Tidligere Brøndby-flop roser Thomas Frank: En solstrålehistorie

At Thomas Frank og Brentford kan ende i Premier League onsdag aften imponerer den tidligere BIF-spiller Fredrik Semb Berge, der arbejdede under Frank i Brøndby.



Hvis West Bromwich Albion onsdag smider point hjemme mod Queens Park Rangers, og Brentford samtidig slår nedrykningstruede Barnsley, rykker den lille London-klub i Premier League.

Selv hvis det skulle glippe for Brentford at sikre en direkte oprykningsplads, er klubben garanteret en playoff-plads og vil således bevare en mulighed for at rykke op. Sammen med de tre andre hold, der ender mellem tre og seks i Championship, spilles der playoff om en enkelt billet til Premier League.

Historien om Brentfords præstationer er også nået til Norge, hvor en af Franks tidligere spillere følger spændt med.

Fredrik Semb Berge blev ingen stor succes i Brøndby, men han har gode minder om Thomas Frank som træner.

Læs også:Avis: Sisto er blandt fem salgsemner i Celta Vigo

– Han er en rolig træner, som sjældent bliver meget sur. Han er mere en “armen om skulderen”-træner, siger Fredrik Semb Berge til Aftenbladet.

Nordmanden forklarer om sine egne oplevelser med Thomas Frank:

– Han ville gerne lære spillerne at kende, og han var interesseret i mere end bare fodbolddelen. En menneskekender, som ville vide, hvad spillerne tænkte om forskellige situationer.

At Brentford er tæt på Premier League får Semb Berge til at lette på hatten.

Læs også:Frank inden skæbnekamp: Stoke-nederlag er fortid nu

– Det er jo fantastisk. At gå fra en 11. plads til at kunne rykke direkte op er helt vildt. Hvis de klarer den, er det en solskinshistorie. At han forlader Brøndby, bliver assistent i to år til at kunne rykke op i Premier League er ganske cool, siger Fredrik Semb Berge.

Den norske forsvarsspiller er i dag på kontrakt i Odds BK. Han spillede bare syv Superliga-kampe for Brøndby.

Der er kampstart for hele den sidste runde af the Championship klokken 20.30 onsdag aften. Brentford møder som sagt Barnsley, der med Mads Juel Andersen på holdet også har meget at spille for, da holdet skal have tre point for at have en mulighed for at undgå nedrykning.

Læs også:Huddersfield fyrer cheftræneren trods overlevelse
Læs også:Marcondes om FC Midtjylland-ophold: Jeg fik glæden tilbage
Læs også:Marcelo Bielsa får gade opkaldt efter sig i Leeds




Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Han var i spil som Brøndby-træner

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

De jagter Henrik Meister



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Kæmper om det samme trænerjob

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk