,

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Lecce-præsident taler om salget af Patrick Dorgu til Manchester United og indkøbet af Morten Hjulmand.



Han var en stor profil for Lecce, og den italienske klub havde håbet på at vente til sommeren 2025 med at sælge den danske wing back, der også kan spille på kanterne.

Men da Manchester United blev ved med at hæve buddet på den danske landsholdsspiller, måtte Lecce-ledelsen til sidst give fortabt og sælge danskeren.

Og her et år senere ærgrer det stadig Lecce-præsident Saverio Sticchi Damiani, der dog glæder sig over den succes, som danskeren har haft.

– Det gjorde ondt (at sælge), fordi jeg modsagde mig selv. Jeg troede helt klart på, at vi ikke skulle sælge nogen i januar, men vi forventede ikke, at Manchester United ville hæve deres bud. Vi var også overraskede over, at den engelske klubs manglende vilje til at skubbe en transfer til sommer. I Italien var der budt 20 millioner euro (150 millioner kroner, red.), men det afviste vi.

– Den svier stadig, fordi jeg modsagde mine egne ord såvel som Pantaleo Corvinos (fodbolddirektør), selv om det var i god tro, vi sagde det.

– Men vi var i en god situation, for vi havde Pierotti, der var klar. Det var ret paradoksalt, for Dorgu kunne erstattes, til trods for hans store værdi, siger Saverio Sticchi Damiani til Tuttosport.

Lecces præsident hylder også fodbolddirektør Pantaleo Corvino for at have fundet og hentet Morten Hjulmand, der kostede lidt mere end en million danske kroner at hente i Admira Wacker.

– Hjulmand var Corvinos intuition. Kun en visionær som ham kunne have se de kvaliteter. Han spillede ikke i Østrig, og han var kaptajn hos os som 21-årig.

– Han har en unaturlig stærk intelligens. Jeg ville anbefale ham til alle klubber, siger Damiani, der fortæller lidt mere om transferen for Morten Hjulmand:

– Fodbolddirektøren ser masser af video. Så finder han profiler med kvaliteter, som andre ikke har set – ellers kan man ikke hente Hjulmand for 150.000 euro (svarende til 1,1 million kroner, red.). Han ser noget, andre ikke kan se.

Mens Patrick Dorgu spiller i Manchester United, er Morten Hjulmand at finde i Sporting CP og har ifølge Transfermarkt en værdi på 50 millioner euro – godt 375 millioner kroner.







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

José Mourinho klarmelder dansker

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

– Det er en gigantisk fiasko

Chido Obi var ustyrlig

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

OB – FC Midtjylland

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

AGF dummer sig mod Fredericia