Arsenal tabte lørdag eftermiddag terræn i toppen af Premier League.
Ude tabte Mikel Artetas udvalgte 0-1 til Newcastle efter en tidlig træffer af den svenske landsholdsangriber Alexander Isak på hovedstød.
Det var tredje ligakamp i træk, at Arsenal gik fra banen uden tre point, og London-klubben er henholdsvis fire og fem point efter Liverpool og Manchester City, inden rivalerne har været i aktion i denne runde.
Lige så slemt som pointtabet var Arsenals uinspirerede præstation.
Newcastle lykkedes med god organisation i lange perioder i høj grad med at tage tempoet ud af gæsternes normalt meget kvikke spil, og det gav en i perioder låst affære uden mange chancer.
Hvert mandskab havde én stor i første halvleg, og hjemmeholdet lynede på sit meget veludførte angreb efter 12 minutter.
Anthony Gordon modtog bolden på højrekanten og slog med det samme et tidligt og sylespidst indlæg, som svenske Isak pandede ind bag David Raya til 1-0.
Arsenal skulle bruge et hjørnespark efter en lille halv time til at blive farlig for alvor. Newcastle-keeper Nick Pope gik forkert af bolden, men backen Lewis Hall blokerede bravt spanske Mikel Merinos forsøg fra klos hold.
I anden halvleg overlod værterne bolden til Arsenal og fokuserede for det meste på at forsvare sig, og det lignede længe en smal sag mod et udehold, som ikke havde tempo i bolden eller særligt mange offensive løb.
I overtiden kom alligevel en stor mulighed, men midtbanedynamo Declan Rice mistimede sit hovedstød efter et indlæg, og Arsenal endte på sølle ét forsøg inden for målrammen i hele opgøret.
For Newcastle var sejren den første i seks ligakampe, og holdet kravler foreløbigt op på ottendepladsen.
/ritzau/
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Magiske Messi slår til igen
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
NYHEDER