Hvornår får han chancen?
Thomas Frank har de seneste sæsoner imponeret voldsomt i Premier League med det arbejde og de resultater, han har skabt i Brentford.
Hans navn er derfor også blevet nævnt, da der senest skulle skiftes træner i Chelsea og Manchester United, hvor flere engelske medier pegede på ham som løsningen i de store klubber. Men de endte begge med at vælge en anden kandidat, og noget tyder på, at det også vil være tilfældet næste gang.
Tottenham har længe været oppe at vende som det næste store hold, der kunne give deres manager sparket, og der er ikke meget tvivl om, at Ange Postecoglou har et brandvarmt trænersæde under sig.
Selvom det flere gange er blevet beskrevet, at jobbet ville være lige til højrebenet for danskeren, blandt andet af talkSPORT, skulle tilfældet dog være anderledes i London-klubben.
The Athletic skriver nemlig, at Tottenham, i tilfælde af en fyring af Ange Postecoglou, i første omgang vil ringe til Andoni Iraola, der for tiden nyder stor succes hos Bournemouth.
Det vil dog ikke være nogen billig løsning, da spanieren skal købes fri af sin kontrakt, hvori der er en frikøbsklausul på godt 100 millioner kroner. Dette skulle dog ikke være en barriere for Tottenham, skriver mediet, men de peger på, at Andoni Iraola kan være i så gunstig en position, at endnu større klubber kontakter ham til sommer.
Her står døren så på klem for Thomas Frank, der sammen med Marco Silva skulle være de næste kandidater i rækken hos ledelsen i Tottenham.
Det store spørgsmål er så, om Ange Postecoglou bliver fyret. I denne sæson har resultaterne ikke været imponerende, og London-klubben kan se i Premier League-tabellen, at de har tabt mere end halvdelen af deres 29 kampe i sæsonen. For nu må de se sig selv på en 14. plads i ligaen.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Brøndby henter keeper – her er planen
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Portugal – DR Congo
OPTAKT
England – Kroatien
Rangerer AGF over Lech Poznan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
TOPNYHED