Tottenham stemplede søndag ind i Premier Leagues fornemme selskab.
Hjemme i London vandt Pierre-Emile Højbjerg og holdkammeraterne med 1-0 over Burnley, der slås for overlevelse i bunden af tabellen.
Dermed hopper Tottenham op på den fjerdeplads, der betyder direkte kvalifikation til næste sæsons Champions League-gruppespil.
En scoring på straffespark fra Harry Kane i første halvlegs overtid blev afgørende.
Arsenal er nu skubbet ned på femtepladsen. Klubben har dog mulighed for at tage fjerdepladsen tilbage mandag. Det kræver en sejr ude over Newcastle.
Burnley er lige over nedrykningsstregen. Klubben har samme antal point som Leeds lige under nedrykningsstregen. De to mandskaber i bunden mangler at spille to kampe.
I søndagens opgør på Tottenham Hotspur Stadium var der ikke så meget at rafle om før pausen. Hjemmeholdet var bedre end gæsterne og producerede flere fine muligheder for scoringer.
Vi skulle dog langt ind i første halvlegs tillægstid, før målet blafrede.
Tottenham fik frispark i venstre side af banen. I feltet satte Davinson Sánchez låret på bolden, som derefter sprang op på Ashley Barnes’ flagrende arm. Efter et langvarigt VAR-tjek blev der dømt straffespark, og det scorede Harry Kane på.
Burnley åbnede anden halvleg med fin intensitet og pressede Tottenham tilbage på banen. Det resulterede blandt andet i et brag af et stolpeskud fra Ashley Barnes.
Tottenham syntes dog i forholdsvis fin kontrol og begyndte at skrue tempoet i vejret igen. Hjemmeholdet satte nogle fine angreb sammen, og to gange blev Nick Pope tvunget til at diske op med klasseredninger, da Heung-min Son kom til afslutninger midt i feltet.
På grund af den stærke målmand meldte Burnley sig aldrig helt ud af opgøret, og det lå hele tiden i luften, at gæsterne kunne få en vigtig scoring.
Helt til det sidste pressede de på, og Tottenham måtte lidt febrilsk redde kastanjerne ud af ilden et par gange, inden dommeren fløjtede opgøret af.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Spaniens premierminister forsvarer Yamal
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
LIVE: Slutfløjt i Parken
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
