Svensker nedlægger uinspireret Arsenal-hold

Alexander Isak var mand for den eneste scoring i Newcastles sejr over tamme Arsenal.



Arsenal tabte lørdag eftermiddag terræn i toppen af Premier League.

Ude tabte Mikel Artetas udvalgte 0-1 til Newcastle efter en tidlig træffer af den svenske landsholdsangriber Alexander Isak på hovedstød.

Det var tredje ligakamp i træk, at Arsenal gik fra banen uden tre point, og London-klubben er henholdsvis fire og fem point efter Liverpool og Manchester City, inden rivalerne har været i aktion i denne runde.

Lige så slemt som pointtabet var Arsenals uinspirerede præstation.

Newcastle lykkedes med god organisation i lange perioder i høj grad med at tage tempoet ud af gæsternes normalt meget kvikke spil, og det gav en i perioder låst affære uden mange chancer.

Hvert mandskab havde én stor i første halvleg, og hjemmeholdet lynede på sit meget veludførte angreb efter 12 minutter.

Anthony Gordon modtog bolden på højrekanten og slog med det samme et tidligt og sylespidst indlæg, som svenske Isak pandede ind bag David Raya til 1-0.

Arsenal skulle bruge et hjørnespark efter en lille halv time til at blive farlig for alvor. Newcastle-keeper Nick Pope gik forkert af bolden, men backen Lewis Hall blokerede bravt spanske Mikel Merinos forsøg fra klos hold.

I anden halvleg overlod værterne bolden til Arsenal og fokuserede for det meste på at forsvare sig, og det lignede længe en smal sag mod et udehold, som ikke havde tempo i bolden eller særligt mange offensive løb.

I overtiden kom alligevel en stor mulighed, men midtbanedynamo Declan Rice mistimede sit hovedstød efter et indlæg, og Arsenal endte på sølle ét forsøg inden for målrammen i hele opgøret.

For Newcastle var sejren den første i seks ligakampe, og holdet kravler foreløbigt op på ottendepladsen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Dansk træner vinder stor pris

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: Færdig i Silkeborg

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Premier League-klub går all-in