Thomas Frank roser dansker: Måske aldrig set bedre

Thomas Frank er meget begejstret for, at Christian Nørgaard fortsætter i Brentford.



Two more years.

Christian Nørgaard har igennem længere tid været sat i forbindelse med diverse transfers, da han umiddelbart havde kontraktudløb til sommer, men de rygter valgte han selv at sætte en stopper for, da han kort tid efter, at Tipsbladet afslørede det, satte sin underskrift på en kontraktforlængelse med Brentford for de kommende sæsoner.

Den nye kontrakt har skabt stor glæde i London-klubben.

– Jeg er virkelig glad, udtaler Thomas Frank til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Jeg synes, at det er ekstremt vigtigt, at vi har skrevet en ny kontrakt med Nørgaard. Jeg mener, at vi har gjort det rigtig godt i de seneste fire Premier League-sæsoner, hvor han har været en stor del af holdet.

– En stor årsag til, at vi har præsteret sådan, er vores kultur, og Nørgaard er en af bagmændene bag den på og udenfor banen. Der vil altid være en udskiftning af spillere, der kommer ind og ud af klubben, men det er også vigtigt, at der er en vis stabilitet, siger den danske manager.

I denne sæson har Christian Nørgaard spillet en nøglerolle for Brentford, der har haft det meget svært, når de har skullet undvære ham på banen. Her står de fortsat med kun en enkelt sejr fra de syv gange, de har spillet uden midtbaneføreren, der vel at mærke faldt i EFL-Cuppen mod Colchester United fra League 2.

– Han har præsteret rigtig godt, det er måske hans bedste sæson indtil nu. Nogle gange ser man det og anerkender det ikke, når man er defensiv midtbanespiller, men han er så vigtig til at bryde spillet, erobringer og afleveringer frem i banen, når vi vinder bolden tilbage.

Christian Nørgaard kan onsdag spille sin kamp nummer 188 for Brentford, hvortil han skiftede i 2019, efter et kortvarigt ophold hos Fiorentina.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere Superliga-profil i skifte

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De køber ham for 740 mio.

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er Jonas Winds nye klub

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby tæt på denne keeper

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby med transferscoop?

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

England – DR Congo

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Belgien – Senegal

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag