• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

Taler med træneren: Vil have Dolberg til England

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Den danske landsholdsforsvarer har et rigtig godt forhold til Kasper Dolberg, som han gerne ser i Premier League. Han har sågar snakket med sin træner om angriberen.

Kasper Dolberg har i de seneste sæsoner haft svært ved for alvor at åbne målkontoen i OGC Nice. Flere coronatilfælde, diabetes og senest kritik fra egen træner har fjernet fokus fra spillet på banen.

Blot syv mål har Dolberg scoret i denne sæson, hvor angriberen har været bænket i klubbens seneste tre kampe efter sin startplads i pokalfinalenederlaget til Nantes. Spørgsmålet er, om det trækker op til et klubskifte for angriberen?

Kasper Dolberg har således i løbet af foråret skiftet agent, hvilket ofte er noget man gør, hvis man har planer om et kommende skifte.

- Jeg er åben for det meste. Jeg har det godt i Nice, så det er ikke sådan, at jeg for alt i verden skal væk. Jeg har været der i tre år nu og har haft det godt, så det er ikke noget, man bare lige smutter fra. Det skal være rigtigt, hvis det skal ske, siger Kasper Dolberg.

Hans danske landsholdskollega Joachim Andersen kan alligevel afsløre en smule mere, om de muligheder han har præsenteret for Kasper Dolberg.

- Jeg har sagt til ham, at han skal komme til os [Crystal Palace, red.]. Så må vi se, hvad der sker. Men jeg håber det i hvert fald, siger Joachim Andersen til Tipsbladet ved onsdagens landsholdssamling, inden han fortæller, at han også har snakket med klubbens manager Patrick Vieira om angriberen.

- Vi har snakket sammen om Kasper. De havde også et meget godt forhold i Nice, siger han kortfattet, uden at ville komme ind på, hvad de nøjagtigt har talt om.

Crystal Palace-chefen og Kasper Dolberg har en fælles fortid i OGC Nice. Det var også den tidligere Arsenal-legende, der hentede angriberen fra AFC Ajax til den franske sydkyst i 2019.

Den dansk-franske forbindelse er der allerede, og så må Joachim Andersen fortsætte med at presse på, for at få sin gode ven til Premier League.

- Jeg har kendt Kasper nogle år efterhånden, og han er en super, super fyr. En af mine rigtig gode venner. Jeg var på Mallorca her i sidste uge, hvor han også var der. Vi var ude at få en middag, og han er bare dejlig at være sammen med både på og udenfor banen, siger han.

Kasper Dolberg har været i Nice siden 2019, hvor han har scoret 24 mål i knap 100 kampe. Hans kontrakt løber frem til 2024. Joachim Andersen skiftede til Crystal Palace sidste sommer, hvor han siden har nydt en af karrierens bedste sæsoner.