Stort problem for Thomas Frank

Brentford har svært ved at vinde fodboldkampe, når Christian Nørgaard ikke spiller, hvilket kan vise sig at være et problem, da han nu er blevet ramt af en hjernerystelse.



Fredag bankede de Leicester City med 4-0.

Kampen var en opvisning, hvor Mikkel Damsgaard endnu en gang brillierede med fantastisk spil, der også førte til flere scoringer for Brentford. Han var dog ikke den eneste dansker, der var i strålende fredags-humør; også Christian Nørgaard markerede sig med en hovedstødsscoring.

Desværre var det ikke sidste gang, at hans hoved fik en hovedrolle i opgøret. Den danske kaptajn blev nemlig i en duel med Woyo Coulibaly jernet i jorden, hvilket betød, at han i pausen måtte lade sig udskifte.

Efterfølgende er det kommet frem, at Christian Nørgaard sidder ude af onsdagens møde med Everton på grund af en hjernerystelse. Det fortæller Thomas Frank forud for kampen.

– Han er ude med en hjernerystelse. Han havde det fint inde på banen, men det blev lidt værre i pausen, så vi måtte desværre tage ham ud.

Dermed er det endnu en mand Thomas Frank kan notere sig på listen over skadet spillere. Brentford står nemlig nu og mangler intet mindre end otte spillere fra deres førsteholdstrup, der ikke er spilbare på grund af skader.

Det helt store problem er, at Christian Nørgaard i denne sæson har været fraværende i syv kampe for London-klubben. I de kampe har man kun vundet én enkelt, og det var mod Colchester United fra League 2 i EFL-cuppen.

De gange, hvor den tidligere Brøndby-spiller ikke har været på banen mod modstandere fra Premier League, har de tabt tre ud af fire gange. Så spørgsmålet er, hvordan det ender med at gå mod Everton, der er kommet ind i en glimrende periode, efter trænerlegenden David Moyes har sat sig på deres trænerbænk igen.

Udover Christian Nørgaard er det profiler som Sepp van den Berg og Rico Henry, der blandt andet sidder ude.

Opgøret mod Everton spilles onsdag aften klokken 20.30.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

I dialog med Steve Cooper

Sunderland jagter dansk guldfugl

Heroisk målmand sikrer point til Curacao

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Jens Stage-skifte i fare

Marcondes afviser tilbud, men…

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Dame N’Doye scorer nyt job

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Interessant melding om VM-profil

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere Superliga-kamp rykkes

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr