Ten Hag spillede rolle i Vingegaards Tour-triumf

Team Jumbo-Visma lagde en særdeles succesfuld taktik i det netop overståede Tour de France, hvor Jonas Vingegaard endte med den gule trøje i Paris. Og den danske cykelrytters hold rådførte sig faktisk med en anerkendt taktiker fra en helt anden sportsgren, nemlig Manchester United-cheftræneren Erik ten Hag.



Jonas Vingegaard har denne sommer skrevet et af de største kapitler i dansk sportshistorie, da den danske cykelrytter vandt Tour de France foran forhåndsfavoritten Tadej Pogacar. 

Vingegaard blev hjulpet godt på vej af sine holdkammerater på Team Jumbo-Visma, og nu viser det sig, at den danske Tour de France-vinder faktisk kan sende en venlig tanke til Manchester United-cheftræner Erik ten Hag. 

I et interview med det hollandske medie NOS har Team Jumbo-Visma-sportsdirektør Merijn Zeeman således afsløret, at han ved flere lejligheder har talt med Christian Eriksens nye chef for at få inspiration til de taktiske forberedelser. 

– En, der har hjulpet mig meget, er Erik ten Hag. En person fra en helt anden sportsgren, men jeg ønskede at lære af ham: Hvordan når man frem til en taktik? Hvad er essensen af den sport, du arbejder med? Hvilke overvejelser gør man sig, før man laver sin game plan? Det har jeg haft muligheden for at tale med ham om en håndfuld gange, lyder det således fra Merijn Zeeman. 

I interviewet peger Zeeman på, at man ikke kan forvente et nyt resultat, hvis man genbruger den samme taktik. Derfor handlede det om at analysere sig frem til, hvad der var Tadej Pogacars svaghed. Zeeman satte sig derfor ned med en række andre holdledere, hvor de forskellige taktiske muligheder blev vendt. 

– Med fremragende talenter som Wout van Aert, Primoz Roglic, Jonas Vingegaard og Steven Kruijswijk har man muligheden for at lægge forskellige taktikker. Ligesom gode fodboldtrænere har gode fodboldspillere til rådighed, som de kan vinde kampe med, kan vi også lægge forskellige planer, fordi vi har gode ryttere til rådighed. 

Zeeman og kompagni begyndte derfor at analysere en masse data og tidligere cykelløb, og derudover lyttede man også til en podcast, hvor Pogacar talte om sine svagheder. Herefter var konklusionen, at man kunne bringe Pogacar i problemer, hvis man kunne få sloveneren til at brænde en masse energi af inden en lang og opslidende stigning, idet Pogacar er bedre på de kortere stigninger, hvor han er mere eksplosiv.

På etapen til Col du Granon skiftedes Vingegaard og holdkammeraten Primoz Roglic derfor til at angribe Pogacar, der derfor ikke kunne følge med, da Vingegaard senere på dagen angreb på etapens sidste stigning, hvor danskeren tog flere minutter på den slovenske rytter.

Læs også: Jonas Vingegaard: Denne fodboldklub er jeg fan af

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Sønderjyske – OB

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

FC København – Randers FC

Vejle Boldklub – AGF



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

FC Midtjylland – Brøndby IF

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Voldsomt skænderi i FC København

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Chokpris på Victor Froholdt

FC Fredericia – Silkeborg IF

Henter kæmpe Superliga-flop

Viborg FF – FC Nordsjælland

I chok: ‘Tragikomisk’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Fælder dom over FCK: 27,2%

Traditionsklub henter Stephen Odey

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Tilbage efter regelbrud

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Lamine Yamal med karrierens første