Stort problem for Thomas Frank

Brentford har svært ved at vinde fodboldkampe, når Christian Nørgaard ikke spiller, hvilket kan vise sig at være et problem, da han nu er blevet ramt af en hjernerystelse.



Fredag bankede de Leicester City med 4-0.

Kampen var en opvisning, hvor Mikkel Damsgaard endnu en gang brillierede med fantastisk spil, der også førte til flere scoringer for Brentford. Han var dog ikke den eneste dansker, der var i strålende fredags-humør; også Christian Nørgaard markerede sig med en hovedstødsscoring.

Desværre var det ikke sidste gang, at hans hoved fik en hovedrolle i opgøret. Den danske kaptajn blev nemlig i en duel med Woyo Coulibaly jernet i jorden, hvilket betød, at han i pausen måtte lade sig udskifte.

Efterfølgende er det kommet frem, at Christian Nørgaard sidder ude af onsdagens møde med Everton på grund af en hjernerystelse. Det fortæller Thomas Frank forud for kampen.

– Han er ude med en hjernerystelse. Han havde det fint inde på banen, men det blev lidt værre i pausen, så vi måtte desværre tage ham ud.

Dermed er det endnu en mand Thomas Frank kan notere sig på listen over skadet spillere. Brentford står nemlig nu og mangler intet mindre end otte spillere fra deres førsteholdstrup, der ikke er spilbare på grund af skader.

Det helt store problem er, at Christian Nørgaard i denne sæson har været fraværende i syv kampe for London-klubben. I de kampe har man kun vundet én enkelt, og det var mod Colchester United fra League 2 i EFL-cuppen.

De gange, hvor den tidligere Brøndby-spiller ikke har været på banen mod modstandere fra Premier League, har de tabt tre ud af fire gange. Så spørgsmålet er, hvordan det ender med at gå mod Everton, der er kommet ind i en glimrende periode, efter trænerlegenden David Moyes har sat sig på deres trænerbænk igen.

Udover Christian Nørgaard er det profiler som Sepp van den Berg og Rico Henry, der blandt andet sidder ude.

Opgøret mod Everton spilles onsdag aften klokken 20.30.





Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Barcelona – Real Madrid

Yuito Suzuki deler gode nyheder



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Viborg FF – Sønderjyske

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Køber snart Brøndby-angriber

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Wolfsburg – Bayern

Manchester City – Brentford



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Medie: Køber Højlund for 330 millioner