I foråret florerede der mange rygter om Thomas Frank, og i sidste uge blussede de så op igen, da den 51-årige dansker blev sat i forbindelse med cheftrænerjobbet i Manchester United.
Her pegede Talksport på Thomas Frank som en mulig afløser for Erik ten Hag, der angiveligt er på vippen i Manchester United efter en mindre succesfuld sæsonstart.
I et interview med samme medie er Thomas Frank nu blevet spurgt om muligheden for at rykke til Old Trafford.
– Der er mange rygter derude. I hver eneste klub og for hver enste træner. Alle mulige situationer. Jeg har det her fine lille princip om, at jeg aldrig taler om spillere, der ikke er i min klub, fordi jeg ikke kender dem godt nok. Og jeg taler ikke om spekulationer, uanset hvad, lyder svaret her fra Thomas Frank.
Pep Guardiola udtalte for nyligt, at det er et spørgsmål om tid, før Thomas Frank lander et af de største trænerjobs, og i interviewet med Talksport blev danskeren spurgt til Manchester City-bossens udtalelse.
– Jeg har sagt mange gange, at jeg er meget glad i Brentford. Hvem ved, hvad der kommer til at ske i fremtiden? Måske bliver jeg her i mange år. Jeg er åben. Måske sker der noget, lyder det fra Thomas Frank.
Thomas Frank har været cheftræner for Brentford i seks år nu, men den danske succestræner er åben for at prøve sig af som landstræner, hvis muligheden opstår.
– Det er noget, som jeg kan se mig selv i, men hvem ved, hvad der kommer til at ske i fremtiden, lyder det fra Thomas Frank, der tidligere i år også blev sat i forbindelse med det engelske landstrænerjob, som nu er blevet besat af Thomas Tuchel.
Overlevelse er ikke nok
Thomas Frank har leveret særdeles overbevisende præstationer i Brentford, og spørgsmålet er selvfølgelig nu, om danskeren kan rykke klubben endnu mere.
– Hvem ved? Måske, måske ikke. Men ambitionen er altid, at vi skal ønske at blive bedre, altid forsøge at forbedre os. Jeg har sagt mange gange, at jeg tror, at vi er klubben med det tredjelaveste budget, eller det fjerde- eller femtelaveste. Penge er ikke alt, men det er heller ikke uden betydning.
– I forhold til strategi, struktur, planlægning, træning, kultur og disse slags aspekter er vi helt sikkert rigtigt gode. Indtil videre har det givet os fire sæsoner i Premier League, og nu lyder det som, at vi kun stræber efter at overleve i Premier League. Sådan vil det aldrig være.
– Vi ønsker at gøre det godt og blive bedre og lægge nye lag på. Jeg mener altid, at vi kan tilføje mere, men selvfølgelig er der nok en grænse for, hvor langt vi kan gå, men hvem ved, lyder det afslutningsvist fra Thomas Frank.
Brentford spiller igen på lørdag klokken 16.00, hvor der venter en udekamp mod Manchester United.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
DAGENS SPILFORSLAG
FCM knuser hjerter i Aarhus
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT