enzo Maresca, mangler en sikker sidste skanse.



De er vilde med at hente spillere i Chelsea.

Efter at London-klubben blev opkøbt i 2022 af Todd Boehly, er de gået transfer-amok, som var det en teenagedreng, der havde gang i et flyvende save i Football Manager.

I denne sæson har klubben haft et helt tydeligt problem på holdet, nemlig målmandsposten, hvor spanieren Robert Sánchez ikke har imponeret, mens danske Filip Jørgensen står i skyggen og venter på sin chance. Men hvis ingen af dem bryder igennem, kommer Enzo Maresca formentlig til at hente sin gamle darling, Mads Hermansen.

– Jeg tror, at Leicester forventer, at der kommer interesse for ham til sommer. Chelsea mangler en målmand, der har Mads Hermansens niveau; det er tydeligt, hvis man ser dem spille lige for tiden. Selvom Leicester kun har holdt et clean sheet denne sæson, så var Mads Hermansen deres bedste spiller, inden han blev skadet, fortæller Leicester City-journalist på The Athletic, Rob Tanner, til Tipsbladet, inden han sætter ord på den potentielle transfer til sommer.

– Enzo Maresca kommer formentlig til at banke i bordet og sige: “Jeg vil have ham her.” De skal bruge en topkeeper, hvis de skal bevæge sig i den rigtige retning, og her tror han, at Mads kan gøre det.

Det ville ikke være første gang i historien, at en af de store drenge i Premier League – eller en hvilken som helst anden liga – nupper de gode spillere hos bundholdene. Men lige mellem Chelsea og Leicester er der en særlig transferforbindelse.

– Mads Hermansen er deres mest salgbare spiller, og de har i flere sæsoner kørt et system, hvor de sælger en stor spiller hver sommer. Kiernan Dewsbury-Hall var den seneste, og han skiftede også til Chelsea, der har et godt øje til spillerne fra Leicester, såsom N’Golo Kanté, Danny Drinkwater osv. Men jeg er overbevist om, at Mads kan blive den næste, men han bliver rigtig dyr – de vil ikke have småpenge for ham.

Mads Hermansen er muligvis i spil igen for Leicester, når de lørdag eftermiddag møder Everton, efter at han har været skadet siden december.






LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

To danske klubber jagter formstærk angriber

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Afsløring: Randers køber ny angriber

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Viaplay deler stor nyhed

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Klubber holder øje med AaB-profil

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Hemmelig samtale med storklub

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Rekordtransfer?

Mere aktivitet på vej i FC København

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer