Thomas Frank efter rygter: Måske sker der noget

Thomas Frank har været rygtet til større adresser, og Brentford-bossen gør det nu klart, at han er åben for at prøve noget nyt.



I foråret florerede der mange rygter om Thomas Frank, og i sidste uge blussede de så op igen, da den 51-årige dansker blev sat i forbindelse med cheftrænerjobbet i Manchester United. 

Her pegede Talksport på Thomas Frank som en mulig afløser for Erik ten Hag, der angiveligt er på vippen i Manchester United efter en mindre succesfuld sæsonstart. 

I et interview med samme medie er Thomas Frank nu blevet spurgt om muligheden for at rykke til Old Trafford. 

– Der er mange rygter derude. I hver eneste klub og for hver enste træner. Alle mulige situationer. Jeg har det her fine lille princip om, at jeg aldrig taler om spillere, der ikke er i min klub, fordi jeg ikke kender dem godt nok. Og jeg taler ikke om spekulationer, uanset hvad, lyder svaret her fra Thomas Frank. 

Pep Guardiola udtalte for nyligt, at det er et spørgsmål om tid, før Thomas Frank lander et af de største trænerjobs, og i interviewet med Talksport blev danskeren spurgt til Manchester City-bossens udtalelse. 

– Jeg har sagt mange gange, at jeg er meget glad i Brentford. Hvem ved, hvad der kommer til at ske i fremtiden? Måske bliver jeg her i mange år. Jeg er åben. Måske sker der noget, lyder det fra Thomas Frank. 

Thomas Frank har været cheftræner for Brentford i seks år nu, men den danske succestræner er åben for at prøve sig af som landstræner, hvis muligheden opstår. 

– Det er noget, som jeg kan se mig selv i, men hvem ved, hvad der kommer til at ske i fremtiden, lyder det fra Thomas Frank, der tidligere i år også blev sat i forbindelse med det engelske landstrænerjob, som nu er blevet besat af Thomas Tuchel. 

Overlevelse er ikke nok
Thomas Frank har leveret særdeles overbevisende præstationer i Brentford, og spørgsmålet er selvfølgelig nu, om danskeren kan rykke klubben endnu mere. 

– Hvem ved? Måske, måske ikke. Men ambitionen er altid, at vi skal ønske at blive bedre, altid forsøge at forbedre os. Jeg har sagt mange gange, at jeg tror, at vi er klubben med det tredjelaveste budget, eller det fjerde- eller femtelaveste. Penge er ikke alt, men det er heller ikke uden betydning. 

– I forhold til strategi, struktur, planlægning, træning, kultur og disse slags aspekter er vi helt sikkert rigtigt gode. Indtil videre har det givet os fire sæsoner i Premier League, og nu lyder det som, at vi kun stræber efter at overleve i Premier League. Sådan vil det aldrig være. 

– Vi ønsker at gøre det godt og blive bedre og lægge nye lag på. Jeg mener altid, at vi kan tilføje mere, men selvfølgelig er der nok en grænse for, hvor langt vi kan gå, men hvem ved, lyder det afslutningsvist fra Thomas Frank. 

Brentford spiller igen på lørdag klokken 16.00, hvor der venter en udekamp mod Manchester United. 





Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Danske klubber vil have ham

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FC København-handling går verden rundt 

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt