Før søndagens kamp mellem Tottenham og West Ham kunne Jose Mourinho glæde sig over, at han aldrig har tabt til David Moyes i Premier League. Og det kan han stadig efter kampen.
Men søndagens kamp bød ikke på en sejr til portugiserens mandskab, der i stedet måtte tage til takke med et point efter et sent kollaps.
Tottenham fik ellers en sand drømmestart på opgøret. Efter blot 45 sekunder blev Son Heung-min nemlig sendt i dybden af Harry Kane, og her udnyttede sydkoreaneren chancen til at banke kampens første scoring i mål.
Læs også:Premier League: Jose Mourinho har krammet på David Moyes
Syv minutter senere var Harry Kane igen på spil, men denne gang indtog han rollen som målscorer. Han modtog bolden uden for West Hams felt, før han afdriblede et par spillere og bankede bolden i mål fra kanten af feltet.
Efter et kvarters spil blev det også til en tredje scoring. Sergio Reguilon sendte et højt indlæg ind i West Hams felt, hvor Harry Kane hoppede højest og headede kuglen i kassen. Dermed var Tottenham allerede foran med 3-0 efter et kvarters spil.
Trods drømmestarten satte Tottenham dog føringen over styr i slutminutterne. I det 82 scorede Fabian Balbuena fra West Ham, før Davinson Sanchez scorede et selvmål i det 85 minut, og så stod det 3-2.
West Ham fik også fuldendt det vilde comeback dybt inde i overtiden, hvor Manuel Lanzini scorede på et langskud. Dermed sluttede det i en pointdeling.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
Paraguay – Australien
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
TOPNYHED
