Tidligere SL-stjerne kan afløse Salah i Liverpool

Liverpool har angiveligt fundet afløseren for Mohamed Salah, hvis han skulle forlade klubben til fordel for Saudi-Arabien.



Mohamed Kudus var her, der og alle vegne i den danske Superliga.

Snart kan han være i Liverpool. I hvert fald mener fodboldekspert og tidligere venstre back i klubben, Jose Enrique, at den tidligere FC Nordsjælland-stjerne på mange måder er den perfekte afløser for Mohamed Salah, hvis han skulle forlade Liverpool.

– Mohamed Kudus er én spiller, jeg tror vil være en perfekt afløser for Salah. Allerede sidste sommer ville jeg have sagt det samme, og nu spiller han selvfølgelig virkelig godt for West Ham, lyder det fra den tidligere Liverpool-spiller til The Mirror.

Ligesom Mohamed Salah render Mohamed Kudus også rundt med et giftigt venstre ben, og nu kender den tidligere FC Nordsjælland-spiller efterhånden også Premier League. I hvert fald har han vist et imponerende niveau gennem hele sæsonen med 17 mål på 42 optræneder i denne sæson. 

Begge dele kan derfor tale for at det måske slet ikke er så urealistisk endda, at Kudus kan havne i Liverpool, såfremt Salah drager videre til Saudi-Arabien. 

Kudus er dog ikke det eneste navn, der har været oppe at vende i Liverpool. Det samme har Crystal Palaces Ebere Eze og Bayern Münchens Leroy Sane. 

Ifølge Luis Enrique er det da slet heller ikke utopi at tro, at Mohamed Salah drager mod Mellemøsten. Han mener nemlig, at den egyptiske verdensstjerne allerede har aftalt et skifte til Saudi-Arabien, hvor Al-Ittihad angiveligt skulle stå klar med et gigantisk beløb. 

– Hvis det rigtige tilbud kommer, så tror jeg at Salah vil forlade Liverpool, fordi jeg faktisk tror, at han havde tænkt sig at skifte allerede i sommer, hvor de fik tilbudt 200 millioner pund (1,7 milliarder kroner), og det var et reelt tilbud, afslutter Enrique.

Mohamed Kudus kom til West Ham sidste sommer for 320 millioner kroner, hvor han skrev under på en kontrakt frem til 2028. Det bliver derfor ikke helt billigt for Liverpool at fravriste ham London-klubben, men et salg af Mohamed Salah vil med al sandsynlighed være mere end rigeligt til at finansiere sådan en transfer. 







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Forhandler om Albert Grønbæk

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Crystal Palace vinder Conference League

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

De kan være færdige i Brøndby

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Klar til at gå shopamok

Messi-statue fjernes



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’