Ten Hag spillede rolle i Vingegaards Tour-triumf

Team Jumbo-Visma lagde en særdeles succesfuld taktik i det netop overståede Tour de France, hvor Jonas Vingegaard endte med den gule trøje i Paris. Og den danske cykelrytters hold rådførte sig faktisk med en anerkendt taktiker fra en helt anden sportsgren, nemlig Manchester United-cheftræneren Erik ten Hag.



Jonas Vingegaard har denne sommer skrevet et af de største kapitler i dansk sportshistorie, da den danske cykelrytter vandt Tour de France foran forhåndsfavoritten Tadej Pogacar. 

Vingegaard blev hjulpet godt på vej af sine holdkammerater på Team Jumbo-Visma, og nu viser det sig, at den danske Tour de France-vinder faktisk kan sende en venlig tanke til Manchester United-cheftræner Erik ten Hag. 

I et interview med det hollandske medie NOS har Team Jumbo-Visma-sportsdirektør Merijn Zeeman således afsløret, at han ved flere lejligheder har talt med Christian Eriksens nye chef for at få inspiration til de taktiske forberedelser. 

– En, der har hjulpet mig meget, er Erik ten Hag. En person fra en helt anden sportsgren, men jeg ønskede at lære af ham: Hvordan når man frem til en taktik? Hvad er essensen af den sport, du arbejder med? Hvilke overvejelser gør man sig, før man laver sin game plan? Det har jeg haft muligheden for at tale med ham om en håndfuld gange, lyder det således fra Merijn Zeeman. 

I interviewet peger Zeeman på, at man ikke kan forvente et nyt resultat, hvis man genbruger den samme taktik. Derfor handlede det om at analysere sig frem til, hvad der var Tadej Pogacars svaghed. Zeeman satte sig derfor ned med en række andre holdledere, hvor de forskellige taktiske muligheder blev vendt. 

– Med fremragende talenter som Wout van Aert, Primoz Roglic, Jonas Vingegaard og Steven Kruijswijk har man muligheden for at lægge forskellige taktikker. Ligesom gode fodboldtrænere har gode fodboldspillere til rådighed, som de kan vinde kampe med, kan vi også lægge forskellige planer, fordi vi har gode ryttere til rådighed. 

Zeeman og kompagni begyndte derfor at analysere en masse data og tidligere cykelløb, og derudover lyttede man også til en podcast, hvor Pogacar talte om sine svagheder. Herefter var konklusionen, at man kunne bringe Pogacar i problemer, hvis man kunne få sloveneren til at brænde en masse energi af inden en lang og opslidende stigning, idet Pogacar er bedre på de kortere stigninger, hvor han er mere eksplosiv.

På etapen til Col du Granon skiftedes Vingegaard og holdkammeraten Primoz Roglic derfor til at angribe Pogacar, der derfor ikke kunne følge med, da Vingegaard senere på dagen angreb på etapens sidste stigning, hvor danskeren tog flere minutter på den slovenske rytter.

Læs også: Jonas Vingegaard: Denne fodboldklub er jeg fan af

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.



Liverpool ydmyget

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Bo Svensson favorit til stort job 

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

FC København – Brøndby IF

Kongesæson – de køber Pep Biel

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Kæmpe nedtur for AaB

Superliga-legende stråler som 41-årig

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Her er Kamil Wilczek i dag

I svime over German Onugkha

Randers FC – OB

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

– Agger og Kahlenberg var specielt

– Den her sidder dybt i sjælen

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Lyngby går alene i front

AGF tilbage på førstepladsen

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Superstjerne er tilbage for Barcelona