Brighton legenden Glenn Murray har besluttet, at han i en alder af 37 år er færdig med at spille fodbold på topplan.
Efter seks måneder i Nottingham Forrest – under den tidligere Brighton-træner Chris Hughton – er det slut.
Det bekræfter han i et opslag på Twitter.
To all the Clubs, Players & Fans that I’ve come across on this life changing journey….THANK YOU from the bottom of my 🖤
— Glenn Murray (@GM_83) May 31, 2021
It’s been a pleasure, hanging them up 31/05/2021 ✌🏼 pic.twitter.com/XTbC87wq3k
– Til alle klubber, spillere og fans, som har krydset min vej på denne livsomvæltende rejse….. TAK af hele mit hjerte. Det har været en fornøjelse, hænger dem (støvlerne, red.) op 31 maj 2021, skriver han i opslaget.
Glenn Murray har igennem sin karriere fået spilletid i alle de seks øverste divisioner i England. I 2008 ankom han første gang til Brighton i det sydlige England, og tre år senere var han med 22 sæsontræffere en af hovedmændene bag klubbens oprykning til den tredjebedste række League 1.
Efterfølgende ventede London og Crystal Palace, hvor det i 2013 blev til 30 sæsonmål, da klubben vendte tilbage til Premier League. En rekord der stod helt frem til denne sæson, hvor Brentfords Ivan Toney overgik ham.
Murray vendte tilbage til Brighton i 2016 og hjalp sin tidligere klub i Premier League for første gang i deres historie. 23 mål blev det til i den sæson. Alt i alt blev det til 111 scoringer i Brighton-trøjen, og det giver ham prædikatet som klubbens næstmest scorende spiller nogensinde.
Gennem karrieren scorede han mere end 200 mål og var med til fire oprykninger.
– Jeg føler, det er det rigtige tidspunkt, og jeg vil gerne stoppe på et godt niveau. Jeg har haft mange gode år i spillet, men det virker til at være rigtigt at sige stop.
– Giv mig seks måneder, et år, og så går jeg måske trænervejen. Men det er ikke min plan i øjeblikket, siger Glenn Murray til Brightons hjemmeside.
LIVE
TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
AVIS
‘Det er slut’
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
