Svensker nedlægger uinspireret Arsenal-hold

Alexander Isak var mand for den eneste scoring i Newcastles sejr over tamme Arsenal.



Arsenal tabte lørdag eftermiddag terræn i toppen af Premier League.

Ude tabte Mikel Artetas udvalgte 0-1 til Newcastle efter en tidlig træffer af den svenske landsholdsangriber Alexander Isak på hovedstød.

Det var tredje ligakamp i træk, at Arsenal gik fra banen uden tre point, og London-klubben er henholdsvis fire og fem point efter Liverpool og Manchester City, inden rivalerne har været i aktion i denne runde.

Lige så slemt som pointtabet var Arsenals uinspirerede præstation.

Newcastle lykkedes med god organisation i lange perioder i høj grad med at tage tempoet ud af gæsternes normalt meget kvikke spil, og det gav en i perioder låst affære uden mange chancer.

Hvert mandskab havde én stor i første halvleg, og hjemmeholdet lynede på sit meget veludførte angreb efter 12 minutter.

Anthony Gordon modtog bolden på højrekanten og slog med det samme et tidligt og sylespidst indlæg, som svenske Isak pandede ind bag David Raya til 1-0.

Arsenal skulle bruge et hjørnespark efter en lille halv time til at blive farlig for alvor. Newcastle-keeper Nick Pope gik forkert af bolden, men backen Lewis Hall blokerede bravt spanske Mikel Merinos forsøg fra klos hold.

I anden halvleg overlod værterne bolden til Arsenal og fokuserede for det meste på at forsvare sig, og det lignede længe en smal sag mod et udehold, som ikke havde tempo i bolden eller særligt mange offensive løb.

I overtiden kom alligevel en stor mulighed, men midtbanedynamo Declan Rice mistimede sit hovedstød efter et indlæg, og Arsenal endte på sølle ét forsøg inden for målrammen i hele opgøret.

For Newcastle var sejren den første i seks ligakampe, og holdet kravler foreløbigt op på ottendepladsen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Tyskland – Paraguay

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Sydafrika – Canada

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Stopper efter VM-nedtur

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen