Arsenal tabte lørdag eftermiddag terræn i toppen af Premier League.
Ude tabte Mikel Artetas udvalgte 0-1 til Newcastle efter en tidlig træffer af den svenske landsholdsangriber Alexander Isak på hovedstød.
Det var tredje ligakamp i træk, at Arsenal gik fra banen uden tre point, og London-klubben er henholdsvis fire og fem point efter Liverpool og Manchester City, inden rivalerne har været i aktion i denne runde.
Lige så slemt som pointtabet var Arsenals uinspirerede præstation.
Newcastle lykkedes med god organisation i lange perioder i høj grad med at tage tempoet ud af gæsternes normalt meget kvikke spil, og det gav en i perioder låst affære uden mange chancer.
Hvert mandskab havde én stor i første halvleg, og hjemmeholdet lynede på sit meget veludførte angreb efter 12 minutter.
Anthony Gordon modtog bolden på højrekanten og slog med det samme et tidligt og sylespidst indlæg, som svenske Isak pandede ind bag David Raya til 1-0.
Arsenal skulle bruge et hjørnespark efter en lille halv time til at blive farlig for alvor. Newcastle-keeper Nick Pope gik forkert af bolden, men backen Lewis Hall blokerede bravt spanske Mikel Merinos forsøg fra klos hold.
I anden halvleg overlod værterne bolden til Arsenal og fokuserede for det meste på at forsvare sig, og det lignede længe en smal sag mod et udehold, som ikke havde tempo i bolden eller særligt mange offensive løb.
I overtiden kom alligevel en stor mulighed, men midtbanedynamo Declan Rice mistimede sit hovedstød efter et indlæg, og Arsenal endte på sølle ét forsøg inden for målrammen i hele opgøret.
For Newcastle var sejren den første i seks ligakampe, og holdet kravler foreløbigt op på ottendepladsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
De 10 største stjerner, der misser VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
EKSKLUSIVT