Han nåede to hele sæsoner i Newcastle United, engelske Steve Bruce, men onsdag blev han og klubben enige om at gå hver til sit, efter klubben er blevet opkøbt, og man i øvrigt fortsat har første sejr i denne sæson til gode.
I pressemeddelelsen fra klubben var de sædvanlige “tak til alle”-citater fra manageren, men det er bestemt ikke hele historien om Steve Bruces tid i Newcastle United.
Den historie fortæller han andetsteds.
I et stort interview med The Telegraph åbner den nu 60-årige englænder op om tiden i den nordøstlige England, som for Steve Bruce i den grad var præget af, at han ikke følte sig ønsket i fodboldklubben.
– Jeg må takke alle, der har arbejdet sammen med mig, for jeg har været krævende, og jeg kan være svær at arbejde med. Specielt da jeg var yngre. Når vi tabte, var jeg helt nede, men når du er manager i Premier League med klubber som Birmingham, Wigan, Hull og Sunderland er det noget, du er nødt til at vænne dig til.
– Da jeg kom til Newcastle, troede jeg på, at jeg kunne klare alt, der blev kastet mod mig, men jeg må sige, at det har været meget, meget hårdt aldrig at være ønske og at føle, at folk håbede, jeg ville fejle. At læse, at folk konstant sagde, at jeg ville fejle, at jeg var ubrugelig, en tykt spild af plads, dum, et taktisk udueligt kålhoved og ting i den dur. Det var oven i købet fra dag ét.
– Når vi klarede det godt, var det noget med “ja, men holdet spiller dårligt fodbold”, eller at det bare var heldigt. Det var latterligt og vedvarende, selv da resultaterne var gode.
– Det bedste var, når vi fik at vide, at vi var et nedrykningshold i alt på nær pointene. Det var i første sæson. Vi sluttede som nummer 13. (kritikken og chikanen) Det blev endnu værre i sæson to. Vi sluttede som nummer 12, 17 point over nedrykningsstregen.
– Jeg forsøgte at nyde det, og jeg nød det også. Jeg har altid nydt at kæmpe og at modbevise folk, men det var det eneste, det lod til at handle om. Det påvirker en, for når man vinder en kamp, føler man ikke, man er i gang med at overbevise supporterne, siger Steve Bruce i det opsigtsvækkende interview med The Telegraph.
I interviewet fortæller den 60-årige også, at jobbet i klubben, han i øvrigt altid har været fan af, meget vel kan være hans sidste som cheftræner.
Han fortæller også, at han var meget, meget stolt over at være træner for Newcastle United.
Newcastle United har ikke udpeget en afløser for Steve Bruce endnu, men er i gang med at afsøge mulighederne. I stedet er det assistenten Graeme Jones, der er klubbens midlertidige cheftræner.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Av, FCK! Her er de værst af alle
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Klar tale: Han bør fyres nu
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Albert Rudé er færdig i Kolding
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
I chok over Steve Cooper-historie
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Det har hjemsøgt Højbjerg
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
Alexander Lind blæst bagover
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
AVIS
