Træls melding for Thomas Frank

Thomas Frank har længe været i spil til et større job, men noget tyder på, at det heller ikke bliver hans tur næste gang.



Hvornår får han chancen?

Thomas Frank har de seneste sæsoner imponeret voldsomt i Premier League med det arbejde og de resultater, han har skabt i Brentford.

Hans navn er derfor også blevet nævnt, da der senest skulle skiftes træner i Chelsea og Manchester United, hvor flere engelske medier pegede på ham som løsningen i de store klubber. Men de endte begge med at vælge en anden kandidat, og noget tyder på, at det også vil være tilfældet næste gang.

Tottenham har længe været oppe at vende som det næste store hold, der kunne give deres manager sparket, og der er ikke meget tvivl om, at Ange Postecoglou har et brandvarmt trænersæde under sig.

Selvom det flere gange er blevet beskrevet, at jobbet ville være lige til højrebenet for danskeren, blandt andet af talkSPORT, skulle tilfældet dog være anderledes i London-klubben.

The Athletic skriver nemlig, at Tottenham, i tilfælde af en fyring af Ange Postecoglou, i første omgang vil ringe til Andoni Iraola, der for tiden nyder stor succes hos Bournemouth.

Det vil dog ikke være nogen billig løsning, da spanieren skal købes fri af sin kontrakt, hvori der er en frikøbsklausul på godt 100 millioner kroner. Dette skulle dog ikke være en barriere for Tottenham, skriver mediet, men de peger på, at Andoni Iraola kan være i så gunstig en position, at endnu større klubber kontakter ham til sommer.

Her står døren så på klem for Thomas Frank, der sammen med Marco Silva skulle være de næste kandidater i rækken hos ledelsen i Tottenham.

Det store spørgsmål er så, om Ange Postecoglou bliver fyret. I denne sæson har resultaterne ikke været imponerende, og London-klubben kan se i Premier League-tabellen, at de har tabt mere end halvdelen af deres 29 kampe i sæsonen. For nu må de se sig selv på en 14. plads i ligaen.





LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Kæmpebud på 16-årig

Her er prisen på Aral Simsir

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: De lurer på FCM-profil

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Canada – Marokko

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Laudrup stopper på TV 2

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Åbner for sommertransfer

Paraguay – Frankrig