Two more years.
Christian Nørgaard har igennem længere tid været sat i forbindelse med diverse transfers, da han umiddelbart havde kontraktudløb til sommer, men de rygter valgte han selv at sætte en stopper for, da han kort tid efter, at Tipsbladet afslørede det, satte sin underskrift på en kontraktforlængelse med Brentford for de kommende sæsoner.
Den nye kontrakt har skabt stor glæde i London-klubben.
– Jeg er virkelig glad, udtaler Thomas Frank til klubbens hjemmeside og fortsætter:
– Jeg synes, at det er ekstremt vigtigt, at vi har skrevet en ny kontrakt med Nørgaard. Jeg mener, at vi har gjort det rigtig godt i de seneste fire Premier League-sæsoner, hvor han har været en stor del af holdet.
– En stor årsag til, at vi har præsteret sådan, er vores kultur, og Nørgaard er en af bagmændene bag den på og udenfor banen. Der vil altid være en udskiftning af spillere, der kommer ind og ud af klubben, men det er også vigtigt, at der er en vis stabilitet, siger den danske manager.
I denne sæson har Christian Nørgaard spillet en nøglerolle for Brentford, der har haft det meget svært, når de har skullet undvære ham på banen. Her står de fortsat med kun en enkelt sejr fra de syv gange, de har spillet uden midtbaneføreren, der vel at mærke faldt i EFL-Cuppen mod Colchester United fra League 2.
– Han har præsteret rigtig godt, det er måske hans bedste sæson indtil nu. Nogle gange ser man det og anerkender det ikke, når man er defensiv midtbanespiller, men han er så vigtig til at bryde spillet, erobringer og afleveringer frem i banen, når vi vinder bolden tilbage.
Christian Nørgaard kan onsdag spille sin kamp nummer 188 for Brentford, hvortil han skiftede i 2019, efter et kortvarigt ophold hos Fiorentina.
LIVE
VM-LIVE: Kan blive en bananskrald
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
OPTAKT
England – Kroatien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Rangerer AGF over Lech Poznan
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
Portugal – DR Congo
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TransferLIVE: Koster 900 millioner
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke