Thomas Frank: Man tænker, om det er det værd

Thomas Frank erkender, at han ogsĂĄ bliver pĂĄvirket, nĂĄr han modtager kritik fra fans og eksperter.



Forleden blev Steve Bruce afskediget i Newcastle United, og efterfølgende åbnede den 60-årige manager op i et interview om, at han var blevet meget påvirket af den kritik, han modtog fra blandt andet fans og eksperter. 

– Da jeg kom til Newcastle, troede jeg på, at jeg kunne klare alt, der blev kastet mod mig, men jeg må sige, at det har været meget, meget hårdt aldrig at være ønsket og at føle, at folk håbede, jeg ville fejle.

– At læse, at folk konstant sagde, at jeg ville fejle, at jeg var ubrugelig, tyk, spild af plads, dum, et taktisk udueligt kålhoved og ting i den dur. Det var oven i købet fra dag ét, lød det blandt andet fra den nu tidligere Newcastle-chef til The Telegraph. 

Det har siden sat en debat i gang, hvor flere Premier League-managere har reageret på Steve Brues sitaution. Blandt andet frygter Arsenal-træner Mikel Arteta, at den voldsomme kritik kan få unge trænere til at droppe branchen – ganske enkelt af frygt for at være udsat for voldsom kritik.

Nu blander Thomas Frank sig også i debatten. Den danske cheftræner for Brentford erkender også, at det er en del af moderne fodbold, som til tider kan gøre ondt.

– I dag er det tilsyneladende en del af jobbet, at man skal kritiseres meget. Steve Bruces situation får nogle gange en til at tænke, om det er det værd. Jeg har været privilegeret at arbejde med gode mennesker. Der er op- og nedture.

– Der er ikke ét menneske, der ikke bliver ramt af kritik. Selvfølgelig påvirker det mig nogle gange, men jeg er ret sikker på, at jeg har mine prioriteter i orden med venner og familie som de vigtigste. Hvis jeg ikke vil det her, er jeg overbevist om, at jeg vil lave noget andet, siger Thomas Frank ifølge Brentfords profil på Twitter.

Det er dog formentlig ikke meget kritik, Thomas Frank har fået i den indeværende sæson. Hans mandskab har imponeret stort som oprykkere i Premier League og er nu på en niendepladsen.

I weekenden møder de Leicester på udebane.  







Optakt til lørdagens Serie A-kamp mellem Napoli og Fiorentina LIVE

TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea

Legendesøn skifter til AGF – sĂĄ lang er kontrakten

De vil gerne have Jens Jønsson

Spurs-stjerne tager pis pĂĄ Arsenal

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Beijmo: ‘FCK var bedre pĂĄ alle parametre’

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kan sikre millioner til AGF

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

SL-spiller i skifte? ‘Vil pĂĄ landsholdet igen’

De er interesseret i Christian Eriksen

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

SlĂĄr fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Udineses sportsdirektør: ‘FĂĄr opkald pĂĄ ‘TK’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub