Både Manchester United og Tottenham har haft store udsving i præstationerne på det seneste. Torsdag tørnede de to hold sammen i en duel, som på mange måder understregede begge mandskabers skrøbelighed.
Gæsterne fra Manchester dominerede et passivt Tottenham-hold før pausen og var foran 2-0, men i de sidste 45 minutter rejste Tottenham sig, mens United gik i stå, og så endte det hele 2-2.
Det betyder, at United ligger nummer fire i Premier League med 60 point, mens Tottenham på sjettepladsen har 54 point.
Tottenham har dog spillet to kampe flere end United.
Allerede efter syv minutter viste hjemmeholdets defensiv sin skrøbelighed. Jadon Sancho modtog bolden i venstre side, og relativt simpelt driblede han ind i feltet og lagde bolden ind ved fjerneste stolpe.
Pierre-Emile Højbjerg var som vanligt maskinmester på Tottenhams centrale midtbane, hvor Christian Eriksen huserede for United i den første time.
I de første 45 minutter var det med udpræget United-overtag.
Det så for alvor svært ud for Tottenham, da Marcus Rashford satte en uhyggeligt passiv Eric Dier af og smækkede bolden ind til 2-0 lige før pausen.
Men Tottenham viste den trodsreaktion, som både fansene og cheftræner Ryan Mason givetvis håbede på.
Allerede ti minutter inde i anden halvleg sparkede Pedro Porro flot reduceringen ind, og stemningen på stadion løftede sig for alvor, at Son Heung-min udlignede i 79. minut.
Herfra var det en åben slagudveksling, hvor gæsterne i slutminutterne var tættest på at tage sejren.
I den anden ende af tabellen tog Bournemouth en uhyre vigtig sejr på 1-0 ude mod Southampton, som ligger sidst.
Fire point over sydenglænderne ligger Everton, der torsdag tabte 1-4 til Newcastle, som indtager tredjepladsen i rækken.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER