Ten Hag spillede rolle i Vingegaards Tour-triumf

Team Jumbo-Visma lagde en særdeles succesfuld taktik i det netop overståede Tour de France, hvor Jonas Vingegaard endte med den gule trøje i Paris. Og den danske cykelrytters hold rådførte sig faktisk med en anerkendt taktiker fra en helt anden sportsgren, nemlig Manchester United-cheftræneren Erik ten Hag.



Jonas Vingegaard har denne sommer skrevet et af de største kapitler i dansk sportshistorie, da den danske cykelrytter vandt Tour de France foran forhåndsfavoritten Tadej Pogacar. 

Vingegaard blev hjulpet godt på vej af sine holdkammerater på Team Jumbo-Visma, og nu viser det sig, at den danske Tour de France-vinder faktisk kan sende en venlig tanke til Manchester United-cheftræner Erik ten Hag. 

I et interview med det hollandske medie NOS har Team Jumbo-Visma-sportsdirektør Merijn Zeeman således afsløret, at han ved flere lejligheder har talt med Christian Eriksens nye chef for at få inspiration til de taktiske forberedelser. 

– En, der har hjulpet mig meget, er Erik ten Hag. En person fra en helt anden sportsgren, men jeg ønskede at lære af ham: Hvordan når man frem til en taktik? Hvad er essensen af den sport, du arbejder med? Hvilke overvejelser gør man sig, før man laver sin game plan? Det har jeg haft muligheden for at tale med ham om en håndfuld gange, lyder det således fra Merijn Zeeman. 

I interviewet peger Zeeman på, at man ikke kan forvente et nyt resultat, hvis man genbruger den samme taktik. Derfor handlede det om at analysere sig frem til, hvad der var Tadej Pogacars svaghed. Zeeman satte sig derfor ned med en række andre holdledere, hvor de forskellige taktiske muligheder blev vendt. 

– Med fremragende talenter som Wout van Aert, Primoz Roglic, Jonas Vingegaard og Steven Kruijswijk har man muligheden for at lægge forskellige taktikker. Ligesom gode fodboldtrænere har gode fodboldspillere til rådighed, som de kan vinde kampe med, kan vi også lægge forskellige planer, fordi vi har gode ryttere til rådighed. 

Zeeman og kompagni begyndte derfor at analysere en masse data og tidligere cykelløb, og derudover lyttede man også til en podcast, hvor Pogacar talte om sine svagheder. Herefter var konklusionen, at man kunne bringe Pogacar i problemer, hvis man kunne få sloveneren til at brænde en masse energi af inden en lang og opslidende stigning, idet Pogacar er bedre på de kortere stigninger, hvor han er mere eksplosiv.

På etapen til Col du Granon skiftedes Vingegaard og holdkammeraten Primoz Roglic derfor til at angribe Pogacar, der derfor ikke kunne følge med, da Vingegaard senere på dagen angreb på etapens sidste stigning, hvor danskeren tog flere minutter på den slovenske rytter.

Læs også: Jonas Vingegaard: Denne fodboldklub er jeg fan af

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Fransk klub overvejer Victor Bak

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Frankrig – England

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Snød FC København for keeper

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-boss åben for lejeaftaler

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’