Thomas Frank: Det er fuldstændig tilfældigt

Der er ikke nogen god grund til det, fortæller Thomas Frank.



Ofte hører man, det er en fordel at spille på hjemmebane. Af den grund burde Newcastle have en fordel, når de lørdag eftermiddag får besøg af Brentford.

Faktum er imidlertid, at Brentford har hentet 8 af sæsonens 12 point på udebane, så man kunne forestille sig, at Thomas Frank og co. rent faktisk glæder sig til at komme væk fra egen hule i London.

Men sådan forholder det sig ikke, og den danske træner slår fast, at den bedre udebanestatistik er en ren tilfældighed.

– Det er fuldstændig tilfældigt, må jeg sige. Specielt hvis man kigger på nogle af vores præstationer. Vi burde ikke have tabt nogen af vores hjemmekampe, hvis man kigger på præstationer og stats, siger han på pressemødet forud for opgøret.

– Men det giver os helt sikkert noget selvtillid at vide, at vi kan levere gode præstationer og få point på de store stadioner og de store hold. Vi tror på os selv. Vi tager dertil for at gøre vores bedste, og vi tror på tre point hver gang.

Trods den store tro på egne evner har Brentford tabt de seneste fire Premier League-kampe i træk. Selvom man nu begynder at nærme sig nedrykningsstregen, går Thomas Frank dog hverken i panik eller føler sig fyringstruet.

– Nej. Men hvis du spørger, om jeg havde foretrukket at vinde de sidste fire kampe, er svaret ja. Det er ikke let, men jeg mener, det er vigtigt at forblive fattet, rolig og gøre de ting, man tror på.

– Det er vigtigt at holde støjen fra medierne og alle andre ude af mit hoved og stole på, hvad jeg gør. Vores præstationer har været rigtig gode. Jeg ville give os 7 eller 8 ud af 10, og det er jeg meget tilfreds med.

Brentford har 12 point efter 11 spillerunder.





► LIVE

LIVE: Tre nye i FC Midtjyllands trup

Stor tro på danske hold i Europa

Klar besked til Jose Mourinho og Real Madrid

Superliga-duo jagter Brøndby-spiller

‘Han har altid været et problem for Portugal’

Jubler over FC København-choknyhed

Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’

Tidligere dansk landstræner Bo Johansson er død

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’

Cooper til traditionsklub? Nævnes som kandidat



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur

Brøndby blandt verdens mest intense hold

Rasende Mourinho: Det er skamløst!

– Så er han nok færdig Manchester United!

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

Manchester City får bank af PSG

Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag

IFR-leder: Her falder Man City-straffen



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Får lang karantæne

Rundens Hold i Superligaen – 10. runde

Vild kamp af Liverpool-indkøb

– Hvorfor i alverden hentede Brøndby ikke ham?

Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’

Poulsen i landsholdscomeback? ‘På Riemers radar’

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter

Sådan ventes Man Utd at straffe Lisandro Martinez

Peter Sørensen kritiserer FCK-stjernes interview

Skrev kontrakt med Lyngby: Havde ikke andet valg