Thomas Frank: Den turnering er totalt latterlig

Thomas Frank kommer ikke til at se et minut af klub-VM til sommer.



En i forvejen presset spillekalender bliver presset yderligere, når klub-VM til juni og juli bliver spillet i USA.

Her skal i alt 32 klubber, herunder eksempelvis Manchester City, Real Madrid, Bayern München, PSG, Juventus og Chelsea spille om verdensmesterskabet for klubhold.

Er der én, som ikke kommer til at dedikere ét eneste sekund af sin tid på den turnering, så er det Thomas Frank.

Den populære Brentford-træner er stor modstander af turneringen, hvilket han klart gav udtryk for efter søndagens nulløsning mod Chelsea, hvor samtaleemnet på pressemødet blandt andet var forberedelsestid mellem kampe.

Her brokkede Chelsea-træner Enzo Maresca sig over, at Chelsea havde 24 timer mindre end Brentford til at forberede sig på kampen, hvilket betød, at Cole Palmer startede på bænken.

Det var Thomas Frank enig i, og senere begav han sig ud i en større snak om kampprogrammer, hvorefter han kalder det kommende klub-VM for “totalt latterlig”.

– Det er bare endnu en turnering. Hvor mange ønsker et klub-VM? Ønsker du det? Spørger han en journalist, hvorefter Thomas Frank svarer på, om han kommer til at se turneringen.

– Mig? Nej! Jeg kommer til at nyde min sommer. Jeg kommer ikke til at se det. Det er der ingen chance for, siger han bestemt.

Thomas Frank behøver ikke bekymre sig om turneringen, for Brentford er ikke en del af den. Derfor kan han se frem til en sommerpause, mens mange andre stjerner må prøve at finde et andet tidspunkt at lade batterierne op på.





LIVE

LIVE: Man Utd forbereder bud på 300 mio.

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Den største genistreg i Superligaen?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

FC Midtjylland – AGF