Bruce raser: Kaldt et taktisk udueligt kålhoved

Newcastle Uniteds nu tidligere cheftræner åbner nu op om en svær tid i klubben, hvor han har skullet høre på meget.



Han nåede to hele sæsoner i Newcastle United, engelske Steve Bruce, men onsdag blev han og klubben enige om at gå hver til sit, efter klubben er blevet opkøbt, og man i øvrigt fortsat har første sejr i denne sæson til gode.

I pressemeddelelsen fra klubben var de sædvanlige “tak til alle”-citater fra manageren, men det er bestemt ikke hele historien om Steve Bruces tid i Newcastle United.

Den historie fortæller han andetsteds.

I et stort interview med The Telegraph åbner den nu 60-årige englænder op om tiden i den nordøstlige England, som for Steve Bruce i den grad var præget af, at han ikke følte sig ønsket i fodboldklubben.

– Jeg må takke alle, der har arbejdet sammen med mig, for jeg har været krævende, og jeg kan være svær at arbejde med. Specielt da jeg var yngre. Når vi tabte, var jeg helt nede, men når du er manager i Premier League med klubber som Birmingham, Wigan, Hull og Sunderland er det noget, du er nødt til at vænne dig til.

– Da jeg kom til Newcastle, troede jeg på, at jeg kunne klare alt, der blev kastet mod mig, men jeg må sige, at det har været meget, meget hårdt aldrig at være ønske og at føle, at folk håbede, jeg ville fejle. At læse, at folk konstant sagde, at jeg ville fejle, at jeg var ubrugelig, en tykt spild af plads, dum, et taktisk udueligt kålhoved og ting i den dur. Det var oven i købet fra dag ét.

– Når vi klarede det godt, var det noget med “ja, men holdet spiller dårligt fodbold”, eller at det bare var heldigt. Det var latterligt og vedvarende, selv da resultaterne var gode.

– Det bedste var, når vi fik at vide, at vi var et nedrykningshold i alt på nær pointene. Det var i første sæson. Vi sluttede som nummer 13. (kritikken og chikanen) Det blev endnu værre i sæson to. Vi sluttede som nummer 12, 17 point over nedrykningsstregen.

– Jeg forsøgte at nyde det, og jeg nød det også. Jeg har altid nydt at kæmpe og at modbevise folk, men det var det eneste, det lod til at handle om. Det påvirker en, for når man vinder en kamp, føler man ikke, man er i gang med at overbevise supporterne, siger Steve Bruce i det opsigtsvækkende interview med The Telegraph.

I interviewet fortæller den 60-årige også, at jobbet i klubben, han i øvrigt altid har været fan af, meget vel kan være hans sidste som cheftræner.

Han fortæller også, at han var meget, meget stolt over at være træner for Newcastle United.

Newcastle United har ikke udpeget en afløser for Steve Bruce endnu, men er i gang med at afsøge mulighederne. I stedet er det assistenten Graeme Jones, der er klubbens midlertidige cheftræner.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Chokskifte på vej?

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

FCK går på rov i Viborg

Rekord-Messi sparker Argentina videre

FC Barcelona køber VM-angriber

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Lufter vild Ronaldo-teori

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Tjekkiet – Mexico

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Et skridt tættere Englands største stadion

West Ham opfordres til at hente dansk bomber