Forleden blev Steve Bruce afskediget i Newcastle United, og efterfølgende åbnede den 60-årige manager op i et interview om, at han var blevet meget påvirket af den kritik, han modtog fra blandt andet fans og eksperter.
– Da jeg kom til Newcastle, troede jeg på, at jeg kunne klare alt, der blev kastet mod mig, men jeg må sige, at det har været meget, meget hårdt aldrig at være ønsket og at føle, at folk håbede, jeg ville fejle.
– At læse, at folk konstant sagde, at jeg ville fejle, at jeg var ubrugelig, tyk, spild af plads, dum, et taktisk udueligt kålhoved og ting i den dur. Det var oven i købet fra dag ét, lød det blandt andet fra den nu tidligere Newcastle-chef til The Telegraph.
Det har siden sat en debat i gang, hvor flere Premier League-managere har reageret på Steve Brues sitaution. Blandt andet frygter Arsenal-træner Mikel Arteta, at den voldsomme kritik kan få unge trænere til at droppe branchen – ganske enkelt af frygt for at være udsat for voldsom kritik.
Nu blander Thomas Frank sig også i debatten. Den danske cheftræner for Brentford erkender også, at det er en del af moderne fodbold, som til tider kan gøre ondt.
– I dag er det tilsyneladende en del af jobbet, at man skal kritiseres meget. Steve Bruces situation får nogle gange en til at tænke, om det er det værd. Jeg har været privilegeret at arbejde med gode mennesker. Der er op- og nedture.
– Der er ikke ét menneske, der ikke bliver ramt af kritik. Selvfølgelig påvirker det mig nogle gange, men jeg er ret sikker på, at jeg har mine prioriteter i orden med venner og familie som de vigtigste. Hvis jeg ikke vil det her, er jeg overbevist om, at jeg vil lave noget andet, siger Thomas Frank ifølge Brentfords profil på Twitter.
Det er dog formentlig ikke meget kritik, Thomas Frank har fået i den indeværende sæson. Hans mandskab har imponeret stort som oprykkere i Premier League og er nu på en niendepladsen.
I weekenden møder de Leicester på udebane.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
‘Det er ufatteligt imponerende’
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
