Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Thomas Frank ser tilbage på sit første halve år i Tottenham.



Det første halve år som Tottenham-træner har ikke været en dans på roser for Thomas Frank, der forud for søndagens udekamp mod Crystal Palace må konstatere, at hans mandskab indtager en noget undervældende 14. plads i Premier League-tabellen.

Her må Thomas Frank undvære anfører karantæneramte Cristian Romero og Xavi Simons. Forud for den sidste kamp i 2025 har den danske cheftræner reflekteret over sin første tid i Tottenham.

– Jeg synes, at jeg kan se mange paralleller til mit første cheftrænerjob (i Brøndby, hvor Thomas Frank heller ikke fik en flyvende start, red.). Selvfølgelig på et helt andet niveau. Det her er selvfølgelig en kæmpemæssig klub. En af de største i verden, og der er så meget fokus på den, så det gør det selvfølgelig til en større og anderledes udfordring.

– Men jeg kan se mange ligheder, i forhold til da jeg havde mit første cheftrænerjob i Brøndby, og så her, hvor vi forsøger at bygge noget op over tid. Du overtager noget, som du skal forsøge at håndtere rigtigt, og jeg har mange gode mennesker omkring mig.

– Det, der gør det her ekstra udfordrende, er, at vi spiller Champions League og Premier League samtidig. Og vi prøver at forbedre os, mens vi kører med 160 kilometer i timen, men det er en del af det. Det er en god udfordring.

– Jeg ser mange gode ting, som vi kan forbedre, men det handler alt sammen om, hvordan vi kan få mere stabilitet i vores præstationer. Hvordan kan man skabe stabilitet i præstationerne dag efter dag? Det er det, vi arbejder på hver evig eneste dag, lyder det ifølge Herald Scotland fra Thomas Frank.

Tottenham har brug for point søndag, efter at Thomas Frank og co. tabte deres to sidste kampe inden jul, mod henholdsvis Nottingham Forest og Liverpool.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stort medie hylder AGF-profil

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!