Det engelske fodboldforbund (FA) er potentielt klar til at genoptage en efterforskning af anklager om, at Tottenham skulle have brudt reglerne om brugen af agenter tilbage i 2008.
Det skriver det britiske medie The Times.
Ifølge mediet brugte Tottenham en ikkeregistreret agent, da angriberen Jermain Defoe dengang skiftede til Portsmouth.
Sådanne overtrædelser af reglerne har tidligere ført til, at klubber er blevet frataget point, og at ledende ansatte har fået karantæne.
Samme år blev Luton Town frataget ti point for at bryde FA's regler om brugen af ikkeregistrerede agenter.
Tottenham er ikke vendt tilbage på en henvendelse om en kommentar fra The Times.
De daværende regler gjorde det forbudt for både klubber og spillere at bruge ikkeregistrerede agenter.
Reglerne gælder stadig i dag, men de er sidenhen blevet opdateret på forskellige punkter.
Uafhængige eksperter har fortalt The Times, at sådanne regelbrud bør betegnes som værende "ekstremt seriøse".
Tottenham sluttede i sæsonen 2009/10 på fjerdepladsen og kvalificerede sig dermed til Champions League med tre point ned til Manchester City på femtepladsen.
Foruden pointstraf kan et sådant brud resultere i transferforbud eller endda tvangsnedrykning, skriver avisen.
For agenter og spillere kan det betyde alt fra en advarsel til en bøde eller et forbud mod henholdsvis at drive forretning og spille.
Premier League er på det seneste blevet ramt af en række alvorlige sager om anklager om brud på reglerne.
Everton blev sidste uge frataget ti point for at have brudt loftet for økonomiske underskud over en treårig periode, mens Manchester City og Chelsea begge efterforskes for brud på de finansielle regler.
Manchester City, der har afvist anklagerne, kan ifølge The Times risikere tvangsnedrykning, hvis klubben blevet kendt skyldig.
/ritzau/
LIVE
LIVE: To danskere på tavlen i Europa
EKSKLUSIVT
16-årig Superliga-komet bjergtager alle
Ny FCK-ejer? ‘Han vil være interessant’
TOPNYHED
Andreas Cornelius-agent langer ud
EKSKLUSIVT
Farzam om FCK: Falder tilbage på transfervinduet
EKSKLUSIVT
Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe
NYHEDER
Intet skifte til Brøndby: ‘Kan være tusind grunde’
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
FANKLUBBEN
Stop klynkeriet, FCK – I tabte på banen!
‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’
EKSPERT
‘Han har altid været et problem for Portugal’
Lisandro Martinez til samtale med United-chefer
Her kan du se FC København mod Braga
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
LIVE: Sådan gik det FCK og FCN
EKSKLUSIVT
Dansk TV-boss jubler: ‘Har aldrig været SÅ heldig’
NYHEDER
Arsenal planlægger at fyre 60 medarbejdere
OPTAKT
AC Horsens – Randers FC
INTERVIEW
Brøndby-stjerne ude? ‘Kadaveret giver lyd fra sig’
Jubler over FC København-choknyhed
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien
TOPNYHED
Klar besked til Jose Mourinho og Real Madrid
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Carricks afløser? Har allerede kontaktet Man Utd
Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’
EKSKLUSIVT
Superliga-duo jagter Brøndby-spiller
– Så er han nok færdig Manchester United!
OPTAKT
Hearts – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
‘Virkelig vigtigt for dansk fodbolds fremtid!’
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne aflyser foredrag i Danmark
AVIS
IFR-leder: Her falder Man City-straffen
Straffes for dommer-udtalelse
Her kan du se Galatasaray mod FC Barcelona
NYHEDER