En i forvejen presset spillekalender bliver presset yderligere, når klub-VM til juni og juli bliver spillet i USA.
Her skal i alt 32 klubber, herunder eksempelvis Manchester City, Real Madrid, Bayern München, PSG, Juventus og Chelsea spille om verdensmesterskabet for klubhold.
Er der én, som ikke kommer til at dedikere ét eneste sekund af sin tid på den turnering, så er det Thomas Frank.
Den populære Brentford-træner er stor modstander af turneringen, hvilket han klart gav udtryk for efter søndagens nulløsning mod Chelsea, hvor samtaleemnet på pressemødet blandt andet var forberedelsestid mellem kampe.
Her brokkede Chelsea-træner Enzo Maresca sig over, at Chelsea havde 24 timer mindre end Brentford til at forberede sig på kampen, hvilket betød, at Cole Palmer startede på bænken.
Det var Thomas Frank enig i, og senere begav han sig ud i en større snak om kampprogrammer, hvorefter han kalder det kommende klub-VM for “totalt latterlig”.
– Det er bare endnu en turnering. Hvor mange ønsker et klub-VM? Ønsker du det? Spørger han en journalist, hvorefter Thomas Frank svarer på, om han kommer til at se turneringen.
– Mig? Nej! Jeg kommer til at nyde min sommer. Jeg kommer ikke til at se det. Det er der ingen chance for, siger han bestemt.
Thomas Frank behøver ikke bekymre sig om turneringen, for Brentford er ikke en del af den. Derfor kan han se frem til en sommerpause, mens mange andre stjerner må prøve at finde et andet tidspunkt at lade batterierne op på.
LIVE
LIVE: Dommerekspert giver sit syn på AGF-mål
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham