Thomas Frank: Man tænker, om det er det værd

Thomas Frank erkender, at han også bliver påvirket, når han modtager kritik fra fans og eksperter.



Forleden blev Steve Bruce afskediget i Newcastle United, og efterfølgende åbnede den 60-årige manager op i et interview om, at han var blevet meget påvirket af den kritik, han modtog fra blandt andet fans og eksperter. 

– Da jeg kom til Newcastle, troede jeg på, at jeg kunne klare alt, der blev kastet mod mig, men jeg må sige, at det har været meget, meget hårdt aldrig at være ønsket og at føle, at folk håbede, jeg ville fejle.

– At læse, at folk konstant sagde, at jeg ville fejle, at jeg var ubrugelig, tyk, spild af plads, dum, et taktisk udueligt kålhoved og ting i den dur. Det var oven i købet fra dag ét, lød det blandt andet fra den nu tidligere Newcastle-chef til The Telegraph

Det har siden sat en debat i gang, hvor flere Premier League-managere har reageret på Steve Brues sitaution. Blandt andet frygter Arsenal-træner Mikel Arteta, at den voldsomme kritik kan få unge trænere til at droppe branchen – ganske enkelt af frygt for at være udsat for voldsom kritik.

Nu blander Thomas Frank sig også i debatten. Den danske cheftræner for Brentford erkender også, at det er en del af moderne fodbold, som til tider kan gøre ondt.

– I dag er det tilsyneladende en del af jobbet, at man skal kritiseres meget. Steve Bruces situation får nogle gange en til at tænke, om det er det værd. Jeg har været privilegeret at arbejde med gode mennesker. Der er op- og nedture.

– Der er ikke ét menneske, der ikke bliver ramt af kritik. Selvfølgelig påvirker det mig nogle gange, men jeg er ret sikker på, at jeg har mine prioriteter i orden med venner og familie som de vigtigste. Hvis jeg ikke vil det her, er jeg overbevist om, at jeg vil lave noget andet, siger Thomas Frank ifølge Brentfords profil på Twitter.

Det er dog formentlig ikke meget kritik, Thomas Frank har fået i den indeværende sæson. Hans mandskab har imponeret stort som oprykkere i Premier League og er nu på en niendepladsen.

I weekenden møder de Leicester på udebane.  






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Forhandler med Jannik Vestergaard

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCM-flop i chokskifte

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Paolo Maldini lander stort job

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen