Han nåede to hele sæsoner i Newcastle United, engelske Steve Bruce, men onsdag blev han og klubben enige om at gå hver til sit, efter klubben er blevet opkøbt, og man i øvrigt fortsat har første sejr i denne sæson til gode.
I pressemeddelelsen fra klubben var de sædvanlige "tak til alle"-citater fra manageren, men det er bestemt ikke hele historien om Steve Bruces tid i Newcastle United.
Den historie fortæller han andetsteds.
I et stort interview med The Telegraph åbner den nu 60-årige englænder op om tiden i den nordøstlige England, som for Steve Bruce i den grad var præget af, at han ikke følte sig ønsket i fodboldklubben.
– Jeg må takke alle, der har arbejdet sammen med mig, for jeg har været krævende, og jeg kan være svær at arbejde med. Specielt da jeg var yngre. Når vi tabte, var jeg helt nede, men når du er manager i Premier League med klubber som Birmingham, Wigan, Hull og Sunderland er det noget, du er nødt til at vænne dig til.
– Da jeg kom til Newcastle, troede jeg på, at jeg kunne klare alt, der blev kastet mod mig, men jeg må sige, at det har været meget, meget hårdt aldrig at være ønske og at føle, at folk håbede, jeg ville fejle. At læse, at folk konstant sagde, at jeg ville fejle, at jeg var ubrugelig, en tykt spild af plads, dum, et taktisk udueligt kålhoved og ting i den dur. Det var oven i købet fra dag ét.
– Når vi klarede det godt, var det noget med "ja, men holdet spiller dårligt fodbold", eller at det bare var heldigt. Det var latterligt og vedvarende, selv da resultaterne var gode.
– Det bedste var, når vi fik at vide, at vi var et nedrykningshold i alt på nær pointene. Det var i første sæson. Vi sluttede som nummer 13. (kritikken og chikanen) Det blev endnu værre i sæson to. Vi sluttede som nummer 12, 17 point over nedrykningsstregen.
– Jeg forsøgte at nyde det, og jeg nød det også. Jeg har altid nydt at kæmpe og at modbevise folk, men det var det eneste, det lod til at handle om. Det påvirker en, for når man vinder en kamp, føler man ikke, man er i gang med at overbevise supporterne, siger Steve Bruce i det opsigtsvækkende interview med The Telegraph.
I interviewet fortæller den 60-årige også, at jobbet i klubben, han i øvrigt altid har været fan af, meget vel kan være hans sidste som cheftræner.
Han fortæller også, at han var meget, meget stolt over at være træner for Newcastle United.
Newcastle United har ikke udpeget en afløser for Steve Bruce endnu, men er i gang med at afsøge mulighederne. I stedet er det assistenten Graeme Jones, der er klubbens midlertidige cheftræner.

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Liverpool viser hvorfor de er mestre

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

FC København – FC Midtjylland

Viborg FF – AaB

Zeca indstiller karrieren

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Silkeborg IF – Sønderjyske

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

Vil købe Oliver Christensen

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Vanvidsskifte under opsejling?

Jan Mølby: Han når til tops

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

Italiensk klub jagter danskere

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt