Thomas Frank efter rygter: Måske sker der noget

Thomas Frank har været rygtet til større adresser, og Brentford-bossen gør det nu klart, at han er åben for at prøve noget nyt.



I foråret florerede der mange rygter om Thomas Frank, og i sidste uge blussede de så op igen, da den 51-årige dansker blev sat i forbindelse med cheftrænerjobbet i Manchester United. 

Her pegede Talksport på Thomas Frank som en mulig afløser for Erik ten Hag, der angiveligt er på vippen i Manchester United efter en mindre succesfuld sæsonstart. 

I et interview med samme medie er Thomas Frank nu blevet spurgt om muligheden for at rykke til Old Trafford. 

– Der er mange rygter derude. I hver eneste klub og for hver enste træner. Alle mulige situationer. Jeg har det her fine lille princip om, at jeg aldrig taler om spillere, der ikke er i min klub, fordi jeg ikke kender dem godt nok. Og jeg taler ikke om spekulationer, uanset hvad, lyder svaret her fra Thomas Frank. 

Pep Guardiola udtalte for nyligt, at det er et spørgsmål om tid, før Thomas Frank lander et af de største trænerjobs, og i interviewet med Talksport blev danskeren spurgt til Manchester City-bossens udtalelse. 

– Jeg har sagt mange gange, at jeg er meget glad i Brentford. Hvem ved, hvad der kommer til at ske i fremtiden? Måske bliver jeg her i mange år. Jeg er åben. Måske sker der noget, lyder det fra Thomas Frank. 

Thomas Frank har været cheftræner for Brentford i seks år nu, men den danske succestræner er åben for at prøve sig af som landstræner, hvis muligheden opstår. 

– Det er noget, som jeg kan se mig selv i, men hvem ved, hvad der kommer til at ske i fremtiden, lyder det fra Thomas Frank, der tidligere i år også blev sat i forbindelse med det engelske landstrænerjob, som nu er blevet besat af Thomas Tuchel. 

Overlevelse er ikke nok
Thomas Frank har leveret særdeles overbevisende præstationer i Brentford, og spørgsmålet er selvfølgelig nu, om danskeren kan rykke klubben endnu mere. 

– Hvem ved? Måske, måske ikke. Men ambitionen er altid, at vi skal ønske at blive bedre, altid forsøge at forbedre os. Jeg har sagt mange gange, at jeg tror, at vi er klubben med det tredjelaveste budget, eller det fjerde- eller femtelaveste. Penge er ikke alt, men det er heller ikke uden betydning. 

– I forhold til strategi, struktur, planlægning, træning, kultur og disse slags aspekter er vi helt sikkert rigtigt gode. Indtil videre har det givet os fire sæsoner i Premier League, og nu lyder det som, at vi kun stræber efter at overleve i Premier League. Sådan vil det aldrig være. 

– Vi ønsker at gøre det godt og blive bedre og lægge nye lag på. Jeg mener altid, at vi kan tilføje mere, men selvfølgelig er der nok en grænse for, hvor langt vi kan gå, men hvem ved, lyder det afslutningsvist fra Thomas Frank. 

Brentford spiller igen på lørdag klokken 16.00, hvor der venter en udekamp mod Manchester United. 





Ny cheftræner stort set på plads i United


Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Han er ny cheftræner for Real Madrid

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Mohamed Daramy vender tilbage

Frendrup scorer for første gang i et år

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Mareridt for FC Augsburg

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Afviser utroligt tilbud

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

FCK-boss kan snart præsentere noget

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Afviser millionbud fra Brøndby

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Rådførte sig hos Kamil Grabara