Stort problem for Thomas Frank

Brentford har svært ved at vinde fodboldkampe, når Christian Nørgaard ikke spiller, hvilket kan vise sig at være et problem, da han nu er blevet ramt af en hjernerystelse.



Fredag bankede de Leicester City med 4-0.

Kampen var en opvisning, hvor Mikkel Damsgaard endnu en gang brillierede med fantastisk spil, der også førte til flere scoringer for Brentford. Han var dog ikke den eneste dansker, der var i strålende fredags-humør; også Christian Nørgaard markerede sig med en hovedstødsscoring.

Desværre var det ikke sidste gang, at hans hoved fik en hovedrolle i opgøret. Den danske kaptajn blev nemlig i en duel med Woyo Coulibaly jernet i jorden, hvilket betød, at han i pausen måtte lade sig udskifte.

Efterfølgende er det kommet frem, at Christian Nørgaard sidder ude af onsdagens møde med Everton på grund af en hjernerystelse. Det fortæller Thomas Frank forud for kampen.

– Han er ude med en hjernerystelse. Han havde det fint inde på banen, men det blev lidt værre i pausen, så vi måtte desværre tage ham ud.

Dermed er det endnu en mand Thomas Frank kan notere sig på listen over skadet spillere. Brentford står nemlig nu og mangler intet mindre end otte spillere fra deres førsteholdstrup, der ikke er spilbare på grund af skader.

Det helt store problem er, at Christian Nørgaard i denne sæson har været fraværende i syv kampe for London-klubben. I de kampe har man kun vundet én enkelt, og det var mod Colchester United fra League 2 i EFL-cuppen.

De gange, hvor den tidligere Brøndby-spiller ikke har været på banen mod modstandere fra Premier League, har de tabt tre ud af fire gange. Så spørgsmålet er, hvordan det ender med at gå mod Everton, der er kommet ind i en glimrende periode, efter trænerlegenden David Moyes har sat sig på deres trænerbænk igen.

Udover Christian Nørgaard er det profiler som Sepp van den Berg og Rico Henry, der blandt andet sidder ude.

Opgøret mod Everton spilles onsdag aften klokken 20.30.





LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

De jagter Henrik Meister

Monsterbud på vej

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Brasiliansk VM-mavepuster

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden