Træls melding for Thomas Frank

Thomas Frank har længe været i spil til et større job, men noget tyder på, at det heller ikke bliver hans tur næste gang.



Hvornår får han chancen?

Thomas Frank har de seneste sæsoner imponeret voldsomt i Premier League med det arbejde og de resultater, han har skabt i Brentford.

Hans navn er derfor også blevet nævnt, da der senest skulle skiftes træner i Chelsea og Manchester United, hvor flere engelske medier pegede på ham som løsningen i de store klubber. Men de endte begge med at vælge en anden kandidat, og noget tyder på, at det også vil være tilfældet næste gang.

Tottenham har længe været oppe at vende som det næste store hold, der kunne give deres manager sparket, og der er ikke meget tvivl om, at Ange Postecoglou har et brandvarmt trænersæde under sig.

Selvom det flere gange er blevet beskrevet, at jobbet ville være lige til højrebenet for danskeren, blandt andet af talkSPORT, skulle tilfældet dog være anderledes i London-klubben.

The Athletic skriver nemlig, at Tottenham, i tilfælde af en fyring af Ange Postecoglou, i første omgang vil ringe til Andoni Iraola, der for tiden nyder stor succes hos Bournemouth.

Det vil dog ikke være nogen billig løsning, da spanieren skal købes fri af sin kontrakt, hvori der er en frikøbsklausul på godt 100 millioner kroner. Dette skulle dog ikke være en barriere for Tottenham, skriver mediet, men de peger på, at Andoni Iraola kan være i så gunstig en position, at endnu større klubber kontakter ham til sommer.

Her står døren så på klem for Thomas Frank, der sammen med Marco Silva skulle være de næste kandidater i rækken hos ledelsen i Tottenham.

Det store spørgsmål er så, om Ange Postecoglou bliver fyret. I denne sæson har resultaterne ikke været imponerende, og London-klubben kan se i Premier League-tabellen, at de har tabt mere end halvdelen af deres 29 kampe i sæsonen. For nu må de se sig selv på en 14. plads i ligaen.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Crazy transfer: City køber Anderson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg teaser for transfer

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Her kan man se La Liga fremover

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Portugal – Kroatien

Spanien – Østrig

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn