Forleden blev Steve Bruce afskediget i Newcastle United, og efterfølgende åbnede den 60-årige manager op i et interview om, at han var blevet meget påvirket af den kritik, han modtog fra blandt andet fans og eksperter.
– Da jeg kom til Newcastle, troede jeg på, at jeg kunne klare alt, der blev kastet mod mig, men jeg må sige, at det har været meget, meget hårdt aldrig at være ønsket og at føle, at folk håbede, jeg ville fejle.
– At læse, at folk konstant sagde, at jeg ville fejle, at jeg var ubrugelig, tyk, spild af plads, dum, et taktisk udueligt kålhoved og ting i den dur. Det var oven i købet fra dag ét, lød det blandt andet fra den nu tidligere Newcastle-chef til The Telegraph.
Det har siden sat en debat i gang, hvor flere Premier League-managere har reageret på Steve Brues sitaution. Blandt andet frygter Arsenal-træner Mikel Arteta, at den voldsomme kritik kan få unge trænere til at droppe branchen – ganske enkelt af frygt for at være udsat for voldsom kritik.
Nu blander Thomas Frank sig også i debatten. Den danske cheftræner for Brentford erkender også, at det er en del af moderne fodbold, som til tider kan gøre ondt.
– I dag er det tilsyneladende en del af jobbet, at man skal kritiseres meget. Steve Bruces situation får nogle gange en til at tænke, om det er det værd. Jeg har været privilegeret at arbejde med gode mennesker. Der er op- og nedture.
– Der er ikke ét menneske, der ikke bliver ramt af kritik. Selvfølgelig påvirker det mig nogle gange, men jeg er ret sikker på, at jeg har mine prioriteter i orden med venner og familie som de vigtigste. Hvis jeg ikke vil det her, er jeg overbevist om, at jeg vil lave noget andet, siger Thomas Frank ifølge Brentfords profil på Twitter.
Det er dog formentlig ikke meget kritik, Thomas Frank har fået i den indeværende sæson. Hans mandskab har imponeret stort som oprykkere i Premier League og er nu på en niendepladsen.
I weekenden møder de Leicester på udebane.
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
LIVE
Superliga-LIVE: Transfer på vej? Ude af truppen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
EKSKLUSIVT
