Kasper Dolberg har i de seneste sæsoner haft svært ved for alvor at åbne målkontoen i OGC Nice. Flere coronatilfælde, diabetes og senest kritik fra egen træner har fjernet fokus fra spillet på banen.
Blot syv mål har Dolberg scoret i denne sæson, hvor angriberen har været bænket i klubbens seneste tre kampe efter sin startplads i pokalfinalenederlaget til Nantes. Spørgsmålet er, om det trækker op til et klubskifte for angriberen?
Kasper Dolberg har således i løbet af foråret skiftet agent, hvilket ofte er noget man gør, hvis man har planer om et kommende skifte.
– Jeg er åben for det meste. Jeg har det godt i Nice, så det er ikke sådan, at jeg for alt i verden skal væk. Jeg har været der i tre år nu og har haft det godt, så det er ikke noget, man bare lige smutter fra. Det skal være rigtigt, hvis det skal ske, siger Kasper Dolberg.
Hans danske landsholdskollega Joachim Andersen kan alligevel afsløre en smule mere, om de muligheder han har præsenteret for Kasper Dolberg.
– Jeg har sagt til ham, at han skal komme til os [Crystal Palace, red.]. Så må vi se, hvad der sker. Men jeg håber det i hvert fald, siger Joachim Andersen til Tipsbladet ved onsdagens landsholdssamling, inden han fortæller, at han også har snakket med klubbens manager Patrick Vieira om angriberen.
– Vi har snakket sammen om Kasper. De havde også et meget godt forhold i Nice, siger han kortfattet, uden at ville komme ind på, hvad de nøjagtigt har talt om.
Crystal Palace-chefen og Kasper Dolberg har en fælles fortid i OGC Nice. Det var også den tidligere Arsenal-legende, der hentede angriberen fra AFC Ajax til den franske sydkyst i 2019.
Den dansk-franske forbindelse er der allerede, og så må Joachim Andersen fortsætte med at presse på, for at få sin gode ven til Premier League.
– Jeg har kendt Kasper nogle år efterhånden, og han er en super, super fyr. En af mine rigtig gode venner. Jeg var på Mallorca her i sidste uge, hvor han også var der. Vi var ude at få en middag, og han er bare dejlig at være sammen med både på og udenfor banen, siger han.
Kasper Dolberg har været i Nice siden 2019, hvor han har scoret 24 mål i knap 100 kampe. Hans kontrakt løber frem til 2024. Joachim Andersen skiftede til Crystal Palace sidste sommer, hvor han siden har nydt en af karrierens bedste sæsoner.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Knuser transferrekord
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
VM-spiller alvorligt skadet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Medier jubler over USA’s nedtur
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Liam Rosenior tager til Paris
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED