Thomas Frank efter rygter: Måske sker der noget

Thomas Frank har været rygtet til større adresser, og Brentford-bossen gør det nu klart, at han er åben for at prøve noget nyt.



I foråret florerede der mange rygter om Thomas Frank, og i sidste uge blussede de så op igen, da den 51-årige dansker blev sat i forbindelse med cheftrænerjobbet i Manchester United. 

Her pegede Talksport på Thomas Frank som en mulig afløser for Erik ten Hag, der angiveligt er på vippen i Manchester United efter en mindre succesfuld sæsonstart. 

I et interview med samme medie er Thomas Frank nu blevet spurgt om muligheden for at rykke til Old Trafford. 

– Der er mange rygter derude. I hver eneste klub og for hver enste træner. Alle mulige situationer. Jeg har det her fine lille princip om, at jeg aldrig taler om spillere, der ikke er i min klub, fordi jeg ikke kender dem godt nok. Og jeg taler ikke om spekulationer, uanset hvad, lyder svaret her fra Thomas Frank. 

Pep Guardiola udtalte for nyligt, at det er et spørgsmål om tid, før Thomas Frank lander et af de største trænerjobs, og i interviewet med Talksport blev danskeren spurgt til Manchester City-bossens udtalelse. 

– Jeg har sagt mange gange, at jeg er meget glad i Brentford. Hvem ved, hvad der kommer til at ske i fremtiden? Måske bliver jeg her i mange år. Jeg er åben. Måske sker der noget, lyder det fra Thomas Frank. 

Thomas Frank har været cheftræner for Brentford i seks år nu, men den danske succestræner er åben for at prøve sig af som landstræner, hvis muligheden opstår. 

– Det er noget, som jeg kan se mig selv i, men hvem ved, hvad der kommer til at ske i fremtiden, lyder det fra Thomas Frank, der tidligere i år også blev sat i forbindelse med det engelske landstrænerjob, som nu er blevet besat af Thomas Tuchel. 

Overlevelse er ikke nok
Thomas Frank har leveret særdeles overbevisende præstationer i Brentford, og spørgsmålet er selvfølgelig nu, om danskeren kan rykke klubben endnu mere. 

– Hvem ved? Måske, måske ikke. Men ambitionen er altid, at vi skal ønske at blive bedre, altid forsøge at forbedre os. Jeg har sagt mange gange, at jeg tror, at vi er klubben med det tredjelaveste budget, eller det fjerde- eller femtelaveste. Penge er ikke alt, men det er heller ikke uden betydning. 

– I forhold til strategi, struktur, planlægning, træning, kultur og disse slags aspekter er vi helt sikkert rigtigt gode. Indtil videre har det givet os fire sæsoner i Premier League, og nu lyder det som, at vi kun stræber efter at overleve i Premier League. Sådan vil det aldrig være. 

– Vi ønsker at gøre det godt og blive bedre og lægge nye lag på. Jeg mener altid, at vi kan tilføje mere, men selvfølgelig er der nok en grænse for, hvor langt vi kan gå, men hvem ved, lyder det afslutningsvist fra Thomas Frank. 

Brentford spiller igen på lørdag klokken 16.00, hvor der venter en udekamp mod Manchester United. 





Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Fortryder Chido Obi-beslutning

Voldsomt transferønske til FCK

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

I spil til stort job

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Lerager taler ud om FCK-brud

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Brøndby straffet – får stor bøde

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Lars Friis får ikke stort job

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City