Hvornår får han chancen?
Thomas Frank har de seneste sæsoner imponeret voldsomt i Premier League med det arbejde og de resultater, han har skabt i Brentford.
Hans navn er derfor også blevet nævnt, da der senest skulle skiftes træner i Chelsea og Manchester United, hvor flere engelske medier pegede på ham som løsningen i de store klubber. Men de endte begge med at vælge en anden kandidat, og noget tyder på, at det også vil være tilfældet næste gang.
Tottenham har længe været oppe at vende som det næste store hold, der kunne give deres manager sparket, og der er ikke meget tvivl om, at Ange Postecoglou har et brandvarmt trænersæde under sig.
Selvom det flere gange er blevet beskrevet, at jobbet ville være lige til højrebenet for danskeren, blandt andet af talkSPORT, skulle tilfældet dog være anderledes i London-klubben.
The Athletic skriver nemlig, at Tottenham, i tilfælde af en fyring af Ange Postecoglou, i første omgang vil ringe til Andoni Iraola, der for tiden nyder stor succes hos Bournemouth.
Det vil dog ikke være nogen billig løsning, da spanieren skal købes fri af sin kontrakt, hvori der er en frikøbsklausul på godt 100 millioner kroner. Dette skulle dog ikke være en barriere for Tottenham, skriver mediet, men de peger på, at Andoni Iraola kan være i så gunstig en position, at endnu større klubber kontakter ham til sommer.
Her står døren så på klem for Thomas Frank, der sammen med Marco Silva skulle være de næste kandidater i rækken hos ledelsen i Tottenham.
Det store spørgsmål er så, om Ange Postecoglou bliver fyret. I denne sæson har resultaterne ikke været imponerende, og London-klubben kan se i Premier League-tabellen, at de har tabt mere end halvdelen af deres 29 kampe i sæsonen. For nu må de se sig selv på en 14. plads i ligaen.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
DAGENS SPILFORSLAG
Sarr scorer i Saksen
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Storklub jagter to danskere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
TIPSBLADET SPECIAL