Jonas Vingegaard har denne sommer skrevet et af de største kapitler i dansk sportshistorie, da den danske cykelrytter vandt Tour de France foran forhåndsfavoritten Tadej Pogacar.
Vingegaard blev hjulpet godt på vej af sine holdkammerater på Team Jumbo-Visma, og nu viser det sig, at den danske Tour de France-vinder faktisk kan sende en venlig tanke til Manchester United-cheftræner Erik ten Hag.
I et interview med det hollandske medie NOS har Team Jumbo-Visma-sportsdirektør Merijn Zeeman således afsløret, at han ved flere lejligheder har talt med Christian Eriksens nye chef for at få inspiration til de taktiske forberedelser.
– En, der har hjulpet mig meget, er Erik ten Hag. En person fra en helt anden sportsgren, men jeg ønskede at lære af ham: Hvordan når man frem til en taktik? Hvad er essensen af den sport, du arbejder med? Hvilke overvejelser gør man sig, før man laver sin game plan? Det har jeg haft muligheden for at tale med ham om en håndfuld gange, lyder det således fra Merijn Zeeman.
I interviewet peger Zeeman på, at man ikke kan forvente et nyt resultat, hvis man genbruger den samme taktik. Derfor handlede det om at analysere sig frem til, hvad der var Tadej Pogacars svaghed. Zeeman satte sig derfor ned med en række andre holdledere, hvor de forskellige taktiske muligheder blev vendt.
– Med fremragende talenter som Wout van Aert, Primoz Roglic, Jonas Vingegaard og Steven Kruijswijk har man muligheden for at lægge forskellige taktikker. Ligesom gode fodboldtrænere har gode fodboldspillere til rådighed, som de kan vinde kampe med, kan vi også lægge forskellige planer, fordi vi har gode ryttere til rådighed.
Zeeman og kompagni begyndte derfor at analysere en masse data og tidligere cykelløb, og derudover lyttede man også til en podcast, hvor Pogacar talte om sine svagheder. Herefter var konklusionen, at man kunne bringe Pogacar i problemer, hvis man kunne få sloveneren til at brænde en masse energi af inden en lang og opslidende stigning, idet Pogacar er bedre på de kortere stigninger, hvor han er mere eksplosiv.
På etapen til Col du Granon skiftedes Vingegaard og holdkammeraten Primoz Roglic derfor til at angribe Pogacar, der derfor ikke kunne følge med, da Vingegaard senere på dagen angreb på etapens sidste stigning, hvor danskeren tog flere minutter på den slovenske rytter.
Læs også: Jonas Vingegaard: Denne fodboldklub er jeg fan af
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
LIVE: Har aldrig dømt Danmark før
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
AVIS
Klar på chokskifte
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Vild stime før Danmark-brag
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Stor profil glad for Brøndby
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Ser I med, Brøndby?
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Sendt hjem fra FC København-træning
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED