Hvornår får han chancen?
Thomas Frank har de seneste sæsoner imponeret voldsomt i Premier League med det arbejde og de resultater, han har skabt i Brentford.
Hans navn er derfor også blevet nævnt, da der senest skulle skiftes træner i Chelsea og Manchester United, hvor flere engelske medier pegede på ham som løsningen i de store klubber. Men de endte begge med at vælge en anden kandidat, og noget tyder på, at det også vil være tilfældet næste gang.
Tottenham har længe været oppe at vende som det næste store hold, der kunne give deres manager sparket, og der er ikke meget tvivl om, at Ange Postecoglou har et brandvarmt trænersæde under sig.
Selvom det flere gange er blevet beskrevet, at jobbet ville være lige til højrebenet for danskeren, blandt andet af talkSPORT, skulle tilfældet dog være anderledes i London-klubben.
The Athletic skriver nemlig, at Tottenham, i tilfælde af en fyring af Ange Postecoglou, i første omgang vil ringe til Andoni Iraola, der for tiden nyder stor succes hos Bournemouth.
Det vil dog ikke være nogen billig løsning, da spanieren skal købes fri af sin kontrakt, hvori der er en frikøbsklausul på godt 100 millioner kroner. Dette skulle dog ikke være en barriere for Tottenham, skriver mediet, men de peger på, at Andoni Iraola kan være i så gunstig en position, at endnu større klubber kontakter ham til sommer.
Her står døren så på klem for Thomas Frank, der sammen med Marco Silva skulle være de næste kandidater i rækken hos ledelsen i Tottenham.
Det store spørgsmål er så, om Ange Postecoglou bliver fyret. I denne sæson har resultaterne ikke været imponerende, og London-klubben kan se i Premier League-tabellen, at de har tabt mere end halvdelen af deres 29 kampe i sæsonen. For nu må de se sig selv på en 14. plads i ligaen.
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
Knuser transferrekord
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Medier jubler over USA’s nedtur
LIVE
TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
Her er DBU’s nye kommunikationschef
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
OPTAKT
Argentina – Egypten
Liam Rosenior tager til Paris
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Schweiz – Colombia
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT