Mohamed Kudus var her, der og alle vegne i den danske Superliga.
Snart kan han være i Liverpool. I hvert fald mener fodboldekspert og tidligere venstre back i klubben, Jose Enrique, at den tidligere FC Nordsjælland-stjerne på mange måder er den perfekte afløser for Mohamed Salah, hvis han skulle forlade Liverpool.
– Mohamed Kudus er én spiller, jeg tror vil være en perfekt afløser for Salah. Allerede sidste sommer ville jeg have sagt det samme, og nu spiller han selvfølgelig virkelig godt for West Ham, lyder det fra den tidligere Liverpool-spiller til The Mirror.
Ligesom Mohamed Salah render Mohamed Kudus også rundt med et giftigt venstre ben, og nu kender den tidligere FC Nordsjælland-spiller efterhånden også Premier League. I hvert fald har han vist et imponerende niveau gennem hele sæsonen med 17 mål på 42 optræneder i denne sæson.
Begge dele kan derfor tale for at det måske slet ikke er så urealistisk endda, at Kudus kan havne i Liverpool, såfremt Salah drager videre til Saudi-Arabien.
Kudus er dog ikke det eneste navn, der har været oppe at vende i Liverpool. Det samme har Crystal Palaces Ebere Eze og Bayern Münchens Leroy Sane.
Ifølge Luis Enrique er det da slet heller ikke utopi at tro, at Mohamed Salah drager mod Mellemøsten. Han mener nemlig, at den egyptiske verdensstjerne allerede har aftalt et skifte til Saudi-Arabien, hvor Al-Ittihad angiveligt skulle stå klar med et gigantisk beløb.
– Hvis det rigtige tilbud kommer, så tror jeg at Salah vil forlade Liverpool, fordi jeg faktisk tror, at han havde tænkt sig at skifte allerede i sommer, hvor de fik tilbudt 200 millioner pund (1,7 milliarder kroner), og det var et reelt tilbud, afslutter Enrique.
Mohamed Kudus kom til West Ham sidste sommer for 320 millioner kroner, hvor han skrev under på en kontrakt frem til 2028. Det bliver derfor ikke helt billigt for Liverpool at fravriste ham London-klubben, men et salg af Mohamed Salah vil med al sandsynlighed være mere end rigeligt til at finansiere sådan en transfer.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
England – DR Congo
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
OPTAKT
Mexico – Ecuador
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED