Thomas Frank: Den turnering er totalt latterlig

Thomas Frank kommer ikke til at se et minut af klub-VM til sommer.



En i forvejen presset spillekalender bliver presset yderligere, når klub-VM til juni og juli bliver spillet i USA.

Her skal i alt 32 klubber, herunder eksempelvis Manchester City, Real Madrid, Bayern München, PSG, Juventus og Chelsea spille om verdensmesterskabet for klubhold.

Er der én, som ikke kommer til at dedikere ét eneste sekund af sin tid på den turnering, så er det Thomas Frank.

Den populære Brentford-træner er stor modstander af turneringen, hvilket han klart gav udtryk for efter søndagens nulløsning mod Chelsea, hvor samtaleemnet på pressemødet blandt andet var forberedelsestid mellem kampe.

Her brokkede Chelsea-træner Enzo Maresca sig over, at Chelsea havde 24 timer mindre end Brentford til at forberede sig på kampen, hvilket betød, at Cole Palmer startede på bænken.

Det var Thomas Frank enig i, og senere begav han sig ud i en større snak om kampprogrammer, hvorefter han kalder det kommende klub-VM for “totalt latterlig”.

– Det er bare endnu en turnering. Hvor mange ønsker et klub-VM? Ønsker du det? Spørger han en journalist, hvorefter Thomas Frank svarer på, om han kommer til at se turneringen.

– Mig? Nej! Jeg kommer til at nyde min sommer. Jeg kommer ikke til at se det. Det er der ingen chance for, siger han bestemt.

Thomas Frank behøver ikke bekymre sig om turneringen, for Brentford er ikke en del af den. Derfor kan han se frem til en sommerpause, mens mange andre stjerner må prøve at finde et andet tidspunkt at lade batterierne op på.







LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I svime over Froholdt – får ny hæder

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

FCM-profil drømmer om Manchester City

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Messi-statue fjernes

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

De kan være færdige i Brøndby