Thomas Frank: Den turnering er totalt latterlig

Thomas Frank kommer ikke til at se et minut af klub-VM til sommer.



En i forvejen presset spillekalender bliver presset yderligere, når klub-VM til juni og juli bliver spillet i USA.

Her skal i alt 32 klubber, herunder eksempelvis Manchester City, Real Madrid, Bayern München, PSG, Juventus og Chelsea spille om verdensmesterskabet for klubhold.

Er der én, som ikke kommer til at dedikere ét eneste sekund af sin tid på den turnering, så er det Thomas Frank.

Den populære Brentford-træner er stor modstander af turneringen, hvilket han klart gav udtryk for efter søndagens nulløsning mod Chelsea, hvor samtaleemnet på pressemødet blandt andet var forberedelsestid mellem kampe.

Her brokkede Chelsea-træner Enzo Maresca sig over, at Chelsea havde 24 timer mindre end Brentford til at forberede sig på kampen, hvilket betød, at Cole Palmer startede på bænken.

Det var Thomas Frank enig i, og senere begav han sig ud i en større snak om kampprogrammer, hvorefter han kalder det kommende klub-VM for “totalt latterlig”.

– Det er bare endnu en turnering. Hvor mange ønsker et klub-VM? Ønsker du det? Spørger han en journalist, hvorefter Thomas Frank svarer på, om han kommer til at se turneringen.

– Mig? Nej! Jeg kommer til at nyde min sommer. Jeg kommer ikke til at se det. Det er der ingen chance for, siger han bestemt.

Thomas Frank behøver ikke bekymre sig om turneringen, for Brentford er ikke en del af den. Derfor kan han se frem til en sommerpause, mens mange andre stjerner må prøve at finde et andet tidspunkt at lade batterierne op på.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

10. gang i træk

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

I dialog om Albert Grønbæk

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

El Clásico kan afgøre det hele

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

FC Midtjylland – Viborg FF